דעה על סדר היום |

הפודל מרוממה

חברה נכתב על ידי

משטרת ישראל במצוקה. מסבב המעצרים הראשון, רוב המפגינים נגד מתווה פראוור שוחררו ממעצר בגלל מחסור בראיות לכך שהיו אלימים בהפגנת יום הזעם בשבת. אכן מצב חרום, שהחזיר את המשטרה לבית המשפט בבקשה להוציא צו, במעמד צד אחד, המורה לעיתונאים להעביר לידיה צילומי הפגנה שברשותם. והנה אפילו בית המשפט השתכנע שהגיעו מים עד נפש. למרות שבית המשפט העליון כבר קבע שזהו מוצא אחרון, נעתר השופט לבקשת המשטרה. החלטה תמוהה עוד יותר מעצם הבקשה.

אין ספק שמשטרת ישראל במצוקה. לא הבדואים, לא הפעילים- השוטרים לא הביאו את הסחורה. הפגנות יום הזעם היו צפויות, וההכנות אליהן כללו הפחדת פעילים שלא יקחו בהן חלק. עדאלה והאגודה לזכויות האזרח פנו בשבוע שעבר למפכ"ל המשטרה וליועץ המשפטי לממשלה לשים קץ לתופעת שיחות האזהרה: "מריבוי התלונות מצטיירת תמונה מדאיגה של ניסיון פסול להלך אימים על אזרחים, המבקשים לממש את זכותם החוקתית למחות נגד מדיניות ממשלתית פוגענית ולהביע עמדתם לקראת ההצבעה בכנסת, ולהניא אותם מפעילות פוליטית אזרחית." (ניתן לראות כתבה שהכנו ביולי האחרון על תופעת שיחות ההפחדה).
ולא רק פעילים הוזהרו. המשטרה הזהירה גם את חברת ההסעות שהעמידה לרשות המפגינים אוטובוסים. המשטרה באמת עשתה הכל, אולי חוץ מהשתלמות צילום וידאו תוך כדי רכיבה פראית על סוס, כדי שפעילים יהודים-ישראלים ישארו מחוץ לתמונה. כדי שהתמונה תראה מאיימת לאזרח הישראלי שיישאר בבית ויראה שוב את הערבים האלימים האלה צועקים עלינו ורוצים לקחת לנו את הבית שלהם…
אבל הפעילים בכל זאת הגיעו לחורה וספגו אלימות משוטרים. ומי שנשאר לשמור על זכות כולנו לדעת מה בכלל היה שם, אלה העיתונאים. כל גופי התקשורת וארגוני העיתונאים, כמו גם ארגונים כמו עדאלה ואעלאם, כולם יצאו נגד צו בית המשפט ואינם מתכוונים לשתף פעולה. כולם חוץ מהצדיקים ברוממה שנענו לצו והודיעו כי "רשות השידור תנהג על פי החוק כפי שתמיד נהגה" – כך רשות השידור הממלכתי, דהיינו ערוץ 1, שמנסה למכור לנו שהוא ערוץ ציבורי, בוגד שוב בייעודו. כלבי שמירה על הדמוקרטיה לא נמצא ברוממה. אולי רק פודל אחד או שניים.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס