דעה על סדר היום |

יום הזעם בתקשורת – אין חדש תחת השמש

חברה נכתב על ידי

על סדר היום – הטלוויזיה החברתית, 1/12/2013

"מַה שֶּׁהָיָה הוּא שֶׁיִּהְיֶה, וּמַה שֶּׁנַּעֲשָׂה הוּא שֶׁיֵּעָשֶׂה, וְאֵין כָּל חָדָשׁ תַּחַת הַשָּׁמֶשׁ" (קוהלת א' 9).

מי שהאזין, קרא וצפה בדיווחי התקשורת על הפגנות יום הזעם נגד תוכנית פראוור ואינו מצוי בפרטי הפרטים והוא, או היא, נוהגים לקבל את מה שנאמר בתקשורת כמציאות אוביקטיבית, אולי יתקשה לתהות מה בעייתי בדיווחי התקשורת.

הנה צורת הדיווח:
דיווחי הרדיו (רשת ב'): דיווח על מהומות, שוטרים פצועים, זריקות אבנים, "מה שהם מכנים: 'יום הזעם' שלהם", מיליארדי שקלים פיצוי, האדמות מעולם לא הוכחו כשלהם, המדינה שוברת את הראש באיך לסייע ולפתור את מצוקתם… ואז דיווח מהשטח, ראיון עם אישה בדואית שרוצה להעביר את המסר שלה מבין ענני הגז המדמיע – הכתבת (בטון מאשים): "למה יורים עליכם" המרואיינת: אני רוצה להתייחס על גובה הפיצוי עליו דיווחתם, הוא לא נכון…" הכתבת: "תגידי, יש שם הרבה שוטרים?" המרואיינת: כן, המון, אבל רציתי להתייחס לדיווח של הכתב שלכם, על גובה הפיצוי…"
דיווח באתרי החדשות (כדוגמת וינט): דיווח על מהומות, שוטרים פצועים, זריקות אבנים, "מה שהם מכנים: 'יום הזעם' שלהם", מיליארדי שקלים פיצוי, האדמות מעולם לא הוכחו כשלהם, המדינה שוברת את הראש באיך לסייע ולפתור את מצוקתם… ואז דיווח מצולם מהשטח: זריקות אבנים (כשזווית הצילום היא מהצד של השוטרים), הבערת צמיגים, שוטרים תומכים בחבריהם הפצועים ומסייעים להם לצאת מזירת ההפגנה למקום מבטחים, שוב זריקות אבנים, דיווחים על חסימות כבישים, דגלי פלסטין, שוב דגלי פלסטין, ולסיום – דגלי פלסטין…. בין לבין מרואיינים אלו שהציבור הישראלי אוהב לשנוא: כדוגמת אחמד טיבי. השר לבטחון פנים מצוטט ומדווח.
2013-12-01
מתוך כתבה על ההריסה השלישית של הכפר אל-עראקיב

ומה אין? המון: אין את ההפגנות בשלב הרגוע שלהן, כשהמסרים הועברו בקריאות ובהנפת שלטים, אין ראיונות מסודרים ומתוכננים עם הבדואים, אין צילומים של כפרים לא מוכרים ומצבם, אין נתונים על מציאות חייהם של הבדואים, אין מידע על התהליך החד צדדי שהוביל לתוכנית פראוור, אין מידע על יישובים יהודיים שקמים ומתוכננים על חשבון יישובים בדואים, אין מידע על האלימות כלפי המפגינים וסיבות המעצר, אין דיווחים מעמיקים על ההפגנות ברחבי העולם. בקיצור – הרבה מאוד "אין" בסיקור התקשורתי שנובע מחוסר ידע ועיניין של העיתונאי הקטן ועד מגמתיות מוחלטת של העורך הראשי.

הנה ביקורת תקשורת מאחד מימי הזעם הקודמים, שהפקנו בטלוויזיה החברתית – אין חדש תחת השמש (כמעט), ככל שמתקרבים למועד ההכרעה, כך ההפגנות יותר נחרצות והדיווח יותר חד-ממדי.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס