ידיעה כתובה |

: לעצור את הייצוא הביטחוני לאוקראינה

מדינה נכתב על ידי

42 פעילי זכויות אדם הגישו עתירה לבג"צ בדרישה להורות למשרד הביטחון ומשרד החוץ לעצור את רישיונות הייצוא הביטחוני לאוקראינה, שעלול לשמש ניאו-נאצים ואנטישמים ו/או המשמש ניאו-נאצים ואנטישמים, ובהתאם להימנע גם מלתת רישיונות חדשים.

על רקע הפלישה הרוסית לחצי האי קרים ולמזרח אוקראינה, שהחלה בתחילת שנת 2014, הוקמו באוקראינה מספר מליציות של "מתנדבים" ניאו-נאציות ושל הימין הקיצוני, אשר המוכרת בהן מכונה Azov. לממשלה האוקראינית היה נוח שיחידות המתנדבים ה"פרטיות" יסייעו בלחימה נגד הרוסים והכוחות הפרו-רוסים, בדרום ובמזרח המדינה.

חברי המיליציה נוהגים להצדיע במועל יד, לשאת סמלים של צלב קרס וה-SS, להודות בתפישות הניאו-נאציות שלהם ולהכחיש את השואה. בראיון במרץ 2015, דובר המיליציה אמר כי "רק" 10 עד 20 אחוזים מחבריה הם נאצים. בשנת 2014, לוחם במיליציה הסביר בראיון לעיתון 'הגרדיאן', כי הוא נלחם ברוסים מאחר שלטענתו פוטין יהודי. צמיחת מליצית Azov, היא חלק בלתי נפרד מהתחזקות האנטישמיות והניאו-נאצים באוקראינה לאחר שבשנים האחרונות חלו אירועים חמורים בהם קבוצות ניאו-נאציות תקפו יהודים ואתרי זיכרון יהודיים ברחבי אוקראינה. זאת בנוסף לתקיפות שונות של עיתונאים, צוענים, להט"בים ומנגדים שונים ללאומנות באוקראינה ע"י חברי Azov. כל זאת בתמיכה או בהעלמת עין מצד הממשלה.

סמל מליציית Azov המכיל את הסמלים הנאציים Wolfsangel ו-Sonnenrad.

ככל הנראה בשל רגישות וחשיבות יחסיה של מדינת ישראל עם רוסיה, רב הנסתר על הגלוי באשר לטיב היחסים הביטחוניים של מדינת ישראל עם אוקראינה. למרות זאת, על פי דיווחים ופרסומים שונים באוקראינה, בין היתר: כוחות הביטחון האוקראינים משתמשים ברובים מדגמים ישראליים כמו רובי "תבור" ומקבלים אימונים מישראלים – ישנם ישראלים המאמנים את יחידת ה-Ukrainian National Guard (בה נקלטו חברי מליצית Azov).

בזמן מלחמת העולם השנייה האוקראיניים שיתפו פעולה של הנאצים בהשמדת היהודים ושאר ה"מטרות" של הנאצים (לדוג' הפוגרומים בלבוב והטבח בקמניץ-פודולסקי). אם קיים אינטרס כלשהו בהמשך הייצוא הביטחוני הישראלי לאוקראינה, העותרים סבורים כי מדינת ישראל אינה יכולה לקחת סיכון שנשק ואימונים ישראליים ישמשו חיילים ניאו-נאצים ואנטישמים. בעתירה נטען כי משרדי החוץ והביטחון מפרים את החלטות ממשלת ישראל להיאבק באנטישמיות וניאו-נאציזם בעולם.

  • זאת לא הפעם הראשונה שקיים חשד שישראל מספקת נשק לאנשים ומדינות עם מטרות "מפוקפקות", בלשון המעטה. צפו בכתבה על ההתנגדות של אנשים למכירת נשק ישראלי לדרום סודן בזמן מלחמת האזרחים העקובה מדם:

לא יישא גוי אל גוי חרב (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

פעילים מימין ומשמאל יצאו לאחרונה בנחרצות, נגד ייצוא הנשק מישראל לדרום סודאן. אלי יוסף, פעיל בבית היהודי, שובת רעב במחאה בנושא ומזכיר לנו, כי "לא ישא גוי אל גוי חרב".
הופק ע"י: | עלה ב: 19/07/2015

כשם שארה"ב עשתה טעות היסטורית כשתמכה במוג'אהדין באפגניסטן, שבסופו של דבר ועניין הפכו לארגון הטרור אל-קאעידה, כך גם ישראל עלולה לבצע טעות היסטורית באוקראינה. אף אם עד כה הנשק והאימונים הישראליים לא הופנו לצורך תקיפה של יהודים ואתרים יהודיים באוקראינה, אין הדבר אומר שזה לא יכול לקרות. אוזלת היד הזאת של משרד החוץ ומשרד הבטחון מהווה זלזול בסכנה של התגברות הניאו-נאצים והאנטישמיות באוקראינה.

לקריאת כתב העתירה

  • צפו בדיון בתכנית "עושות סדר" של הטלוויזיה החברתית, על ייצוא נשק ישראלי:

עושות סדר – ייצוא נשק ופליטים (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

עושות סדר - פאנל חודשי של הטלוויזיה החברתית שעוסק בנשים, מיליטריזם ושלום. תכנית זו עוסקת במכירת נשק ישראלי ובקשר שיש בין ייצוא נשק למדינות שונות לפליטים שמגיעים לישראל. התכנית בהנחייתה של תמי מולד חיו ובהשתתפות הגר שחטר, ועו"ד איתי מק. לראיון עם אהוד שם טוב ברדיו כל השלום בנושא זה.
הופק ע"י: | עלה ב: 16/06/2015

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס