ידיעה כתובה |

: זכויות למלצרים

חברה נכתב על ידי

המעסיקים בענף המסעדנות הם המעסיקים היחידים בישראל שלא משלמים שכר לעובדים שלהם. ועדת השרים לחקיקה תצביע על הצעת חוק זכויות למלצרים ביום ראשון הקרוב, 06.03.16.

הצעת החוק קובעת כי מלצריות, מלצרים ושאר העובדים בענף המסעדנות יקבלו שכר מינימום לפחות, על שעת עבודה במסעדות, בבתי הקפה ובברים. זאת בנוסף לזכויות הסוציאליות הנהוגות בחוק. במהלך חמש השנים הראשונות מעת כניסת החוק לתוקף, יהנו המעסיקים בענף מהטבת מס משמעותית שתסייע להם להסתגל להוראות החדשות של החוק.

רבים מהעובדים בענף מקבלים כיום טיפים מהלקוחות במקום שכר מהמעסיק שלהם, כשאר העובדים בישראל. הדבר פוגע באופן מהותי בזכויות שלהם. זאת משום שהטיפים לא כוללים את מכלול הזכויות הקבועות בחוק ונלוות לשכר כמו: שעות נוספות, שעות שבת, פנסיה, ימי חופשה ומחלה ודמי פיצויים. בפועל, המעסיקים בענף המסעדנות הם המעסיקים היחידים בישראל שלא משלמים שכר לעובדים שלהם.

את הצעת החוק מוביל ח"כ דב חנין יחד עם מעל ל-60 חברי כנסת יוזמים נוספים. במשך שנתיים גיבשו את ההצעה פעילים למען זכויות עובדים בענף, מלצריות ומלצרים, חברי כנסת, מועצת התלמידים והנוער הארצית והצוותים המשפטיים של ועדות הכנסת. "גם למלצרים מגיע שכר ומגיעים תנאים סוציאליים", אמר ח"כ חנין. "טיפים הם תוספת – אבל אסור שיבואו במקום השכר שעל המעסיק לשלם. העבודה במלצרות נחשבת אמנם ל'עבודה זמנית', אבל האמת היא שרוב העובדים והעובדות בענף, עובדים בממוצע לפחות שלוש שנים. אלה הן שנים של זכויות אבודות."

אלון-לי גרין, יוזם איגוד המלצרים ופעיל במאבק למען חוק זכויות המלצרים, אמר: "לא מדובר כאן על זכויות מיוחדות או על זכויות יתר, אלא על חוקים ותנאים שכל שאר העובדים בישראל מקבלים, ורק המלצרים לא." יו"ר מועצת התלמידים והנוער הארצית, אליאב בטיטו: "אנו רואים בחומרה את המצב כיום בו זכויותיהם של בני נוער רבים נרמסות בעקבות היותם כוח עבודה זול, רב וקל לניצול."

בשמת חבני היא מלצרית במסעדה בת"א. "לפני זמן מה חליתי מאוד ולא יכולתי לעבוד במסעדה כמעט חודש שלם", חבני מספרת. "למרות שבעל המקום התנהג אליי באדיבות רבה, פשוט לא הגיעו לי ימי מחלה, כי אנחנו עובדים בענף המסעדנות רק על טיפים ובלי שכר. כך יצא שהיה לי חודש שלם שבו כמעט ולא הכנסתי כסף לכיסי. והאמת, שזה לא רק עניין של ימי מחלה. בגלל שאין לנו שכר וזכויות, אנחנו לא נקבל דמי פיצויים אם נפוטר, ופנסיה, שעות שבת ושעות נוספות גם אין לנו. כל הזכויות האלה תלויות בשכר והשכר היחיד שהמעסיקים משלמים לנו זה ה'השלמות' כשהטיפים ממש נמוכים."

  • צפו בהפגנה בנושא זכויות המלצריות והמלצרים מול בית קפה בתל אביב:

מלצריות נאבקות בלנדוור (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

קפה לנדוור בגן מאיר מוגדר באתר הרשת כאי של שקט- מקום בו ניתן לקחת אתנחתא מההמולה התל אביבית ולהינות מציוצי הציפורים, צמרות העצים וקול צחוקם של ילדים. אך לא כך נראה הקפה ביום שישי ה-2/1. ביום זה יצאו מפגינות ומפגינים ופתחו בית קפה אלטרנטיבי מול הסניף, במחאה על תנאי העסקת מלצרים במקום. המפגינים הציעו ללקוחות שתיה חמה ועוגיות בחינם והפצירו בהם שלא לתמוך בעסק שאינו מכבד את העובדים שלו.
הופק ע"י: | עלה ב: 12/01/2015

  כתבות ווידאו שחבל לפספס