תמלול הכתבה: עבדים פלסטינים במעלה אדומים

קריינות: במוסך צרפתי הממוקם באזור התעשייה מישור אדומים, מועסקים עשרות פלסטינים, תנאי שכרם של המוסכניקים- 17 ₪ לשעה. לפני שנה התארגנו העובדים דרך ארגון העובדים "מען", אשר מנהל עם בעלי המוסך משא ומתן על הסכם קיבוצי. אחת מדרישותיהם הראשונות הייתה, להעלות את שכרם למינימום. בעל המוסך התנה את העלאת השכר בהחתמת העובדים על ויתור התאגדותם במען וזימן את יו"ר הוועד לשימוע לפני פיטורין. משם קצרה הדרך להכרזת סכסוך עבודה על ידי מען.

חאתם אבו זייאדה: הם רוצים לפטר אותי מהעבודה, כדי שאף עובד לא יפנה אלי, כראש הועד וידרוש את זכויותיו.
שבתנו מיום שלישי בשעה 11, בשעה 11 יצאנו מהעבודה, יצאנו החוצה והודענו על שביתה בהשתתפותם של כל העובדים. אחרי שהתחלנו את השביתה, התחילו להפעיל עלינו לחצים, על העובדים, הם התחילו להחזיק את העובדים התחילו לאיים על העובדים, ״בואו תעבדו אנחנו ניתן לכם את הזכויות שלכם, רק מה? רק תתרחקו מהועד, אנחנו לא מכירים לא בחאתם ולא בוועד עובדים, ולא בועד (מען)״.

דאוד אח'סין: אנחנו כבר 3 ימים שובתים כי המצב במוסך לא טוב, אנחנו נדפקים מכל הכיוונים, גם משכר, גם מזכויות, וגם מביטוחים.

קריינות: כשהפועלים המאוגדים במען העמידו משמרת מחאה מול המוסך בימים האחרונים, לטענתם הופעלה כנגדם אלימות על ידי מקומיים שאינם מזוהים. בתגובה המשטרה עכבה לחקירה את פעילי מען ובהם את המנכ"ל אסף אדיב, כולם שוחררו כעבור מספר שעות עם צו הרחקה מאזור התעשייה מישור אדומים לשבועיים. מען הגישה תלונה ליועץ המשפטי של המשטרה על מעצרי הפעילים בטענה לניסיון המשטרה לפגוע בחופש ההתארגנות והמחאה של ועד העובדים

דאוד אח'סין: כל יום מריבות ובעיות איתו, לפני כמה ימים הוא הביא לנו כמה עבריינים כשהיינו בכניסה למוסך
להרביץ לנו כדי שנצא החוצה, אז מה לא לשבות? ולא לעשות כלום?

אסף אדיב: באה המשטרה ובמקום להגן על הזכות שלנו לשבות, זכות דמוקרטית של עובדים לארגן משמרת של שביתה, בעצם המשטרה משרתת קבוצה של מעסיקים באזור מישור אדומים, שבאים בשירות של המעסיק הם פשוט פועלים פה בשירות של קבוצת התעשיינים פה שפשוט רוצה לסלק את הארגון עובדים כי היא רוצה את הפלסטינים- עבדים!

קריינות: בעלי המוסך, סגן אלוף במילואים מוריס צרפתי, שמוסכו מספק שירות לכוחות הביטחון, ציין בפנינו כי הוא מקפיד על זכויות העובדים ושכר המינימום ושזוהי זכותו המלאה להזמין כל עובד לשימוע. בדיון שהתקיים בבית הדין לעבודה נציגיו שלפו שפן חדש- יו"ר הוועד מנוע מלעבוד במוסך מסיבות ביטחוניות, למרות שלא קיימת כל הנחייה כזאת ממשרד הביטחון. עוד ניסיון נואל לטפול לעובד האשמות שרירותיות, לאחר שניסו את גרסת ה'ארגון מחדש' ולאחריה איחורים וחסר הספק, לכאורה.
דאוד אח'סין: אנחנו לא שייכים לא לחמאס ולא לפתח, אנחנו אומרים, אלוהים, איפה שיש עבודה אנחנו רוצים להתפרנס.

קריינות: בינתיים העובדים, ששובתים בעיצומו של צום הרמדאן מתחילים לחשוש למקום עבודתם ולפקפק במטרת שביתתם. זה בדיוק הזמן להדק את השורות ולחזק את תודעת העובדים לזכויותיהם.

פוואז גית': פועלים רוצים להיכנס לעבודה בבקשה ויש את המשפטים בינינו, אתה מבין?

ארז וגנר: מוריס עכשיו מנסה להכריז עלינו מלחמה, הוא מנסה לשבור את השביתה בזה שהוא שולח לנו משטרה.

פוואז גית':אבל הנה באו המשטרה ולקחו את אסף, ואנחנו עשרה אנשים כמו שאומר החוק, אז מה הבעיה?
ארז וגנר: כי המשטרה, המשטרה משרתת אותם, מה המשטרה פה במעלה אדומים בשטח כבוש, שטח פלסטיני, מה משטרת ישראל עושה שומרת על האנשים האלה שעושים מכם המון כסף, מפני המעסיקים
פוואז גית': וואלה אני מנסה לקרב את העניין, זה הכל, לקרב את העניין בין הפועלים לבין מע"ן עכשיו

קריינות: מען הגישו בקשה לצו מניעה נגד בעלי מוסך צרפתי נגד הליכי השימוע ליו"ר הוועד, מניעת קליטת כח אדם חילופי בניסיון לשבור את השביתה והכרה במען כארגון העובדים היציג במוסך צרפתי. בית הדין לעבודה בירושלים הורה לבעלי המוסך לחדש המו"מ מול ארגון העובדים ולהמציא תוך מספר ימים, אישור ממשרד הביטחון לגבי אי התאמתו של יו"ר הוועד מסיבות ביטחוניות.

יו"ר הוועד חאתם אבו זייאדה הוזמן לחקירה במשטרת מעלה אדומים בעקבות תלונות המעסיק, על איומיים שהטיל לכאורה, על יתר העובדים. בעקבות החקירה המשטרה שללה את היתר הכניסה שלו לאיזור התעשייה לאחר 17 שנות עבודה במקום, במחי יד, והוא עדין יושב בבית. מען מינו לו עורך דין יוצאים בימים אלה בקמפיין לאיסוף תרומות למען מטרה זו.

סוף תמלול הכתבה: עבדים פלסטינים במעלה אדומים

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס