דעה על סדר היום |

הפגנות סופ"ש בשטחים

מדינה נכתב על ידי

סוף השבוע התחיל עם הפנוי האלים בשישי לפנות בוקר של הפעילים בכפר עין חג'לה. במעסרה, למרות העייפות, ארגנו הפגנה קטנה במחאה על הפינוי האלים מעין חג'לה וכך גם בבילעין, משם מגיעות התמונות  של החיילים שנפגעו מירי "ידידותי" שהתפשטו ברשתות החברתיות כמו גז מול הרוח. בקדום המשיכו בשגרת ההפגנות הנחושות. הצבא מצידו שוב ירה כמויות עצומות של גז ופצע חמישה, בינהם גם ילד בן 5. בעזה התקיימו הפגנות באזור החיץ הסמוך לגדר, שם דווח על ירי חי וחמישה פצועים. בשבת הותקפו פלסטינים מהכפר שוויקה ופעילים של תעאיוש ע"י מתנחלים שהגיעו מההתנחלות אשתמוע.

במשך השבוע שהו מאות פעילים ב"מאחז" עין חג'לה, כפר שתושביו גורשו ב-67'. הפעילים התיישבו במבנים ששייכים למנזר היווני אורתודוכסי  "דיר חג'לה".  שלא כמו בפעלות דומות שיזמו הוועדות העממיות בגדה שפונו תוך ימים ספורים, ולמרות שלא היה כמעט סיקור תקשורתי , עין חג'לה החזיקה מעמד שבוע ארוך. לפי עדויות הפעילים, מאות ששהו במקום בזמן הפינוי התפזרו בכל אזור המדבר, עשרות עוכבו והוכו, לפעמים בצורה חמורה, ומעל 40  סבלו מפציעות, בינהם גם פעילים, עיתונאים, נשים, גברים וילדים. על פינוי עין חג'לה כתבתי כאן, וכאן כותב עדוא דגן על הביקור הראשון שלו בעין חג'לה ובשטח C.

וידאו שפרסמו הפעילים מנבי סאלח מתעד ריקוד דבקה ענק בעין חג'לה:

באל מעסרה יצאה הפגנה קטנה לכיוון אדמות הכפר, החיילים כרגיל חסמו את הדרך. ההפגנה הפעם הייתה במחאה על דיכוי הזכות למחאה בעין חג'לה, והאלימות שהופעלה ע"י הכוחות בעת הפינוי.

אל מעסרה 7-2-2014

אל מעסרה 7-2-2014

 

גם בבילעין הפגינו במחאה על הפינוי האלים בעין חג'לה, הצבא השתמש בכדורי מתכת מצופי גומי, וכמויות גדולות של רימוני גז והלם. עשרות תושבים ופעילי סולידריות סבלו מחנק מגז. הפעם טעמו גם החיילים מהגז. תמונות החיילים מנסים להמלט מהג'יפ הצבאי המוגז, שותפו שוב ושוב ברשתות החברתיות. נדמה שבנוסף על השמחה לאיד, מצד הקורבנות השבועיים של נשק ההפגנות הצה"לי, אולי היתה פה גם תקווה שהחיילים שחוו על בשרם את האימה והבחילה מהגז , יבינו משהו מהחוויה שעוברים הפעילים מידם בכל שבוע. כך כתב הצלם חמדי אבו-רחמה מבילעין שצילם את התמונות (תרגום מאנגלית): "אני מקווה שהוא (החייל) למד את הלקח, שנשק לא יכול לעולם להגן עליו, ושלא מדובר במשחק שאפשר לשחק בו, ושנשק יכול לפגוע בו כפי שהוא פוגע בפלסטינים בכל יום."

BILIN

בילעין 7-2-2014
PSCC

בנבי סאלח בוטלה ההפגנה כבר ביום רביעי, הפעילים קראו לתומכיהם להצטרף להפגנה בעין חג'לה. לפי הדיווח מהפעילים בכפר גם ביטול ההפגנה לא מנע מהצבא לפלוש בכל זאת לכפר תוך ירי של גז וכדורי גומי, לא דווח על פצועים.

 

בקדום לא הצטרפו לחגיגה בעין חג'לה והפגינו כרגיל גם השבוע. עשרות אזרחים ופעילים נפגעו משאיפת גז, וארבעה נפצעו מפגיעות ישירות: מוחמד ריאד' אשתווי, 5 , שנפגע מרימון גז ברגלו, ס'קיר עובייד, 58 , שנפגע בראשו ממכל גז, המיכל ניתז מהאדמה לכן הפגיעה לא חמורה. כאמל ברהם, 23, שנפצע מפגיעת כדור חי בידו, ונאסיר חסן, 43, שנפצע מכדור חי שפגע ברגלו.

בהודעה בערבית שהוציאו הפעילים הם קראו להתנגדות עממית שחושפת לדבריהם את פשעי הכיבוש שפוגע באזרחים, והביעו תמיכה בנשיא מחמוד עבאס ובמאבק הפוליטי שהוא מנהל בפורומים בין לאומים נגד הכיבוש.

גם השבוע התקיימו הפגנות באזור החיץ הסמוך לחומת ההפרדה סביב עזה. לפי נתוני האו"ם 17% משטח הרצועה ו35% מהשטחים החקלאים בעזה נמצאים בתוך אזור החיץ, הפעילים מפגינים בסולידריות עם החקלאים של עזה שרבים מהם נפגעו כלכלית ואף פיזית מהמצב.

במען דיווחו על חמישה פצועים בהפגנות סמוך לגדר ממזרח לג'בליה, אחד מהם באורח קשה. מעדות ראיה שנמסרה למען עולה שהחיילים החלו לירות לאחר שנפגעו מאבנים שעברו מעל לחומה.

GAZA

הפגנה באזור החיץ עזה 7-2-2014
צילום: Nidal.alwahidi photography

בשבת הותקפו חקלאים מהכפר שוויקה בדרום הר חברון ופעילים של תעאיוש שליוו אותם ע"י מתנחלים שהגיעו מכיוון אשתמוע, דיוחנו על התקיפה כאן.

תקיפת מתנחלים, אשתמוע, דרום הר חברון.  8-6-2014 צילום: תעאיוש.

תקיפת מתנחלים, אשתמוע, דרום הר חברון.
8-6-2014
צילום: תעאיוש.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס