תמלול הכתבה: אצבע קלה על נשק המעצרים

קריינות: בעבר דיווחנו כאן על הדיכוי האלים של ההפגנות שנערכו נגד תכנית פראוור.
אחד העצורים מוחמד עלי פייסל שוחרר בעסקת טיעון רק בשבוע האחרון, לאחר 79 יום במצער עד תום ההליכים. פעיל אחר, ראזי נבולסי, תושב חיפה, נעצר לאחרונה בחשד להסתה לאלימות וטרור ובתמיכה בארגון טרור. החשדות התבססו על חומר סודי שהתברר במהלך הדיון כסטטוסים בפייסבוק. לאחר שבוע במעצר שוחרר ראזי למעצר בית. דיברנו עם עורך הדין חסן ג'בארין, שייצג את ראזי בדיונים בבית המשפט.
חסן ג'בארין: ניסינו להסביר לבית משפט השלום והמחוזי בחיפה שלא עוצרים על עברות כאלה. מדוע לא עוצרים על עברות כאלה? כי בדרך כלל הפרסום לא יוצא מנקודת הנחה שאם המפרסם יוצא היום מבית המעצר, מחר יהיו הפגנות ויהיה מרד במדינת ישראל, כי לא מדובר במנהיג פוליטי, אדם מן השורה.
בית המשפט השלום וגם המחוזי לא הבינו את זה וגם לא קיבלו את העמדה הבסיסית שלנו, שאנחנו כסנגורים זכאים לקבל את החומר שמיוחס לו הרי מדובר בעברות של פרסום. ובית המשפט סירב לבקשות אלה ואמר וציין שכאן מדובר בחומר חקירה ולא נעביר אליכם, אמרנו איך אפשר להתגונן? אנחנו לא מבקשים לדעת שיטות החקירה, אנחנו לא רוצים לדעת איך המשטרה תנהל את החקירה, אנחנו רוצים לדעת מה פורסם מה מיוחס לו בעניין הפרסומי.
קריינות: עורך הדין ג'בארין טוען שהתיק חושף אפליה במערכת המשפט הישראלית נגד האזרחים הערבים. מקרים קשים של הסתה גזענית נגד ערבים לא נחקרים, גם לא מקרים שמדובר בהם במובלי דעת קהל כמו פוליטיקאים, ועל אחת כמה וכמה לא כשמדובר באזרחים מהשורה כמו ראזי.
חסן ג'בארין: התיק הזה חושף את האפליה המובנת בעברות ביטוי נגד האזרחים הערבים. יש מקרים שהגיעו לבתי משפט בירושלים וגם הגיעו לבית המשפט העליון, על פעילים מהימין הקיצוני שקראו בטלוויזיה, בערוץ 10 למשל אחד מהם שמברך את ברוך גולדשטיין ו"הלוואי שהיו גולדשטיינים רבים", והוא זוכה. קודם כל הוא לא נעצר והוא גם זוכה בגלל שבדיבור שלו לא נאמרו דברים מפורשים כמו "אני קורא ליהודים להרוג ערבים". קריאות להסתה לאלימות נגד ערבים בפייסבוק הן מלא, ואנחנו גם לא מגישים תלונות כי אומרים חופש ביטוי, בכל זאת.
ואם אנחנו מתנגדים ברור לתוכן, אבל רואים שאין תועלת במעצר, כי אין עילת מעצר אין הצדקה למעצר.
קריינות: המעצר של הפעילים הפלסטינים בעלי האזרחות הישראלית יחד עם הדיכוי האלים של ההפגנות, מעלה תהייה לגבי מידת החופש הפוליטי של פעילים ערבים בעלי אזרחות ישראלית.
חסן ג'בארין: אם המשטרה רוצה למנוע את הערבים להפגין ולכתוב דברים בפייסבוק, אני הייתי מציע לשאול את המשטרה מה היא מציעה לאזרח הערבי דרכי מאבק?

סוף תמלול הכתבה: אצבע קלה על נשק המעצרים
 
 

הוספת תגובה לכתבה

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס