דעה על סדר היום |

על ומה ולמה יצאו להפגין אתמול אלפים?

חברה נכתב על ידי

אתמול יצאו אלפי נשים גברים ונוער, ערבים פלסטינים, להפגנות יום האדמה בגליל ובנגב. בזמן שמדובר גם ביום זיכרון לזכר ששת ההרוגים שנורו למוות ע"י המשטרה והצבא בזמן השביתה ההיסטורית של יום האדמה ב-1976, היום הזה הוא גם יום מאבק על שוויון, דמוקרטיה אמיתית וצדק חברתי.

השביתה ההיסטורית של יום האדמה לפני 40 שנה הייתה מרד של ממש נגד מדיניות הנישול הגזענית והפקעת האדמות המאסיבית שהובילה ממשלת רבין הראשונה. הממשלה הפקיעה אלפי דונמים של אדמות השייכות ליישובים ערבים פלסטינים כחלק מתוכנית רחבה ל"ייהוד הגליל" – כלומר דחיקת האוכלוסייה הערבית-פלסטינית על שטח כמה שיותר קטן והקמת יישובים יהודים חדשים במטרה ליצור רוב יהודי בגליל. במהלך השביתה כוחות מג"ב וצבא נכנסו לכפרים ולערים ודיכאו את ההפגנות באש קטלנית- שישה מפגינים נהרגו ועשרות נפצעו.

40 שנה ליום האדמה (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

לפני 40 שנה הפקיעה ממשלת רבין הראשונה עשרות אלפי דונמים בגליל כחלק מהתוכנית ל"ייהוד הנגב והגליל". שביתה כללית הוכרזה אז ושישה מפגינים נורו למוות ע"י כוחות מג"ב וצבא, אשר דיכאו את המחאה באש קטלנית. היום, 40 שנה אחרי, אלו הקולות בצעדת יום האדמה מסכנין לעראבה.
הופק ע"י: | עלה ב: 31/03/2016

לצד התגברות הרדיפה של נציגי הציבור הערבי פלסטיני וההתקפה על הזכויות הדמוקרטיות בתקופה האחרונה, הפקעת האדמות ומדיניות הנישול הגזעני של האוכלוסייה הערבית פלסטינית בישראל ממשיכות עד היום. תושבי הכפר ראמיה לדוגמא, שאדמותיהם הופקעו ב-1976 (יום האדמה ההיסטורי) לטובת העיר כרמיאל, עדיין נאבקים על זכותם להישאר בבתיהם ולהתחבר למים וחשמל. תושבי אום אל חיראן בנגב, לשם הגיעו אתמול מאות מפגינים, נאבקים נגד תוכנית הפינוי והרס הכפר לטובת הקמת יישוב חדש של הגרעין התורני של יוצאי התנחלות עלי. בנתיים מצוקת הדיור הכללית בארץ מחריפה, כאשר מחירי הדיור ב2015 עלו ב8% בממוצע. אבל עבור זוגות צעירים ערבים פלסטינים המצוקה כפולה – אין איפה לבנות גם בגלל מחסור בתוכניות מתאר ובגלל מדיניות הפקעת האדמות. רבים נאלצים להסתכן בהריסה ולבנות את ביתם ללא אישור. 50 אלף בתים ביישובים הערבים בישראל נמצאים כיום בסכנת הריסה!

מפגינות בסכנין, אתמול (30.03.2016)

מפגינות בסכנין, אתמול (30.03.2016)

מדובר במדיניות מכוונת של אפליה. בשנת 2013 פרסם מנהל מקרקעי ישראל 44 מכרזים להקמת אזורי תעשייה ביישובים יהודים, לעומת אפס מכרזים בתחומי השיפוט של הרשויות הערביות. לאחר גלי הפקעת האדמות החוזרים עומד כיום שטח השיפוט של הרשויות הערביות בישראל על 2.5% מאדמות המדינה. על רבות מהאדמות שהופקעו מהיישובים הערבים הוקמו אזורי תעשייה של רשויות מקומיות יהודיות וכך נותרות הרשויות הערביות במחסור מתמיד של משאבים.

ארגון עדאלה פירסם השבוע דו"ח על מצוקת הדיור בחברה הערבית. אחד הממצאים המדהימים הוא שרשות מקרקעי ישראל שיווקה בשנה שעברה 27,539 יחידות דיור ביישובים יהודים ומעורבים במסגרת תכנית "מחיר למשתכן", וזאת לעומת 729 יחידות דיור ששווקו במתכונת זו ביישובים הערביים (כ- 2.56%  בלבד). אמנם מדובר בתוכנית שלא באמת תפתור את מצוקת הדיור גם לא עבור הציבור היהודי בארץ, אך גם כאן האפליה זועקת. כלומר אותה מדיניות גזענית שהובילה לאירועי יום האדמה לפני 40 שנה בשילוב עם המדיניות הניאו ליברלית עדיין ממשיכה כיום ומחריפה את המצוקות החברתיות. 52% מהציבור הערבי פלסטיני בישראל חי בעוני, מערכת החינוך הציבורית ביישובים הערבים בקריסה וכאמור מצוקת הדיור מחריפה.

אבל את המדיניות הזאת אפשר להביס, בדרך של מאבק המוני של עובדים וצעירים. שביתת המורים בגדה המערבית, שכללה הפגנות ענק של מורים ותלמידים גם תחת דיכוי כבד מצד הרשות, הראתה את הכוח ודרכי המאבק שיכולים להביא להישגים גם נגד הדיקטטורה של הכיבוש בשטחים ומשטר האפליה והגזענות בישראל. מאבק אפקטיבי מהסוג הזה צריך גם להיות משותף עם עובדים וצעירים יהודים, שגם להם יש אינטרס יסודי לשים סוף למשטר הדיכוי, העוני והגזענות. כפי שנכתב בפלאייר של תנועת מאבק סוציאליסטי שחולק אתמול בהפגנה בעראבה: "המאבקים של פלסטינים לשחרור מדיכוי לאומי ומעוני, המאבק של ישראלים יוצאי אתיופיה לשחרור מאפליה גזענית, והמאבק של עובדות סוציאליות ושל קבוצות עובדים נוספות נגד משכורות עוני רומזים לאינטרס משותף של שכבות רחבות משתי הקבוצות הלאומיות להיאבק נגד ממשלת נתניהו והמדיניות הקפיטליסטית והגזענית."

ע"י מיסוי מוגבר על העשירים והתאגידים הגדולים, צריך לממן השקעה מסיבית ללא אפליה, בדיור ציבורי נאות, בחינוך איכותי בחינם, בהכשרה מקצועית וביצירת משרות בשכר ראוי כמו גם לחבר לתשתיות ולשירותים חברתיים את כלל היישובים ה"לא מוכרים".

הצעדה מסכנין לעראבה, אתמול (30.03.2016)

הצעדה מסכנין לעראבה, אתמול (30.03.2016)

yum el ard we

מפגינים ופעילי תנועת מאבק סוציאליסטי בסכנין, אתמול (30.03.2016).

הכותב הוא כתב בטלוויזיה החברתית ופעיל בתנועת מאבק סוציאליסטי

  כתבות ווידאו שחבל לפספס