דעה על סדר היום |

נזרקים לסופה

חברה נכתב על ידי

כולנו שומעים חדשות, רואים את התחזיות של מזג האוויר ומרגישים אותו גם על בשרנו. כל הכותרות מבשרות לנו על "קור נדיר" וסוף שבוע סוער וגשום במיוחד. התקשורת מראיינת מומחים שונים שמדברים על הצפות, על בטיחות בכבישים וכיצד שומרים על הסדר הציבורי. על מה לא מדברים בתקשורת, או יותר נכון על מי לא מדברים בתקשורת? על אלה שהולכים לסבול הכי הרבה ממזג האוויר הקיצוני – דיירי הרחוב, אלה שבעקבות המצב הכלכלי נשארו ללא קורת גג גם בחורף הזה, הפליטים בגינת לוינסקי והבדואים החיים בפחונים וללא חיבור לחשמל. כל אלה נמצאים בסכנה אמיתית לחייהם.

באופן אירוני, המדינה לא רק שלא מספקת קורת גג מפני הסופה המתקרבת לדיירי הרחוב, אלא היא אפילו שואפת להגדיל את מספרם. המדינה לא עושה הפסקה בימים קשים אלה במדיניות הריסת הבתים ופינויי הבתים של משפחות קשות יום ואזרחים חסרי אמצעים, ובעצם דואגת להגדיל את כמות האזרחים מחוסרי הגג. גם היום, כל יום, עשרות אלפי אזרחים במדינת ישראל חיים תחת האיום שיבואו לפנות אותם מביתם או שיהרסו אותו כליל, ושישאירו אותם ללא קורת גג בגשם ובקור. ביום שני, לפני יומיים, זוג הורים בבאר שבע שעמדו בסכנת פינוי מביתם,איימו להתאבד. הגבר כמעט והצית את עצמו, בעוד האישה איימה לקפוץ מהגג.

המאבק על הזכות לקורת גג נמשך כל העת ובימים אלה הוא חשוב במיוחד, כדי להזכיר שיש אלפי משפחות שחיות ללא הביטחון הבסיסי של קורת גג לילדיהן, וכדי למנוע ממשפחות נוספות להיזרק על-ידי המדינה לרחוב הקפוא. ביום שני, בזמן שזוג ההורים מבאר שבע נאבקו בזכותם לקורת גג, קבוצת "המעברה" בירושלים ביצעה פעולה ישירה באתר בנייה של בניין לדיור יוקרה חדש. לדבריהם, מטרת הפעולה הייתה "קידום דיור חברתי וציבורי בירושלים". סיקור של הפעולה יופיע במהדורה הקרובה של "סדר חברתי". מחר, יום חמישי, משפחה נוספת בתל אביב עומדת בפני פינוי מדירת דיור ציבורי של חברת "עמידר". מדובר במשפחה חד-הורית של אם ושלושת ילדיה, אשר המדינה מבקשת לזרוק גם אותם לרחוב במזג האוויר הקיצוני הזה. פעילי "צוות דיור ציבורי" מתגייסים למנוע את הפינוי של המשפחה וקוראים לאזרחים להצטרף.

2013-12-11
13 לדצמבר 2010, לוד. צילום: אקטיבסטילס, אורן זיו

ניתן ללמוד מניסיון העבר כי השלכת משפחות לרחוב דווקא בימים הגשומים בשנה, היא לא דבר חדש עבור רשויות המדינה, ואולי אף נעשית במתכוון. לפני שלוש שנים, ב-13 לדצמבר 2010, המדינה הרסה שבעה בתים של שבע משפחות מחמולת אבו-עיד בלוד. באותו יום, בסופה הגדולה של אותה שנה, המדינה הרסה כמו במבצע צבאי את הבתים על תכולתם עד היסוד, והשאירה חמישים אזרחים, מתוכם שלושים ילדים, ללא מחסה. ממקרה טראגי זה יש להפנים כי המדינה לא מרחמת על אזרחיה ולכן דרושה התגייסות אזרחית על מנת מנוע השלכת משפחות נוספות לרחוב ועל מנת לדרוש מהמדינה פיתרונות למחוסרי הדיור.

זהבה גלאון בכנס השמאל הישראלי (לדף הכתבה »)

יו"ר מרצ - ח"כ זהבה גלאון במושב הפתיחה של כנס השמאל הישראלי, שאורגן ע"י שלום עכשיו והתקיים בתל אביב ב-13-12-2013. תיעוד ווידיאו: הטלוויזיה החברתית.
הופק ע"י: | עלה ב: 15/12/2013

ניתן גם להאזין לתוכן של כתבה זו (מצב פודקסט) :

  כתבות ווידאו שחבל לפספס