ידיעה כתובה |

: הזכות לקורת גג: בין דרי רחוב לחסרי בית

חברה נכתב על ידי

אתמול הגישה עמותת "ידיד" דו"ח מיוחד למקבלי ההחלטות בממשלה בנוגע למצבם של חסרי הבית במדינה, בינהם שר האוצר כחלון, ח"כ איתן כבל (יו"ר ועדת הכלכלה) וח"כ אלי אלאלוף (יו"ר ועדת העבודה הרווחה והבריאות).

הדו"ח שהגישה העמותה עוסק במס' סוגיות וביניהן: יחס מחלקות הרווחה והמחלקות לדרי רחוב ללקוחות הזקוקים לעזרה, נהלים וכשלים ממשלתיים במערך הסיוע הכספי והדיורי, אפלייה לרעה של מחוסרי בית מצד משרדי הממשלה והדרכים למנוע אותה ועוד. הדו"ח עוסק במשפחות ויחידים שאינם מוגדרים כצעירים בסיכון או כאלה החסרים עורף משפחתי ותמיכה, בדרי הרחוב ההולכים ומתרבים ובחסרי הבית שמצבם זמני או קבוע.

צפו בכתבה שעוסקת בסוגיית חסרי הבית: 

דיור תחילה (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

בישראל אלפי "חסרי דיור", המתגוררים ברחובות בשל פשיטת רגל, תאונות עבודה ויוקר המחייה. תכנית "דיור תחילה" הקיימת במדינות רבות בעולם, מנגישה רכוש ומקרקעין ציבוריים לטובת חסרי בית. בישראל, למרות תקנות חדשות של משרד הפנים המתירות לרשויות מקומיות לבנות בניינים לשכירות זולה על שטחי ציבור, הדבר לא נעשה, והטיפול בחסרי הדיור לקוי ולא מוביל לשיקומם. מה יעלה בגורלם של תושבי מאהל ארלוזורוב, שבניית הרכבת הקלה תביא לפינויו? לראיון ברדיו כל השלום על כתבה זו.
הופק ע"י: | עלה ב: 24/09/2015

קיימות הגדרות שונות לחסרי בית ודרי רחוב. ארבע הבולטות שבהן:

  • העדר קורת גג – שינה ללא מחסה בתנאים קשים, מערות, מחסנים,
  • העדר בית – מקום זמני ללינה במוסדות או בתי מחסה
  • חיים בדיור לא בטוח – איום בהדרה מדיור עקב מגורים בשכירות לא בטוחה, אלימות במשפחה וכד'
  • חיים במגורים לא הולמים – בקראוונים, אתרים לא ראויים, פלישה לבתים המיועדים להריסה ובצפיפות קיצונית.

אחת המסקנות המרכזיות אליהן הגיעו בדו"ח היא כי קיימים כשלים מובנים בהתייחסות הממסד לצורכיהם של דרי הרחוב וחסרי הבית. הקריטריונים הקובעים מיהו דר רחוב אינם מתאימים לתקופה בה אנו חיים ולא נותנים מענה לקבוצות הולכות וגדלות והכוללות לא רק צעירים בסיכון מחוסרי בית. כמו כן מתברר כי אוכלוסיות שונות המהוות דרי רחוב או מחוסרי בית נמצאים, כל אחד באחריות של משרד ממשלתי אחר: רווחה, בריאות, שיכון וכד'.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס