דעה על סדר היום |

שתי מדינות מולדת אחת – בתמיכת נשיא המדינה

מדינה נכתב על ידי

משעמם עד בלי די לקרוא על הקיפאון המדיני והמחדל של ממשלות ישראל בלהוביל ולקדם יוזמת שלום באזורינו. כבר אין מה להתרגש בכל מהלך שנועד לחבל באפשרות לפיוס, כמו עוד ידיעה כגון: אישור לקדם מאות יחידות דיור בגדה ובהתנחלויות. הנושא יהיה בכותרות מספר ימים, כמה ראיונות (או "ציוצים") עם שועי עולם שיבקרו את היוזמה, ואז הנושא יורד מדיון ציבורי – מה שמאפשר את עליית הדחפורים לשטח ובמקביל מחזק את תנועת ה-BDS הבאה עלינו לטובה.

מה שכן יכול לנחם זה ההכרזה (המחודשת, יש לומר), של נשיא המדינה ריבלין ביוזמת השלום המדברת על קונפדרציה, כפי שעלתה שוב לכותרות בשבוע האחרון, בראיונות לחג הפסח. בקונפדרציה אחת לשני עמים – הגבולות יהיו פתוחים, יהודים יוכלו להמשיך להתגורר בשטחים ולא יהיה צורך לפנות התנחלויות. הפלסטינים ירוויחו עצמאות וריבונות.
rivlin
אחד הדברים הנפלאים שיכלו לקרות ליוזמת השלום "שתי מדינות מולדת אחת" – היא "אימוצה" על ידי נשיא המדינה, מי שבא מבית מדרשו של ז'בוטינסקי. טוב – לא ממש אימוצה – אבל לפחות ברמת הרעיון הכללי – מדובר על אותו הדבר. הרי חלק מהשיתוק המדיני קורה מתוך ההבנה כי יוזמת "שתי המדינות" תגרור פינוי מאות אלפי מתנחלים מחד ומאידך לא תביא לפתרון מקובל בנושא שיבת הפליטים של 48. שני המהלכים הללו הנם בלתי אפשריים במציאות שנוצרה (לא פינוי התנחלויות ולא ויתור על מימוש שיבת הפליטים). יש כאן גם הסכמה בעובדה שעשרות שנות כיבוש עשו את שלהן – במובן הזה המפעל הציוני הצליח. ההתנחלויות שזורות כל כך עמוק בשטחים הפלסטינים כך שכל ניסיון הפרדה גיאוגרפי נתון לכישלון.

באה היוזמה "שתי מדינות מולדת אחת" ומתוך הכרה במציאות הזו, פירקה את הקשר בין פתרון "שתי המדינות" לבין הפרידה מהאדמה. מהלך זה פתח את יוזמת השלום גם לאנשי ימין שיש להם קשר רגשי לאדמות בחברון, בקבר יוסף וכו' ובראשם – נשיא המדינה.

שתי מדינות מולדת אחת (לדף הכתבה »)(Available in English, French)

שתי מדינות או מדינה אחת. האם אלו שתי האפשרויות היחידות לפתרון מדיני? יוזמת שלום חדשה, אשר הולכת ותופסת תאוצה, מנסה לפרק את השיח הקיים ולייצר פתרון חדש "שתי מדינות, מולדת אחת". בבסיס היוזמה קיימת ההכרה כי לשני העמים יש זיקה לאדמת המולדת שבין הים לירדן וכל עם שואף למסגרת מדינית עצמאית. היוזמה נחשפה לציבור הישראלי בכנס שנערך בירושלים, 11.6.2015.
הופק ע"י: | עלה ב: 29/06/2015


יוזמת "שתי מדינות מולדת אחת" היא לא יוזמה של צדק, היא גם לא יוזמה שנכתבה על ידי פליטי הנכבה, אלא היא יוזמה ששמה במרכזה את הדורות הבאים. איך הם יחיו כאן חיים טובים יותר תוך ניהול המשאבים והנכסים שהאדמה הזו מעניקה להם. לא מוחקים את ההיסטוריה, לא מוחקים את העוול שנעשה (אולי תהייה הכרה בעוול), וכן מאפשרים ריבונות (מדינה עצמאית) לכל אחד משני העמים.

בוותרה על צדקנות היסטורית לטובת פיוס ועתיד משותף בשטח שבין הים לירדן, היוזמה "שתי מדינות מולדת אחת" מאתגרת את כל הקשת הפוליטית. עכשיו שכנשיא המדינה מתראיין לכבוד חג הפסח ומספר על תמיכתו ביוזמת הקונפדרציה (גם אם היוזמה שלו כלל לא יורדת לפרטים) – זו בהחלט נקודה של אור. כמובן שפרטי היוזמה של "שתי מדינות מולדת אחת" לא ניתנת כרגע להכלה לא ע"י רוב הציבור ובעצם גם לא ע"י הנשיא, אבל עדיין נקודת אור להיאחז בה והדרך עוד ארוכה.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס