תמלול הכתבה: חתונה אזרחית בישראל

בטקס החופה: לפי כל דת ולפי כל דין, מקודשים אתם, מקודשים, מקודשים. אתה יכול לנשק את הכלה. קיבלנו זוג חדש במדינת ישראל. מזל טוב.

קריינות: הלל וז'ני הם זוג צעיר שמעוניין להתחתן בישראל, ולהיות רשומים באופן חוקי כנשואים, אבל לא דרך הרבנות – וגם במחיר שווה לכל נפש. אל החתונה הצנועה שלהם הם הגיעו באוטובוס בקו 89. הצטרפנו אליהם בדרך אל החופה

הלל קניגסברג: אנחנו בסך הכול די מאמינים. אנחנו לא כופרים, אנחנו לא אומרים שאנחנו לא יהודים, אבל אנחנו מקבלים את הדת בצורה שהרבנות לא מוכנה לקבל.

קריינות: זוגות יהודים בישראל שרוצים להתחתן יכולים לעשות את זה רק ברבנות. עבור אלה מהם שלא רוצים לעבור דרך הרבנות ישנן שתי אפשרויות עיקריות.

ד"ר איילת בלכר פריגת: אז קודם כל, הם יכולים פשוט לא להתחתן ולחיות ללא נישואין, מה שנקרא בישראל כידועים בציבור כשעל ידועים בציבור הדין הישראלי מחיל כמעט את אותם דינים כמו על זוגות נשואים, מבחינת חלוקת רכוש, מבחינת מזונות, ודאי כל מה שקשור לילדים. אפשרות אחרת זה להתחתן בנישואים אזרחיים בחו"ל.

הלל קניגסברג: אני לא מוצא צורך, אחרי שאני הייתי פה בצבא ומשלם מסים, ללכת ולהתחתן מתחת לדגל של מדינה זרה.

ז'ני דרור: גם אם הייתה לי את האפשרות הכלכלית לטוס, לא רוצה. ניסינו משפחה חדשה, רב חילוני. וכולם רוצים כסף, הרבה כסף.

קריינות: לכן, החליטו הלל וז'ני לערוך טקס נישואים אלטרנטיבי – מול ביתה של שרת המשפטים ציפי לבני. הטקס האזרחי, עם חוזה נישואין במקום כתובה ודגל ישראל בתור חופה, לא מעניק להם מעמד חוקי כנשואים, ולכן, מבחינת הזוג, אקט המחאה הזה הוא רק תחילתו של המאבק.

אליק מאור: אני חושב שאירוע כזה, שנעשה מול הבית של שרת המשפטים, שאני מיום ליום רואה, כעיתונאי אני אומר לך, את מעשיה חופש המידע, חופש הפרט – היא פועלת. אני לא אומר שהיא לא פועלת. היא בהחלט עושה דברים והיא משנה דברים. היא צריכה גם להילחם ולשנות את המצב הזה. הנושא של חתונה, של נישואין, צריך לעבור לידיים של משרד המשפטים.

הלל קניגסברג: אנו איננו קוראים לשנאת הדת או הדתיים, או האוחזים בה לפי אמונתם. אנו רק מבקשים, כי כפי שהם זוכים למעמד חוקי במדינת ישראל, נזכה בכך אף אנחנו, ואחרים החפצים להתחתן לפי אמונתם שלהם.

ד"ר איילת בלכר פריגת: מבחינה משפטית, למה שהם עשו אין שום משמעות, אלא שוב אם ילוו את זה בטקס מחוץ לישראל.

הלל קניגסברג: אנחנו הולכים להמשיך במאבק עד שהחתונה הזו תוכר.

ז'ני דרור: במידת הצורך להגיע לבג"ץ, ולשבת בכל הוועדות שמתוכננות במושב החורף של הכנסת. ידוע לנו שהנושא הזה אמור לעלות.

ד"ר איילת בלכר פריגת: אני לא חושבת שיהיו נישואים אזרחיים בישראל אי פעם. הרבה אנשים בציבור הישראלי מזהים את עצמם כמסורתיים, ולמדינת ישראל, כמדינה שמגדירה את עצמה כמדינה לא רק דמוקרטית אלא כיהודית, יש בעיה לתת הכרה רשמית לנישואים בין בני דתות שונות ולכאורה להכשיר התבוללות. ומדינת ישראל, כמדינה דמוקרטית, לא תוכל לאפשר נישואים אזרחיים שמוגבלים רק ליהודים בינם לבין עצמם, לנוצרים בינם לבין עצמם.

הלל קניגסברג: המדינה תכיר, ראס בין-ענה. זה הכול. לא תהיה להם דרך אחרת כי אין דרך אחרת.

קריינות: הדיון הציבורי סביב נישואים אזרחיים מול נישואים ברבנות יימשך. לכל זוג בישראל יש זכות להתחתן, גם אם הם לא בדיוק עומדים בתנאים שמציב מוסד הרבנות, וצריכה להיות להם האפשרות לעשות זאת בדרכם. מצד שני, אולי יש מקום להרחיב את הדיון ולשאול, האם קשר זוגי בהכרח תלוי בחותמת ההכשר החוקית של נישואין – אורתודוקסיים או אזרחיים.

סוף תמלול הכתבה: חתונה אזרחית בישראל

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס