דעה על סדר היום |

מסמכי פנמה חושפים – הקפיטליזם פשע מאורגן

חברה נכתב על ידי

מקלטי המס הם עוד אמצעי שעוזר ל-1% של עשירי העולם לשדוד את שאר ה-99%

הדלפת "מסמכי פנמה" חושפת מערכת משומנת של הסתרת כספים והלבנות הון המשרתת עשרות אלפי חברות, תאגידים ובנקים מ-200 מדינות שונות. 600 חברות ישראליות ו־850 בעלי מניות ישראליים מופיעים במסמכים שנחשפו, כולל עסקים הקשורים לבנק לאומי ולטייקונים לב לייב, עידן עופר וטדי שגיא. גם חברות הקשורות לפרקליט הצמרת יעקב וינרוט המייצג טייקונים דוגמת גאידמק ודב ויסגלס שהיה מנהל לשכתו של ראש הממשלה אריאל שרון, מופיעות ברשימה.

ההדלפה, שחשפה בין היתר את עסקיהם המוסתרים של 12 ראשי מדינות ויותר מ-100 פוליטיקאים, הובילה תוך 48 שעות להתפטרותו של ראש הממשלת איסלנד סיגמונדור דויד גונלוגסון. החשיפה שגונלוגסון ואישתו הסתירו חשבונות והשקעות במקלטי מס עוררה זעם רב והפגנת אלפים בבירת איסלנד, ריקיאוויק. אך נראה שזוהי רק ההתחלה: הגילויים החדשים יכולים לעורר הפגנות המונים ומשברים פוליטיים בשורה ארוכה של מדינות כולל ברטניה, צרפת, אוסטריה, רוסיה, אוקראנה, סעודיה, פקיסטן, ארגנטינה, ברזיל וסין. כמו כן הגילויים בהחלט צפויים לתת רוח גבית לקמפיין של ברני סנדרס בפריימריז הדמוקרטיים בארה״ב ולעוד שורה של תנועות חברתיות ומאבקים נגד המדיניות הניאו־ליבראלית.

צפו בהפגנת הענק באיסלנד

מדובר באחת ההדלפות הגדולות בהיסטוריה שחשפה 11.5 מיליון מסמכים של חברת עורכי הדין מוסאקה־פונסקה שבסיסה בפנמה ויש לה עשרות סניפים בעולם, כולל בישראל. חברות כמו מוסאקה־פונסקה עוזרות לתאגידי ענק, טייקונים, סוחרי סמים ומנהיגי מדינות עשירים להסתיר את כספם במקלטי מס שונים ברחבי העולם. כך הם מתחמקים מתשלום מיסים, מעבירים מיליארדים בחשאי למקורבים ומסתירים פשעים שונים.

הון העתק שלמעשה מוברח ומוסתר על ידי האליטה הקפיטליסטית במקלטי מס פוגע ביכולתם של מדינות לגייס את המשאבים הנחוצים להן לממון מערכות הבריאות, החינוך, הרווחה, בניית תשתיות וכו׳. הכלכלן האמריקאי גבריאל זוקמאן, מאוניברסיטת בארקלי מעריך כי ממשלות ברחבי העולם מפסידות כ־200 מיליארד דולר בשנה כתוצאה מהתחמקות מתשלום מיסים של התאגידים הגדולים, וזאת בנוסף לעלויות של הפטור מתשלום מיסים שאותם תאגידים מקבלים באופן רשמי.

באוגנדה לדוגמא, תאגיד הנפט Heritage Oil and Gas Ltd Company נעזר בשירותיה של מוסאקה־פונסקה כדי להימנע מתשלום מס על סך 400 מיליון דולר. מדובר בסכום גבוה יותר מהתקציב השנתי של מערכת הבריאות הציבורית במדינה שבתי החולים שלה סובלים ממחסור קשה בציוד רפואי בסיסי ושהחולים בהם ישנים על הרצפה. גם חברות שמוכרות דלק לחיל האוויר הסורי, שממשיך לשפוך נהרות דם של חפים מפשע, נעזרות במוסאקה פונסקה וברשת מקלטי המס כדי להמשיך לעשות רווחים מזוועות מלחמת האזרחים במדינה.

הרשת המאורגנת והסודית של משרדי עורכי דין, חברות קש, בנקים ופוליטיקאים שנחשפה במסמכי פנמה היא רק קצה הקרחון של התנהלות המערכת הקפיטליסטית העולמית.

לפי חלק מההערכות, בין 20 ל־30 טריליון דולר, קרוב לשליש מההון העולמי מרוכז במקלטי מס, בזמן שלמיליונים אין גישה למים נקיים, ומחלות שניתן לרפא בקלות יחסית הורגות אלפים מדי יום. זאת התוצאה של מערכת כלכלית לא רציונאלית שמנוהלת לטובת הרווחים של 1% מהחברה. אנחנו זקוקים למערכת כלכלית דמוקרטית שתנוהל לטובת הצרכים של ה-99% – סוציאליזם. כל עוד הבנקים והתאגידים נמצאים בידיים של הטייקונים אין לנו באמת שליטה על מה שקורה שם. לכן אנחנו צריכים להעביר אותם לבעלות ציבורית תחת ניהול ופיקוח דמוקרטיים של ציבור העובדים.

הכותב הוא כתב בטלוויזיה החברתית ופעיל בתנועת מאבק סוציאליסטי

  כתבות ווידאו שחבל לפספס