דעה על סדר היום |

הערצת הנשק

חברה נכתב על ידי

במילים פשוטות, במה מעוניין ח"כ אמיר אוחנה העומד בראש "השדולה לעיצוב מדיניות נשיאת כלי ירייה בישראל"? בנשק, יותר נשק. ביום שני, 15.02.16, התקיים כנס השקת השדולה המדוברת.

הם מתבטאים במילים שקולות ומאוזנות כי הם יודעים שהם מהלכים בין שברי זכוכיות. הרי מדובר על נשק, כלי ירייה, כלי שהורג. הם מדגישים את הסייגים, את ההכשרות שצריך לעבור. "יש להביא להגדלה מידתית, מאוזנת ושקולה במתן הקלות לנשיאת כלי ירייה לאזרחים נעדרי עבר פלילי ו/או רפואי רלוונטי אשר משרתים במילואים", אמר ח"כ אוחנה בפתיחת כנס השקת "השדולה לעיצוב מדיניות נשיאת כלי ירייה בישראל". השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, רוצה לראות יותר אזרחים מיומנים נושאים נשק ברחובות אך "רוצה לוודא שאזרחים המקבלים היתרים לנשיאת כלי ירייה יעברו הכשרה מיוחדת ומקיפה, ההכשרה כיום לא מספקת".

ח"כ תמר זנדברג, שהשתתפה גם היא בכנס, כתבה: "התירוץ הוא המצב הביטחוני, אבל המהות – חופש כמו באמריקה. שם יש פוליטיקאים שחושבים שה״זכות״ לשאת כלי ירייה גוברת על הזכות לחיים של אלה שייהרגו ויירצחו ממנו."

מתוך כנס השקת "השדולה לעיצוב מדיניות נשיאת כלי ירייה בישראל". נשלח על ידי הדובר של ח"כ אוחנה, אורדן סוחמי.

מתוך כנס השקת "השדולה לעיצוב מדיניות נשיאת כלי ירייה בישראל". נשלח על ידי הדובר של ח"כ אוחנה, אורדן סוחמי.

מאחורי הצידוקים בדמות המצב הביטחוני הזמני או הקבוע, תלוי את מי תשאלו, והרצון לשפר את תחושת הביטחון, עומדת תרבות שמקדשת שימוש באלימות ככלי להפגנה של חוזק ועצמאות. ובאמת, נראה שאוחנה, כמו רבים מאנשי הימין, רואה בהגנה עצמית ערך, גבורה.

"הזכות להגנה עצמית היא זכות שהוכרה בכל שיטה משפטית כזכות בסיסית. זו זכות אוניברסאלית ולמעשה זכות טבעית שגם אלמלא הייתה חקוקה עלי חוק, היינו כולנו מחזיקים בה. זו זכותו של אדם להגן על חייו. למעשה, הזכות הזו משיגה מפנייה אפילו את הערך המיוחד והחשוב מכולם של חיי אדם. כלומר, חייו של התוקפן המאיים על חיי זולתו. אחת האפשרויות הבסיסיות ביותר למימוש הזכות היא האפשרות לשאת כלי ירייה להגנה עצמית. האפשרות הזו מוגבלת ובצדק. אך נשאלת השאלה, האם ניתן להביא להסרת חלק מהמגבלות באופן שיהיה סביר, מידתי ואחראי?" אמר אוחנה בנאום במליאת הכנסת.

"זכותו של אדם להגן על חייו" – מילים יפות, מילים המתכתבות עם הזכות לחיים, אפילו עם שפת "זכויות האדם" שמקדם דווקא השמאל. ומאחוריהן אפשר לראות בעיני רוחנו את היהודי העצמאי בארצו, החזק, החסון. המגן על חייו וכך מממש את זכותו. זהו היהודי שעומד בבסיס הציונות, הצבר הישראלי החדש. הוא ילך עם רובה ברחובות, במקומות העבודה ובקרבת בתי הספר. אמיץ וחזק, דרוך ומוכן בכל רגע למלא את תפקידו ולהגן עלינו. האם כך מדמיינים אותנו אנשי הימין כאשר הם מקדמים נשיאת נשק?

מאבקים למען נשיאת נשק חושפים פעמים רבות בעיה מהותית באידיאולוגיה של הימין. הם לא רק מאמינים שאין פתרון אחר מלבד מלחמה, הם גם מעריצים את המלחמה ואת הנשק.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס