ידיעה כתובה |

: ירי מכוון הרג את הפרמדיקית רזאן א-נג'אר

מדינה נכתב על ידי

בניגוד לגרסאות השונות שפרסם דובר צה"ל, תחקיר חדש של "בצלם" מבסס את נסיבות הריגתה של הפרמדיקית רזאן א-נג'אר על ירי מכוון של איש כוחות הביטחון שהביא להריגתה ולפציעת שניים מעמיתיה כשהיו במרחק של כ-25 מטרים מהגדר ולבשו מדי צוות רפואי קלים לזיהוי.

בחודש שעבר, 1.6.2018, במהלך הפגנות השיבה בעזה נהרגה רזאן ונפצעו שני אנשים נוספים מאש חיה של כוחות הביטחון הישראלי. בהפגנה השתתפו אלפי אנשים וחלקם הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר אנשי כוחות הביטחון שניצבו מצידה השני של הגדר המפרידה בין הרצועה לישראל. הכוחות ירו לעבר המפגינים רימוני גז מדמיע ואש חיה. לאחר תפילת אחר הצהריים המאוחרת עלה מספר המשתתפים בהפגנה, וצוות פרמדיקים טיפל במפגינים שנפגעו משאיפת גז. בסביבות השעה 18:00 התקרבה קבוצה של פרמדיקים לגדר כדי לחלץ שני צעירים שנפגעו משאיפת גז. הפרמדיקים לבשו מדים מזהים והרימו את ידיהם באוויר.

צילום: עבד אל-עזיז א-נג'אר

ראמי אבו ג'זר, בן 29 מח'אן יונס, שעבד כפרמדיק מתנדב ביחד עם רוזאן א-נג'אר, תיאר את שאירע בעדות שמסר לתחקירן "בצלם", ח'אלד אל-עזאייזה: "עמדנו קרוב למפגינים ושמענו אנשים צועקים ששני צעירים התעלפו ליד הגדר התלתלית שמונחת על הקרקע במרחק של בערך 10 מטרים מהגדר עם ישראל. החלטנו לגשת אליהם כדי לטפל בהם. רואן ואני הלכנו ראשונים. הרמנו את הידיים מעל הראש כדי להרגיע את החיילים, שיבינו שאנחנו פרמדיקים. התקרבנו למפגינים ונעמדנו במרחק של בערך 10 מטר מהם ו-25 מטר מהגדר. אף מפגין לא עמד לידנו. בערך בשעה 17:45 ראינו שני חיילים יורדים מג'יפ צבאי, כורעים, ומכוונים אלינו את הנשק שלהם בתנוחת צליפה. רוזאן עמדה לימיני ודיברנו בינינו. פתאום הם ירו עלינו שני כדורים חיים. הסתכלתי על רוזאן וראיתי אותה מצביעה על הגב שלה ואז נופלת.  מאוחר יותר נמסר לי שרוזאן נפגעה בצד שמאל של החזה".

אנשי צוות רפואי פינו את רוזאן א-נג'אר כשהיא מחוסרת הכרה לאוהל רפואי במתחם האוהלים. משם פונתה א-נג'אר באמבולנס לבית החולים האירופי שמדרום לח'אן יונס. לאחר כחצי שעה של ניסיונות החייאה נקבע מותה.

לפני שבועיים נערך אירוע לזיכרה של רזאן ושאר אלו שנהרגו בהפגנות השיבה בעזה: 

משיבות את רזאן לסלמה (לדף הכתבה »)(Available in Arabic, English)

ביוני 2018, נהרגה רזאן א-נג'אר בת ה-21 בעת שמילאה את תפקידה כחובשת באגודת הסיוע הרפואי הפלסטינית בזמן צעדת השיבה הגדולה בעזה. משפחתה של א-נג'אר גורשה מהכפר סַלַמֶה במהלך הנכבה ב-1948. ב-3 ביולי התקיימה הפגנת סולידריות לזכרה, ליד מבנה סביל אבו נבוט, בדרך המחברת את יפו לכפר סלמה, המקום אליו קיוותה רזאן לשוב.
הופק ע"י: | עלה ב: 04/07/2018

דובר צה"ל ניסה להתנער מאחריות הצבא להריגתה של א-נג'אר. תחילה נמסר כי לא היה ירי של חיילים למקום שבו עמדה. מאוחר יותר נמסר כי נראה שא-נג'אר נהרגה מ"נתז של קליע", ולבסוף נטען שהיא בכלל שימשה "מגן חי למתפרעים". אל מול ריבוי גרסאות הצבא, עובדות המקרה חד-משמעיות: תחקיר בצלם מוכיח כי איש כוחות הביטחון ירה למוות ברזאן א-נג'אר, בת 20, כשעמדה במרחק של כ-25 מטרים מהגדר, כשהוא מכוון ישירות אליה על אף שלא סיכנה אותו או כל אדם אחר ובעת שלבשה מדי צוות רפואי.

אמה של רזאן א-נג'אר, סאברין א-נג'אר, בת 43, תושבת העיירה ח'וזאעה, נשואה ואם לשישה, סיפרה בעדות שמסרה לתחקירנית "בצלם", אולפת אל-כורד: "רזאן הייתה ילדה נאיבית שאהבה את החיים ותמיד חייכה. היא חלמה ללמוד סיעוד באוניברסיטה, אבל בגלל מצבנו הכלכלי היא הסתפקה בקורסים של עזרה ראשונה בבית החולים. ראיתי אותה עובדת כמתנדבת בהפגנות. היא הסתובבה כמו פרפר ורצה מצד לצד כדי לטפל בפצועים. כשרזאן עבדה בשטח הייתי גאה ורגועה כי היא פרמדיקית, וחשבתי שהצבא הישראלי לא יפגע בה. ביום שישי בערב שכן שלנו התקשר והודיע שרזאן נפגעה. נסענו לבית החולים וראיתי אותה שוכבת ללא רוח חיים. חיבקתי אותה ואמרתי לה: "רזאן, תתעוררי, זה רק גז מדמיע, את בסדר גמור, קומי אהובתי". כל הבגדים שלה היו מוכתמים בדם. התחלתי לבכות ולצעוק, הלכה לי הנשמה. ידעתי שלעולם לא אראה אותה שוב. איבדתי את הבת שלי והיא לא תחזור אליי אף פעם. לעולם לא אוכל לחבק אותה שוב".

הריגתה של א-נג'אר היא תוצאה ישירה של מדיניות הפתיחה באש שישראל מיישמת מאז תחילת ההפגנות. ההשלכות הקטלניות של מדיניות זו ידועות היטב: מאז החלו ההפגנות ב-30.3.18 נהרגו כתוצאה מיישומה 127 מפגינים, בהם לפחות 18 קטינים, שרובם המכריע לא סיכנו כלל את אנשי כוחות הביטחון שניצבו מעברה השני של הגדר. בנוסף, כ-4,100 נוספים נפצעו מאש חיה.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

לכתבה זו תגובה אחת באתר

  1. סלומון 18 ביולי, 2018  בשעה 12:48

    אתם חבורה של שונאי ישראל.
    אתם, בצלם, שוברים שתיקה, הקרן לישראל החדשה וכול העמותות הקיצוניות מהשמאל וגם מהימין אינכם ראויים להיות אזרחי המדינה.
    צריכים לשלול מכם את האזרכות ואת כלל הזכויות הנלוות לזה.

    אתם הורסים את המדינה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס