דעה על סדר היום |

פוגעים בערוץ הכנסת, ממשיכים לערוץ 98

חברה נכתב על ידי

לאחרונה פורסם על רצונו של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין להצר את פעילותו של ערוץ הכנסת – ערוץ שמסקר את פעילותה השוטפת של הכנסת (בניגוד לסיקור המאוד מוגבל של יתר הערוצים, המתמקדים בגחמות ובסנסציות המתרחשות בבית המחוקקים). הדרך לריסון והצרת הפעילות נעשית תמיד ע"י וועדות (לא פעם מוזמנות ע"י בעלי אינטרסים, הפעם ועדה בראשות השופטת שרה פריש), אשר ממליצות על מהלכים כאלו ואחרים, המשקפים את מי שמינה את הוועדה. אחד הכלים המשמעותיים שבאמצעותם הוועדות הללו ממליצות ליישם את השינויים הוא הרגולציה ("אסדרה" בעברית) – חוקים, תקנות, כללים, צווים והוראות מנהל שונות.

המלצות אחרות של ועדה נוספת שנועדה להצר פעילות דמוקרטית הן המלצות ועדת פילבר (מנכ"ל משרד התקשורת ויו"ר הוועדה להסדרת הרגולציה על שוק השידורים). ועדת פילבר מונתה על ידי ראש הממשלה ושר התקשורת, בנימין נתניהו. לא מפתיע אם כך שהקו שמנחה את הוועדה תואם את ההשקפה הניאו-ליברלית (ציטוט ממסמך המלצות הוועדה): "כעומק התחרות עומק הדה-רגולציה – ההנחה היא שהתחרות והמגוון בשוק התוכן והשידורים באמצעות ריבוי ספקים אודיו ויזואליים יביאו להקטנת כשלי השוק ולגיוון – ומכאן, שגם להפחתה מהותית בצורך ברגולציה הקיימת כיום. לאור זאת, הוועדה קובעת כי על הרגולציה להתמקד ביצירת תנאים תחרותיים בשוק לטובת כניסת שחקנים חדשים מתוך כוונה שיציעו מוצרים מגוונים ושונים אשר ייתרו, בין היתר, את הצורך ברגולציה מכבידה ופרטנית." נשמע מוכר?

באתרי הכלכלה וברשת התמקדו בהשלכות של המלצות הוועדה בעיקר סביב צמצום או ביטול הפניית תקציבים ליצירות מקור ע"י ספקיות הטלוויזיה הרב ערוצית, אך היה שם סעיף קטן נוסף, שלא קיבל תשומת לב – סעיף 5ה' עמוד 9 – "תיבחן הפחתת הרגולציה הקיימת לספק טלוויזיה רב ערוצית בתחומים הבאים… שידורי ערוץ קהילתי, שידור בשפות שונות (בשפה הרוסית והשפה האמהרית וכיו"ב) וחדשות מקומיות".

סעיף 5ה' עמוד 9 - מתוך המלצות ועדת פילבר, פברואר 2016

סעיף 5ה' עמוד 9 – מתוך המלצות ועדת פילבר, פברואר 2016

משמעות סעיף זה היא ביטול החובה של יס והוט לממן את קיומו של ערוץ 98 – הערוץ הקהילתי.
השידור בערוץ 98 מבטא מהותית את השידור הציבורי והדמוקרטי, שמעניק לאזרחים את הזכות והיכולת להפיק תכנים המשקפים את הנעשה בחברה הישראלית, שלא מנקודת מבט של רייטינג ורווח כספי.
כיום יש כ-130 עמותות וארגונים קהילתיים (המורכבים מאלפי מתנדבים) היוצרים ומשדרים ב-10 שפות שונות והמשקפים את כל מגוון שכבות האוכלוסייה: נוער, צעירים, מבוגרים, עולים, מיעוטים, דוברי שפות שונות, תרבויות ועדות שונות וכן אוכלוסיות מיוחדות.
השידור מתקיים במשך 24 שעות ביממה בכל ימות השנה ומשודרות בו 17,424 תוכניות ומשדרים ולמעלה מ-1,300 תוכניות וסרטים חדשים. הערוץ הינו מופת של פלורליזם, נטול הטיות מסחריות ופוליטיות ומהווה תופעה חברתית ותרבותית יוצאת דופן וחסרת תקדים, גם מבחינה עולמית.
98
המדינה החלה לכרסם בשידור הקהילתי כאשר הורידה לחצי את התמיכה הכספית בו ואחר כך ב-2013, כאשר חייבה את הגופים המשדרים הזכאים לקבל תמיכה ממשרד התקשורת, לעבוד מול מערכת מסורבלת להגשת בקשות תמיכה בשם "מרכבה". הסירבול הזה הביא לצמצום משמעותי בתמיכת המדינה – ממעל 100 גופים שנתמכו לכ-40 בלבד – כלומר הסירבול והרף הגבוהה של הדיווחים הפכו לחסם משמעותי לזכאות לקבלת תמיכה.

עתה, באמצעות מנגנוני "שוק חופשי" מתכוונת המדינה להעלים את ערוץ 98 ואת שידור הברודקאסט של מעל מאה גופי שידור קהילתיים, ביניהם, אגב – הטלוויזיה החברתית, שכתבה לוועדת פילבר, במסגרת מאבקם של יתר הגופים הקהילתיים ובראשות האגודה לתקשורת קהילתית.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס