דעה על סדר היום |

הר שקלים ברמאללה

מדינה נכתב על ידי

מוס הבטון של ציפי לבני. במטבחון רה"מ לא נתקלו בבליץ כזה של ספינים שלא הגיע מכיוונם. רה"מ הודיע, תוך שהוא מזיע בלב ושרה זורקת מתחת לשולחן עוד מופלטה שתקעו לה ביד המרוקאים במזימתם שתחזור לגזרתה העגלגלה- "ביום אחד פירוק, וביום השני איחוד.. לא יקרה". יו"ר הכנסת הודיע כי הסכם הפיוס- כינון ממשלת טרור, וושינגטון מסתייגת ממהלך הפיוס בין אש"ף לחמאס ובירושלים טוענים- הסתייגות רפה מדי. רק השרה ציפי לבני מתייצבת על ה"גריל" של אולפן חדשות 2 ומודיעה- נכנסנו לממשלה לדאוג לתהליך השלום, ועכשיו נשאר בממשלה כי אין פרטנר, אבל ממש נחמד. שום דבר לא מלמד על מצבו של המו"מ יותר מאשר המוס הבטוני שאיבן את תסרוקתה (לא, באמת, מה נסגר…?!)

המתאם הביטחוני לשעבר, ד"ר אל"מ (מיל) משה אלעד, שמלבד שרשרת תארים ארוכה מצויד גם בלא מעט תבונת הבדיעבד, אמר ב'לונדון וקירשנבאום' שהסנקציות ומנופי הלחץ עליהם החליט הקבינט יחזרו אלינו כמו בומרנג. כי מה היא הסחורה הטובה ביותר של ההסברה הפלסטינית אם לא- 'אסון הומניטרי'?

כספומט הביטקוין הראשון ברמאללה. אהוד יערי לחדשות 2 מודיע כי בכירים בכלכלה הפלסטינית מעריכים כי הסנקציות יובילו להיערמותו של הר שקלים שלא יהיה בהם שימוש והם יעברו לסחור במטבע אחר- דינרים ירדניים. ספרו עד שלוש והסטרטאפיסט הישראלי הראשון כבר מתייצב במחסום קלנדיה בדרכו להקים כספומט ביטקוין ברמאללה. על פי הצהרות קודמות של סאאב עריקאת, הקונגרס אישר מוקדם יותר השנה תמיכה בגובה של כ -440 מיליון דולר לרשות, גידול של 14 מיליון בהשוואה ל- 2013. 370 מיליון מיועדים לתמיכה כלכלית ופיתוח, והיתר כדי לתמוך בביטחון וקידום השקיפות ברשות וכדי לתמוך בקופת הממשלה באופן ישיר. קבלנים גדולים וחוקרי כלכלה מעריכים ב"אל ג'זירה" כי לא תהיה השפעה ניכרת לאיומי הסנקציות מישראל וארה"ב. רוב הסיוע האמריקאי הולך לפרויקטים בתחום התשתיות- כבישים, ניקוז, מים, הדרכה, שיקום שירותי הביטחון ומימון של פעילויות בשיתוף עם ארגוני החברה האזרחית, באמצעות מוסדות אמריקאים פעילים בשטחים.

מקסימום יצמצמו בכח אדם, כפי שקרה כבר בעבר, העריך אחד המומחים. האדם הפשוט לא ירגיש בכך, קבלן בכיר ציין כי מספר פרויקטים בתחום תשתיות המים וניקוז הביוב בהיקף של כמאה מליון דולר נמצאים כבר לפני סיום והמשמעות תהייה פיטורים של כ- 3000 עובדים בענף הבנייה. אם החלטת הקונגרס תגרור גל של סנקציות עולמיות שלא ייעצר בוושינגטון האפקט יחמיר כמובן, אבל אירופה לא מזדרזת להיסחף בספין. בירושלים, כמובן, רואים בכך זריקת עידוד לענישה הכלכלית, מה שבאמת עשוי להחמיר את המצב ברשות, ואני רואה בכך זריקת מרץ נוספת, ככה, על הדרך, לארגוני החרם (BDS) לסיבוב נוסף על ההיי- טק ניישן של ביבי את בנט, כבר לא עקיצת יתוש בטוסיק של ח"כ נפתלי.

באותות וביח"צ הקמתי את מדינת הפלסטינים. אני מבסוט על אבו-מאזן משהו אש, סוף כל סוף מנהיג עם חזון, עם כושר עמידות בן גוריוני מול כל העולם. הרי אין מדינה חופשית שקמה לתחייה בלי התנגדות המעצמה שעאלק חותרת לחיזוק הדמוקרטיות בעולם (ראה מקרה ישראל). האסטרטגיה האבו מאזנית פועלת במספר חזיתות במקביל, להסיר בדיוק את מסכת השקר הזאת מפניהם של הפרטנרים לטריו ההזוי הזה- ספין פירוק הרשות מכוון לירושלים, ספין הסכם הפיוס- לוושינגטון. אבו מאזן בנה את המומנטום בקפידה- אירח סטודנטים ישראלים, ח"כים מהשמאל שרחוקים מהשלטון כרחוק משה מארץ ההבטחה ואפילו כינס מסיבת עיתונאים לתקשורת הישראלית בלשכתו. וביבי? מתראיין רק לתקשורת הזרה, שהערוצים הישראלים יעשו קופי פייסט.

מה כבר קרה? הפלסטיני החליט שהוא עם והתחיל ללכת לפוליטיקה? פתאום יש בורסת שמות- ג'יבריל רג'וב, מוחמד דחלאן, אפילו גדודי עז א דין אל קסאם וגדודי 'השהאיד יאסר עראפת' (לשעבר גדודי חללי אל אקצה) רוצים לקחת חלק בעוגה, כל דמוקרט ליברלי אמיתי אמור לברך על כך. מילא שהפרופגנדה הימנית עטה על כל שינוי פוליטי כדי לחזק את נרטיב ה'אין פרטנר' (פעם זה אבו מאזן לא מייצג את עזה ופעם זה אבו מאזן עושה שלום עם עזה ולא איתנו), אבל חודשים מזמברים אותם בחדרי המו"מ בשעה שבחוץ דחפורי האימפריאליזים הציוני נוגסים בעוד גבעה והאמריקאים מסממים את החדר בריח חריף של דולרים. די, דחילק. מדור הרכילות של העיתון הנפוץ ברמאללה וודאי מצייץ שגברת עריקאת מכינה קומפרסים לסאאב השב כל ערב הביתה מחזית המו"מ וראשו מתפוצץ מהסאונד הטרטרני-בכייני של לבני (זה האייטם נועד להזים את השמועות שרצו לאחר האייטם הקודם על חשדותיה לכאורה שיש ביניהם משהו. סליחה נפתלי, זה רק סאטירה).

אודי סגל אמר באולפן חדשות 2 כי מקורות ביטחוניים חוששים מכיוון שהממשלה לא הכינה אסטרטגיית יציאה נקייה מהמו"מ, אך חוקרת מהמרכז למחקרי בטחון לאומי דיווחה בערוץ 10 כי הדור הצעיר בפלסטין ממש לא מתעניין בהתחדשות ההתנגדות האלימה אלא תומך נלהב בהסכם הפיוס, לפי הפעילות ברשתות החברתיות. הקריקטורות מאתמול ב"הארץ" וב"ידיעות אחרונות" בתיאום תודעתי חד פעמי של קריקטוריסטים, מדמות את נתניהו ואבו מאזן כאחד הזוגות בפרומו לריאלטי הגרושים של ערוץ 10, "עד סוף העולם", התרסקו על חופו של אי אקזוטי, כנף המטוס שבורה והמדחס עדיין מסתובב. האם יצליחו לשקם הזוגיות ולבצע המשימות, עכשיו משהתגרשו, כדי להעפיל אל הגמר ולזכות בסיוע האמריקאי? בואו לגלות בתכנית חצי הגמר בשלישי בחצות.

השלום מתחיל בתוכי. קריקטורה שפורסמה אתמול ב"אל ערביה" בלונדון

השלום מתחיל בתוכי. קריקטורה שפורסמה אתמול ב"אל ערביה" בלונדון

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס