דעה על סדר היום |

אירופה סוגרת דלתות, משבר הפליטים מחריף

חברה נכתב על ידי

התקשורת בישראל ובעולם רעשה סביב ההחלטה המפתיעה של רוסיה להסיג את כוחותיה מסוריה. אך מלחמת האזרחים בסוריה ובעיראק רחוקה מסיום ובנתיים דרכיהם של הפליטים נחסמות.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מפירה את הבטחותיה לפליטים הסורים וסוגרת גבולות. לאחר שהגיעו לאירופה קצת יותר ממיליון פליטים (שמהווים רק 0.2% מאוכלוסיית היבשת) האיחוד האירופי משתנה וביקורת גבולות מוקמת מחדש בסדרה של מדינות. בתחילת החודש מרקל והאיחוד האירופי הציגו תוכנית חדשה להתמודדות עם משבר הפליטים – סגירת גבולות והחזרת פליטים רבים לטורקיה.

על פי ההצעה החדשה של האיחוד האירופי, טורקיה בסיוע ספינות של גרמניה, יוון, בריטניה וקנדה יעצרו פליטים שבורחים דרך הים ליוון. אלו שיצליחו להגיע ליוון יוחזרו לטורקיה. זה ידרוש מבצעי ענק – רק בינואר ופברואר השנה 132,000 פליטים הגיעו לאירופה דרך הים התיכון. במקביל, נסגר נתיב המעבר באזור הבלקן, אשר מתחיל ביוון, עובר דרך מקדוניה וסרביה לכיוון הונגריה וקרואטיה ומשם למרכז וצפון אירופה.

הרוב המוחלט של הפליטים מסוריה נמצא במדינות השכנות – לבנון, טורקיה וירדן –  ולא באירופה. בנוסף, ההגבלות החדשות על המעבר לאירופה ישפיעו בצורה הרסנית גם על מאות האלפים שבורחים מזוועות המלחמה בעיראק ואפגניסטאן. בטורקיה שוהים כבר יותר משני מיליון פליטים סורים במחנות אוהלים רעועים ללא שום פתרון באופק. המשמעות של ההחלטה האירופית תהיה הרת אסון ותכלול כנראה התנגשויות קשות עם אוכלוסיית הפליטים. ראינו כבר איך משמר הגבול במקדוניה לא הצליח, גם עם אלימות רבה, למנוע מאלפי פליטים לעבור את הגבול מיוון בתקווה לעתיד טוב יותר.

פוליטיקאים קפיטליסטים ומפלגות ימין קיצוני באירופה מנסים להאשים את הפליטים בבעיות החברתיות במדינות אליהן הם מגיעים. באופן טבעי, אלפי פליטים חסרי-כל המגיעים בבת אחת יוצרים עומס על מערכות הרווחה המקומיות. אבל המצוקה נגרמת בשל מדיניות ניאו-ליברלית שהחלישה במשך שנים את אותן מערכות רווחה ומעדיפה את רווחי הטייקונים על רווחת התושבים – זו היא לא אשמתם של הפליטים!

את המימון לשיכון הפליטים צריך להביא מקיצוץ חד בתקציבי הצבא בעזרת הפסקת מדיניות המלחמה האימפריאליסטית במזרח התיכון ובאפריקה שרק החריפה את המצב. בנוסף, אפשר וצריך להעלות מיסוי על הבנקים ועל התאגידים ולהתארגן למנוע מהם להשתמש בפליטים ככח עבודה זול ולגזור קופון ממצוקתם.

צפו בסרטון של הצלם ליאור ספרנדו שנסע לאי היווני לסבוס ותיעד את מסעם המסוכן של הפליטים הסורים

הכותב הוא כתב בטלוויזיה החברתית ופעיל בתנועת מאבק סוציאליסטי

  כתבות ווידאו שחבל לפספס