ידיעה כתובה |

: איך נראה באמת הכיבוש?

מדינה נכתב על ידי

קריאה למתנגדות ומתנגדי הכיבוש! סיור במרכז העיר חברון עם הוועד להגנה על חברון ותנועת התחברות-תראבוט, בו נעמוד מקרוב על המצב השורר היום בחברון. 

ביום שבת, ה-18 לאוגוסט יתקיים סיור בחברון מטעם הוועד להגנה על חברון ותנועת התחברות תראבוט. הסיור יעמוד על המצב הקשה של האוכלוסייה הפלסטינית שחיי היומיום שלה הפכו בלתי נסבלים. כיום ישנם 20 מחסומים ברחבי העיר, שמשתקים את החיים וכבר הביאו אלפי משפחות לעזוב את בתיהן. להתנכלויות האלימות מצד המתנחלים מצטרפות סגירת רחובות ושווקים בפני הפלסטינים, השפלות במחסומים, מעצרים שרירותיים וחיפושים אלימים בבתי התושבים. לפי הערכות, מדיניות זו הובילה לכך שכ-40% מהבתים והדירות בלב העיר חברון עומדים ריקים.

סיור בחברון – מחיים משותפים לשליטה וכאוס (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

סיור בעיר חברון עם הישאם שרבת (הועדה להגנה על חברון), בו הוא מספר על עברה ההיסטורי של חברון ומציג את נרטיב החיים בעיר - מחיים משותפים עד לשליטה מגבילה ומסוכנת באוכלוסייה הפלסטינית. הישאם סוקר את המצב בחברון בזמן הסכמי אוסלו, הטבח במערת המכפלה ומדבר על המציאות הנוכחית בין המתנחלים לפלסטינים.
הופק ע"י: | עלה ב: 19/03/2017

לצד חניקת חברון דרך הגבלות תנועה, פשיטות ומעצרים, חיילי צה״ל והמתנחלים הרגו מספר רב של תושבים. מתחילת אוקטובר 2015 ועד פברואר 2018 נהרגו 27 פלסטינים על ידי הצבא או המתנחלים בשטח העיר הנמצא בשליטה ישראלית ישירה. ב-9 במרץ 2018 נהרג מוחמד זיין אל-ג׳עברי, בן 24, אדם חירש ואילם, לאחר שנורה בחזהו במרכז העיר חברון, וב-2 ליוני נהרג רמי סבראני, אב לשלושה ילדים בן 35, בזמן שנהג בבולדוזר. דוברי הצבא טוענים בדרך כלל, שמדובר בפלסטינים שתקפו או ניסו לתקוף חיילים או מתנחלים, אך ברוב המקרים ישנן עדויות המטילות ספק כבד בדבר גרסאות אלו. הצעת החוק על איסור צילום ותיעוד של חיילים צה״ל, שהוגשה בסוף חודש מאי 2018, מחמירה אף יותר את חסינות הצבא מכל אחריות למעשיו.

דיכוי זה נמשך כבר שנים. בשנת 1994 סגר הצבא את רחוב השוהדא שבמרכז העיר לתנועת כלי-רכב פלסטיניים בעקבות הטבח במערת המכפלה (מסגד אבראהים עבור המוסלמים), כאשר המתנחל ברוך גולדשטיין פתח באש על מתפללים פלסטינים, הרג 29 מהם ופצע 125. על ההתקפה האלימה מצד אחד המתנחלים, נענשו דווקא הפלסטינים ותנועתם בעיר הוגבלה. לאחר שנת 2000 נסגרו רחובות נוספים לתנועת פלסטינים, ורחוב השוהדא, רחוב מרכזי בלב העיר, נסגר לחלוטין. הענישה הקולקטיבית הביאה לסגירת מאות חנויות ולשיתוק חלק ניכר מהחיים הפלסטינים במקום. למעלה מ־500 חנויות של פלסטינים במרכז חברון נסגרו בצווים צבאיים וקרוב ל־1000 בעלי חנויות נוספים נאלצו לסגור את עסקיהם. בו בזמן זוכים המתנחלים החמושים לחופש תנועה מלא באותם רחובות, שנסגרו בפני פלסטינים, והם מסתובבים בהם כשהם מלווים בכוחות צבא ומאיימים על התושבים.

בנובמבר 2015 הכריז הצבא על שכונת תל רומיידה כ"שטח צבאי סגור" וחייב את תושביה הפלסטינים להירשם, באיום שמי שלא יירשם יסולק מביתו. ב־2017 הוקמה לראשונה גם מינהלה מיוחדת שתספק שירותים מוניציפליים לתושבי ה"יישוב היהודי בחברון״. בכך מתמסד משטר ההפרדה: למתנחלים יש מעתה עירייה משלהם. משטרת ישראל אף חנכה תחנת משטרה חדשה שממוקמת בהתנחלות במרכז העיר חברון, תחנה שאמורה לשרת את ״תושבי האזור״ אבל בפועל מחזקת את ההתנחלות, והקשר שלה עם ההתנחלויות בסביבה.

בזמן שההתנחלויות בלב חברון מנתקות את תושבי העיר משכניהם, ההתנחלויות מסביב לחברון מאיימות לנתק את העיר מסביבתה. במרץ 2018 הוקם מאחז בלתי-חוקי חדש בשם ״מבשר״ באזור בית עינון, באזור חברון, על ציר מרכזי המחבר בין חברון לסביבתה הכפרית. כל התנחלות כזו על ציר תנועה מרכזי מובילה בדרך כלל להגבלת תנועת הפלסטינים בדרכים האלה.

חברון היא מיקרוקוסמוס של הכיבוש כולו. היא ממחישה היטב מה משמעותם של כיבוש והתנחלות ולאן הם יכולים להוביל. בסיור ניתן יהיה ללמוד את המציאות בחברון מפי תושביה. להרשמה להסעותפרטים על שעת היציאה ומקום האיסוף יישלחו לנרשמים.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

לכתבה זו תגובה אחת באתר

  1. א 10 באוגוסט, 2018  בשעה 8:49

    שמאלנייייייםםםם! זה השטח שלנו ולא שלהן

  כתבות ווידאו שחבל לפספס