דעה על סדר היום |

בין וודי אלן לאיל גולן

חברה נכתב על ידי

השבוע פרסמה דילן פארו, בתו המאומצת של וודי אלן, מכתב פתוח על ההתעללות המינית שספגה מאביה מאז גיל 7. לא היה בכך חידוש, אבל הטיימינג, סביב זכייתו של וודי אלן בפרס מפעל חיים בגלובוס הזהב, מעורר מחשבות ותהיות מדוע אנחנו כחברה מוכנים להפריד בין האדם ליצירתו (שאני מסכימה שיכולה להיות מצויינת, אם כי במקרה של אלן אני לא יודעת. אני לא צופה בסרטיו מאז שלמדתי  שהוא נשא לאשה את בתו המאומצת. אשה שצעירה ממנו ב- 35 שנה והוא היה למעשה אביה מאז שהיתה בת 8!).

מדוע אנחנו, כחברה, לא מוקיעים את ההתנהגות והאנשים הללו מתוכנו? ואל תגידו "כי הם לא הורשעו". ישנן מספיק דוגמאות של גברים שהורשעו באלימות מינית: החל מזוהר ארגוב שישב בכלא על אונס ועדיין נחשב "המלך" וכלה במוטי אלון שהורשע במעשים מגונים בנערים ועדיין מלמד בישיבה.

למרות שבשנים האחרונות חלו התפתחויות משפטיות בחקיקה נגד עבירות מין, עדיין לא עשינו את ההתפתחות המוסרית המקבילה. אנחנו עדיין חיות במציאות פטריאכלית שמאפשרת נגישות מינית לילדות (וילדים), וכפי שראינו בימים האחרונים – גם כאשר יש מי שיוצאים נגד ההשלמה הזו, נגד הופעת איל גולן בכנס להעצמת נשים או נוער במצוקה וקבלתו בזרועות פתוחות בחזרה למיינסטרים – בעולם המעוות הזה הם אלו המאויימים בתביעה אם לא יתנצלו תוך 24 שעות.

אז בעוד אייל גולן מאיים לתבוע את איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, אני רוצה להצטרף לקמפיין הרשת ולומר: זאת השעה שלנו לעמוד לצד המרכז ולהגן עליו מידיים ציניות וחמדניות ולקרוא לשאר האמנים כך: כבר אי אפשר לשתוק. או שאתם תומכים במרכז הסיוע לנפגעות עבירה מינית, או שאתם בעד אייל גולן. מירי מסיקה, שלישיית מה קשור, ליאור נרקיס, ישראל קטורזה, צופית גרנט, נדב אבוקסיס וענת הראל – אנחנו קוראים לכם ולכן לגלות אחריות ולהבין שהשתיקה שלכם רועמת ואין שכר ששווה את זה, ולא ככה מעצימים נשים.

2014-02-04

  כתבות ווידאו שחבל לפספס