ידיעה כתובה |

: גיוס ערובה בתביעת פעיל זכויות אדם פלסטיני

מדינה נכתב על ידי

מאז האינתיפאדה השנייה, אחת הדרכים המרכזיות של מדינת ישראל לחסום תביעות אזרחיות של פלסטינים היא לדרוש מהם להפקיד ערובה כתנאי לניהול התיקים. נימוק מרכזי של השופטים בקביעת ערובה הנו שהפלסטינים הם תושבים המתגוררים בחו"ל ולכן יהיה קשה לגבות מהם הוצאות. פעיל זכויות האדם הפלסטיני עיסא עמרו נדרש להפקיד 5000 ש"ח, ויוצא בקול קורא לעזרה דחופה בגיוס כספי הערובה.

עיסא עמרו הינו פעיל זכויות אדם פלסטיני הפועל להגברת המודעות הציבורית להפרות זכויות האדם בחברון. עיסא מתנדב בארגונים שונים לזכויות אדם, כגון "צעירים נגד התנחלויות", קבוצה המבצעת קמפיינים ציבוריים בנושא הפרות זכויות האדם בעיר חברון. בהיותו אחד מפעילי זכויות האדם הפלסטינים המפורסמים ביותר וסמל למאבק הלא אלים בכיבוש, עיסא סובל דרך קבע מהטרדותיהם של המשטרה, הצבא והמתנחלים בעיר חברון. כוחות הביטחון הישראלים מנסים שוב ושוב לשכנע את שכניו וחבריו לנתק עמו את הקשר, ומאפשרים למתנחלים קיצוניים להגיע לביתו ולהתפרע שם.

נראה כי ההטרדות האובססיביות של כוחות הביטחון כלפי עיסא אינן נובעות רק מפעילותו הציבורית אלא גם מאישיותו החזקה. עיסא אינו כנוע ומפוחד, ובכך מערער את תחושת העליונות של רבים מהחיילים, השוטרים והמתנחלים הפוגשים אותו.

באירוע נשוא התביעה עצרו חיילי צה"ל את עיסא כדי למנוע ממנו ומפעילים פלסטינים נוספים להיפגש עם סיור של  ארגון "שוברים שתיקה". החיילים ביקשו מעיסא ומחבריו להתפנות מאזור ציבורי בו הם המתינו לסיור. עיסא ביקש לראות צו המכריז על שטח צבאי סגור או חוק כלשהו האוסר עליהם להיות שם. בתגובה, קצין צה"ל ענה שאין צו וכי הוא עצמו החוק. אותו קצין צה"ל שנתן את ההוראה לעצור את עיסא הודה בפני המצלמה כי הוא "חבר מהבית" של החייל אשר כונה בישראל "דוד הנחלאווי", חייל שצולם בידי עיסא בעת שהוא מאיים בנשקו על נער פלסטיני. הצילום הזה עורר הדים רבים ברחבי העולם. עד שעיסא פונה לתחנת המשטרה, החיילים נתנו למתנחל עופר אוחנה לקלל אותו ולאיים עליו במהלך זמן ממושך. לאחר מספר שעות בתחנה שוחרר עיסא והתיק נגדו בגין האירוע נסגר מחוסר אשמה. סגירת התיק מעידה כי אכן היה זה מעצר שווא.

חיילים וקצינים נותנים למתנחל עופר אוחנה (משמאל) להתעלל מילולית בעיסא (מימין למטה) במהלך המעצר

על עיסא להפקיד ערובה בסך 5,000 ₪ עד ליום 31.5.2018. אם הערובה לא תופקד במועד שנקבע, התביעה תידחה על הסף. ניתן להפקיד בחשבון הבנק של עו"ד איתי מק  – בנק הפועלים (12) סניף 748, מספר חשבון 544348 – ולכתוב "עבור ערובה עיסא עמרו". יש להודיע על ההפקדה במייל eitaymack@gmail.com. אם בסוף ההליך הערובה תוחזר, הכספים יוחזרו למפקיד/ה.

עוד על המתיחות בחברון בין פלסטינים למתנחלים.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס