דעה על סדר היום |

ימים חגיגיים בצד, בפועל- אין זכויות

חברה נכתב על ידי

ביום שני (22/2), דחתה וועדת השרים לענייני חקיקה שש הצעות חוק המעגנות בתוכן זכויות שקשורות לקהילה הגאה. ביום שלישי (23/2), צוין לראשונה בכנסת ישראל יום זכויות הקהילה הגאה. ביום רביעי (24/2) התקיימו הצבעות על חוקים שנועדו לקדם שוויון ללהט"ב, מהן נעדר חבר הכנסת ההומו הימני המוצהר הראשון, ואחת מיושבות ראש השדולה הגאה הצביעה נגד. בשבת בערב (27/2) הקהילה הגאה כבר יצאה לרחובות.

הקהילה הגאה חוותה בשבוע שעבר שלל תהפוכות במשך פרק זמן קצר. רגעי שמחה היסטוריים, תקוות גדולות ונהירה לכנסת מצד אחד, ומנגד- אכזבות וכעס, ובעקבותיהם גם יציאה לרחובות.

ההכרזה על ציון יום הזכויות לקהילה הגיעה לפני חודשים ארוכים. קמפיינים מושקעים ודמויות מרכזיות בקהילה גויסו לקידום היום ופרסומו. היתה התרגשות ותחושה של רגע היסטורי באוויר ככל שהתאריך הלך והתקרב.

לפני שהגיע היום החגיגי, וועדת השרים לענייני חקיקה הצליחה לפגום מעט בהתרגשות. ביום שני (22/2/16) דחתה הוועדה שש הצעות חוק שהיו אמורות לעגן בתוכן זכויות לקהילה הגאה. את חלקן היא שללה וחלקן נדחו למועדים שונים, אבל אף אחת מהן לא התקבלה. ועדיין, למרות הכל, עשרות עלו לכנסת נרגשים ביום שלמחרת.

ביום שלישי (23/2/16) צוין לראשונה בכנסת ישראל יום שמוקדש לזכויות להט"ב. במהלך היום נערכו דיונים במספר רב של וועדות בנושאים שקשורים לקהילה הגאה, נערך דיון מרכזי חגיגי של השדולה הגאה בנושא נשים בקהילה (הנושא שנבחר להוביל את אירועי הגאווה השנה) והאירוע אף צויין במליאת הכנסת. את התחושה ההיסטורית וההתרגשות שהיו קונצנזוס בקהילה הגאה, שום דבר לא הצליח להרוס באותו יום. גם לא העובדה שציון היום במליאת הכנסת נערך מול מליאה לא ממש מלאה בלשון המעטה.

12782276_10209116837306349_1431127986_n

מתוך הדיון המרכזי של השדולה הגאה

יום למחרת, ביום רביעי, דווקא התרחש אירוע שהצליח לטלטל את השמחה והאופוריה. במליאת הכנסת נערכו הצבעות על מספר חוקים שהיו אמורים לעגן בתוכם זכויות לקהילה הגאה. החוקים נפלו. לא רק שהם נפלו, ח"כ אמיר אוחנה, שרק יום קודם לכן דיבר על מחויבותו לקהילה הגאה ועל החשיבות שבהיותו ח"כ הומו מוצהר במפלגת ימין, נעדר מן ההצבעה. בזמן שאוחנה לפחות בחר שלא להיות נוכח בהצבעות על מנת שלא יצטרך להפר את המשמעת הקואליציונית, ח"כ שרן השכל, אחת מיושבות הראש של השדולה הגאה, הצביעה נגד חלק מההחלטות.

Sequence 02.Still001

מתוך התערוכה שהוצגה בכנסת במהלך יום זכויות הקהילה הגאה

האופוריה התפזרה. המילים המסממות שפוזרו רק יום קודם לכן לכל עבר התמוגגו אל מול מציאות בה אזרחים ואזרחיות במדינת ישראל ממשיכים להיות מופלים בשל המשיכה המינית שלהם וזהותם המגדרית. משהו עמוק מאוד נסדק בתפישה שהקהילה הגאה הצליחה באמת לחדור למיינסטרים ואפילו למחוזות הממלכתיות והשלטון. משהו באמונה הפשוטה כל כך לפיה אדם זכאי להיות שווה זכויות ללא קשר למושא אהבתו ומשיכתו וזהותו המגדרית, פשוט לא עמד במבחן המציאות.

ביום שבת כבר נערכה הפגנה מול משרדי הממשלה בתל אביב. כל אלה שנסעו רק כמה ימים קודם לכן בחיוך לירושלים, הגיעו לזעום ולמחות, הפעם בתל אביב. אבל מחאות, ימים חגיגיים, דיבורים ונאומים- בצד, בפועל- זכויות אין.

הפגנת הקהילה הגאה בשבת. צילום: ליאור בן אליהו.

הפגנת הקהילה הגאה בשבת. צילום: ליאור בן אליהו.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס