ידיעה כתובה |

: עתירה לבג"ץ לאסור את השימוש באש חיה בעזה

מדינה נכתב על ידי

השבוע (23.4.2018), עתרו ארגוני זכויות האדם עדאלה ומרכז אלמיזאן לבג"ץ בדרישה שיקבע איסור על שימוש בצלפים או באש חיה על ידי צה"ל ככלי לפיזור ההפגנות ברצועת עזה.

ההפגנות אשר מתרחשות מדי שבוע בימי שישי גבו עד כה את חייהם של 32 אנשים ולפציעת 2,882 אנשים, מתוכם 523 ילדים ו-97 נשים. בעתירה, הודגש כי הפעילות היא בעלת אופי אזרחי בלתי-חמוש ובאף שלב לא נוצר מצב של איומים ישירים על חיי אדם. במסמך עקרונות התהלוכה הובהר שהיא תהייה עממית, לא אלימה ונטולת נשק ואנשי החברה האזרחית בעזה הבהירו לאו"ם ולתקשורת על מטרת ההפגנה ואופייה.

עו"ד סוהאד בשארה ממרכז עדאלה טענה בעתירה כי הצבא מפר בהתנהלותו הן את הוראות המשפט ההומאניטרי הבינלאומי והן את הוראות המשפט הישראלי: "מדיניות המשיבים בכל הקשור להוראות הפתיחה באש נגד מפגינים בעזה הינה בלתי חוקית בעליל; היא אינה מושתתת על יסודות המשפט הבינלאומי והישראלי. התוצאות של מדיניות זו מעידות עד כה כי כ- 94% מההרוגים נורו בפלג גוף עליון; וכ-53% מההרוגים נורו באזור הראש, הפנים והצוואר; כ-22% נורו באזור הבטן; כ-19% נורו באזור החזה והגב; וכ-6% נפגעו ברגליים והירכיים."

סולידריות עם המפגינים בעזה (לדף הכתבה »)(Available in English)

"יש שם אנשים שאני מכירה באופן אישי. אני לא מצליחה לדבר איתם בטלפון מרוב רגשי אשם" קולות מהפגנת הסולידריות בסמוך לגבול עם עזה, שנערכה יום אחרי שנהרגו שישה-עשר מפגינים מאש הצבא.
הופק ע"י: | עלה ב: 02/04/2018

בנוסף נטען בעתירה כי חל איסור מוחלט לפתוח באש חיה כלפי המפגינים: "הנורמות אשר חלות על הפגנות אזרחיות הן נורמות שאימצו את התפיסה של המשפט הבינלאומי המנהגי בנושא 'אכיפת חוק וסדר' ואשר אומצו גם בדין הישראלי. נורמות אוניברסאליות אלו חלות באופן שווה וללא הפליה על אזרחים ולא אזרחים, ללא קשר לתוכן המחאות, הסיסמאות שלהן, מיקומן, שיוכן הארגוני או שיוכם האתני והלאומי של המשתתפים."

לעתירה צורפו 12 סרטונים בהם נראה כי מפגינים לא חמושים, כולל קטינים, נשים ועיתונאים, נפגעו מירי אש חיה מבלי שסיכנו חיים, אשר גם במקרה כזה, קיימת חובה לנקוט באמצעים לא אלימים כאופציה ראשונה. עו"ד בשארה טענה בעתירה כי "מדיניות זו פוגעת בזכויות החוקתיות החשובות ביותר: לחיים ושלמות הגוף. היא לא מקיימת את מבחן החיוניות והנחיצות. הירי מתבצע לצורך הרתעה והפחדה."

בעקבות הגשת הממצאים בעתירה, דרשו עדאלה ואלמיזאן כי בג"ץ יוציא צו ביניים האוסר על שימוש בירי אש חיה כלפי מפגינים בעזה או לחלופין יקבע דיון דחוף בעתירה בטרם ההפגנות הצפויות ביום שישי הקרוב.

לקריאת העתירה

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס