דעה על סדר היום |

זכויות נשים הן זכויות אדם

חברה נכתב על ידי

הדיון בהפלות מצית מחלוקות רבות. מחלוקות פוליטיות, דתיות וערכיות. במדינות רבות בעולם זהו נושא "נפיץ" והדיון בו סוער בזירות המשפטיות והחברתיות. בשביל אישה שחיה בדרום ארה"ב, למשל, הזכות להחליט לגבי מה שקורה לה ברחם בכלל לא מובנת מאליה. לא יהיה לה קל למצוא מרפאה פעילה קרובה למקום מגוריה, וגם אם כן, היא עלולה למצוא עצמה מותקפת בכניסה אליה. בספרד בימים אלו ישנה הצעת חוק למניעת הפלות – מה שהביא נשים לפעולת מחאה גאונית: הן התייצבו במשרדי רישום הטאבו וביקשו לרשום את גופן על שמן, כדי שאף אחד לא יוכל להחליט מה יעשו בו.
בישראל המצב אולי טוב יותר, אך לא בהרבה. הפסקות היריון מוסדרות בחוק, אך מדובר בחוק מיושן, כזה המונע מהאישה את השליטה והאחריות על הריונה ומעניק אותן לוועדה להפסקת היריון. זהו הסדר פטרנליסטי בו הסמכות ניתנת לוועדה תחת הגדרות מאוד ספציפיות של החוק – ניתן לבצע הפלה מטעמים רפואיים, מפאת גילה (הצעיר או המבוגר) של האישה, או העובדה שההיריון נוצר מיחסים אסורים או מחוץ לנישואין. בשום שלב רצונה של האישה להפסיק את ההיריון אינו סיבה מספקת, דבר המוביל נשים רבות פשוט לשקר לוועדה על מנת לקבל אישור. שקר שהן עלולות לשלם עליו מחיר יקר בהמשך חייהן.
לפני כחודשיים התבשרנו על צעד חיובי – הפסקות היריון, כמו גם הוועדות, יוכנסו לסל התרופות. דבר אשר יחסוך אלפי שקלים לאישה בתהליך, אך עדיין לא יפטור אותה מן הצורך לעמוד מול הוועדה, מן הצורך לקבל את אישור הממסד לבצע הליך רפואי בגופה. כאישה פמיניסטית אני מאמינה שלכל אישה חייבת להיות הזכות על גופה. היא זו שצריכה להחליט אם ומתי להיכנס להיריון ואם להפסיק אותו כשאינו רצוי. זכות של אישה על גופה היא זכות (אדם) בסיסית. כן, מפתיע, זכויות נשים הן זכויות אדם ולהפך.
חברת הכנסת זהבה גלאון יזמה הצעת חוק לביטול הוועדות להפסקת היריון. הצעת החוק קוראת להכיר בזכותה של אישה לבחור לבצע הפלה כזכות יסוד המוקנית לה והיא תינתן לה לפי רצונה. הצעות דומות מונחות על שולחן הכנסת כבר מן הכנסת השש-עשרה, אז אולי אין סיבה לאופטימיות, אבל למי שמתעניינ/ת בנושא – היום ב 13:00 יתקיים כנס בכנסת בנושא, בהשתתפות שרת הבריאות, ח"כיות וח"כים, ואנשי ונשות רפואה, אקדמיה ופעילות פמיניסטיות.

2014-02-11

  כתבות ווידאו שחבל לפספס