יום שלישי   22-09-2020
עדכון חדשות |

: עובדי נ.א. מתכת שובתים בתביעה להסכם קיבוצי

חברה נכתב על ידי

על פי דיווחי עובדים, מפעל נ.א. מתכת במישור אדומים מעסיק עובדים ללא תלושי שכר, ללא תגמול על שעות נוספות ובלי פנסיה. חלק מהם מקבלים שכר הנמוך משכר המינימום.
עובדים במפעל נ.א. תעשיות מתכת בע"מ במישור אדומים, התחילו ביום ג' (18.12.2018), בשביתה, בתביעה להסדיר את זכויותיהם הבסיסיות בהסכם קיבוצי. במשך שנים מועסקים העובדים במפעל שמשווק גדרות מתכת, בין היתר לעירית ירושלים. המפעל המצליח שמפיק רווחים יפים כתוצאה מצוות העובדים המקצועי שלו, מסרב להכיר בכך שעובדים זכאים לזכויות בסיסיות.

קבוצת עובדים במפעל מועסקת בשכר שנמוך משכר המינימום. כל העובדים מועסקים 10 שעות ביום אך מקבלים שכר רק על 8 שעות – למעשה עובדים שעה ביום בחינם. אף אחד מהעובדים הפלסטינים במפעל אינו מבוטח בביטוח פנסיוני – בניגוד לצו ההרחבה הכללי במשק ובענף התעשייה. בנוסף, מחולקים תלושי שכר לעובדים רק פעם בכמה חודשים.

פגישה של איגוד העובדים מען עם פועלי מ.א. מתכות – מישור אדומים

בקיץ האחרון התאגדו העובדים בארגון העובדים מען וזה פנה בשמם לנהל מו"מ על הסכם קיבוצי. לאחר שהנהלת המפעל סירבה לדרישה למו"מ הוכרז על סכסוך עבודה בחודש אוגוסט. ככל הנראה במטרה למנוע שביתה, הסכים הבעלים והמנהל, מר אריה נחום, לפתוח מו"מ ואכן בראשית ספט' 2018 התקיימה ישיבת מו"מ ראשונה, ואחת נוספת באמצע נובמבר.

אלא שמאז ניתקה החברה מגע, התכחשה להתחייבויות שלה בישיבה, ומתחמקת מקביעת מועד לישיבות מו"מ נוספות. תגובות החברה לא מותירות מקום לספק שפניה אינן להסכם קיבוצי, ואף לא לתיקון העוולות כלפי העובדים.

בפברואר 2017 חתם ארגון העובדים מען הסכם קיבוצי עם מוסך צרפתי במישור אדומים שבמסגרתו הוסדרו תנאי השכר והעבודה של העובדים ושולמו חובות עבר. מארגון העובדים מען נמסר: חברת נ.א. תעשיות מתכת אינה יכולה לעשות דין לעצמה. הוראות החוק מחייבות אותה לפעול כפי שפעל מוסך צרפתי השכן ולהגיע להסכם עם מען להסדרת תנאי השכר של העובדים והחוב כלפיהם על שנים קודמות.

עוד נמסר כי כל עוד מסרבת החברה לפעול כפי שמחייב החוק יפעלו ארגון העובדים מען והעובדים, כפי שמתיר להם החוק. השביתה של שלושה ימים הינה שביתה אזהרה. העובדים נחושים בדעתם לשים קץ לזלזול המתמשך בהם ולהשיג הסכם קיבוצי.

ביומיים האחרונים הושארו מספר הודעות מהטלוויזיה החברתית לאריה נחום, מנכ"ל נ.א. תעשיות מתכת. בשיחה עם עורך הדין שמייצג את החברה בנושא, הוא אמר שאין להם עניין להגיב לטענות.

 צפו בכתבה על מאבקם של העובדים הפלסטינים במוסך צרפתי שבאזור התעשייה של מעלה אדומים:

דרגו - עד כמה הכתבה:
מחדשת
מעניינת
חשובה
עשויה היטב
  נמוך       גבוה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס