ידיעה כתובה |

: צעדת השיבה הגדולה

מדינה נכתב על ידי

קבוצה של אקטיביסטים פלסטינים מעזה מארגנת אירוע מחאה מתמשך וגדול-מימדים שצפוי להתחיל בעוד שבועיים, תחת הכותרת 'צעדת השיבה הגדולה'. האירועים יתקיימו לרגל שבעים שנה להקמת מדינת ישראל ולנכבה.

האקטיביסטים מתכננים להקים מחנה אוהלים ענק בסמוך לגדר עם ישראל, בו יגורו פלסטינים במשך שישה שבועות, במטרה להעלות את המודעות למצוקת הפליטים בעזה שמהווים כשני שליש מהאוכלוסייה, ולדרוש את מימוש זכות השיבה שלהם. "כבר עכשיו יש מספר אוהלים ראשונים שהוצבו בגבול" אומר אחמד אבו-רתימה, אחד ממארגני המחאה לטלוויזיה החברתית, "אבל המחאה וההתקהלות תתחיל באופן רשמי בשלושים למרץ, בסולידריות עם הפלסטינים בישראל שמציינים את יום האדמה, והיא תמשך עד החמישה עשר במאי – יום הנכבה"

"חשוב להדגיש שהמחאה הזאת לחלוטין לא אלימה" אבו-רתימה מוסיף. "התקשורת הישראלית כתבה שזאת יוזמה של חמאס, אבל זה פשוט לא נכון. כל הגופים הפוליטיים השונים הביעו תמיכה במחאה אך היא אינה מזוהה או שייכת לאף אחד מהם. היא צמחה מהשטח." אבו-רתימה צופה שישתתפו במחאה אלפי אנשים, ובעמוד הפייסבוק שהוקם עבורה יש כבר מעל לחמשת אלפים לייקים. הוא מביע חשש שהמפגינים ייפגעו במהלך האירועים. "הסיקור התקשורתי הישראלי משרת את מסגור האירוע כטרוריסטי ויאפשר אחר-כך לתקוף אנשים ללא הבחנה" הוא אומר.

 

ב-Ynet נכתב שהצבא נערך להדוף את המחאה, אך חושש מהקושי הנובע מהשתתפותם של נשים וילדים בצעדות שיערכו אל הגדר. "צה"ל דואג שכל נסיון למנוע בכוח ממפגינים להתקדם ייפגע קשות בתדמית הבינלאומית של ישראל" דווח באתר. מחנה האוהלים עצמו יוקם בנקודה הכי קרובה המותרת מהגבול, אך מתוכננות צעדות בהן יתקדמו המפגינים מהמחנה לכיוון הגדר, במטרה לעבור אותה ולפרוץ את הסגר. עד עתה הצבא נאלץ להתמודד עם נסיונות של יחידים לחצות את הגדר. יואב (פולי) מרדכי, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, כתב בדו"ח שפורסם במאי האחרון ש"דוגמאות למצוקה ולייאוש בעזה ניתן למצוא בסיפורם של הצעירים המנסים לאחרונה להימלט לישראל, ונתפסים כמעט מדי לילה בידי כוחות צה"ל לאורך הגבול" 

מחאות נגד הסגר על עזה הן לא דבר חדש, צפו בסיקור של הטלוויזיה החברתית ממשט השיבה לעזה: 

משט השיבה (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

'עאודה' - שיבה בעברית. זה מה שניסו להדגים יהודים ופלסטינים ביום הנכבה, על חופה של יפו באמצעות משט שיבה. ביום קיצי בנמל יפו, הם תאספו לקבלת הסבר קצר, ולאחריו עלו על ספינה שהמתינה בנמל. בספינה הקשיבו לעדותו של אבו-אחמד שעבן בלאכה, שב-48' בעודו נער צעיר, הצליח לעלות על ספינת פליטים ביפו, שהביאה אותו לחופי מצריים ומשם הועבר לעזה. המשט אורגן ע"י עמותת זוכרות והתקיים ב-16/5/2015. לראיון ברדיו כל השלום על כתבה זו.
הופק ע"י: | עלה ב: 19/05/2015

אחמד אבו-רתימה הרחיב על הנקודה הזאת. "רצועת עזה לא יכולה להכיל יותר את האוכולוסייה שלה, בייחוד לאור המצור וסגירת המעברים. זאת הסיבה שפלסטינים מרגישים שהם מוכרחים לשחרר את עצמם מהכלא הזה. במקום להמתין למעבר לגולה נוספת, הם החליטו שהיעד יהיה הבתים שלהם, מהם גורשו ב1948" הוא כותב במאמר שפירסם בערבית.

המארגנים מספרים על תכנית להקים מחנות אוהלים דומים גם בגדה המערבית ובלבנון. במסגרת האירועים, צפויות להיערך בעזה צעדות שיבה, מירוץ אופניים למען הפליטים, והפרחת בלונים שיישאו את הכיתוב '194', לציון החלטה 194 של האו"ם המעגנת את זכות הפליטים הפלסטינים לשוב אל אדמותיהם 'במוקד המוקדם האפשרי'. "אנחנו מקווים לזכות לסיקור תקשורתי בינלאומי, על מנת להשיב את הנושא הקריטי של שיבה ופתרון עבור הפליטים אל השיח" אל-מסרי אומר. "פלסטין מספיקה לכולם, וזאת עובדה שהממשלה הישראלית ממשיכה להתעלם ממנה באופן שאי אפשר להצדיק. רוב הכפרים מהם גורשו הפליטים עדיין ריקים. כלומר, יש מקום בפלסטין לשיבת הפליטים מבלי שישראלים יצטרכו לעזוב את הארץ." אבו-רתימה כותב.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס