ידיעה כתובה |

: דרום תל אביב נגד הגירוש

חברה נכתב על ידי

מבקשי המקלט, תושבי השכונות בנווה שאנן ושפירא וה"פולשים" בכפר שלם וגבעת עמל – כולם עומדים בפני גירוש. הארגון 'דרום תל אביב נגד הגירוש' מבקש למתוח קו בין המקרים הללו, ולהשמיע קול ברור נגד הפרת זכויותיהם של התושבים המוחלשים ביותר בעיר.

בין אם דרך צווי פינוי, ג'נטריפיקציה או גזענות טהורה – תושבי דרום תל אביב נדחקים מבתיהם. בעקבות כך, כמחאה על האקלים המשתנה בשכונות, מבקשים תושבים בדרום העיר להתנגד למהלכים הצפויים בבית שלהם. ביום שלישי בשבוע הבא (9.1), בבית ארגון אחותי בנווה שאנן, מתכוון הארגון להתכנס ולהציג לציבור סקירה קצרה על תכנית הפעולה שלו לחודשים הקרובים. לפרטי האירוע בפייסבוק

הארגון כאמור מתמקד בכמה חזיתות. קודם כל, הוא מתאר את עמדתו בנוגע לתושבי גבעת עמל, כפר שלם ואבו כביר, אשר עומדים בפני פינוי מבתיהם. שכונת כפר שלם בדרום מזרח תל אביב, לדוגמה, אוכלסה החל מקום המדינה על ידי אזרחים ממעמד סוציו-אקונומי נמוך יותר וממוצא מזרחי לרוב. לאורך השנים נמכרו קרקעות השכונה לבעלי הון ויזמים מאחורי גבם של תושבי השכונה, ותושביה עומדים בפני סכנת פינוי מאז. העירייה קוראת לאותם תושבים "פולשים", מהלך שב'דרום תל אביב נגד הגירוש' רואים כדה-לגיטימציה לתושבים ולזכויותיהם, ובכך לגרש אותם מבתיהם.

צפו בכתבה על הפינוי בכפר שלם: 

צווי פינוי בכפר שלם (לדף הכתבה »)

בכפר שלם ישנן עשרות משפחות, אשר הוצאו נגדן צווי פינוי. מרבית תושבי המקום מתגוררים בו מאז קום המדינה על חורבותיו של הכפר הערבי סלמה, אשר תושביו הערביים ברחו וגורשו במהלך מלחמת ארבעים ושמונה. עם התושבים הגרים בכפר לא מנהלים משא ומתן, לא מדברים איתם - רק מוציאים להם צווי פינוי! רק שיסתלקו, בלי פיצויים ובלי כלום.
הופק ע"י: | עלה ב: 24/06/2007

בנוסף, הארגון יוצא נגד הג'נטריפיקציה בנווה שאנן ושכונת שפירא. ג'נטריפיקציה הוא תהליך עירוני בו בעקבות תכניות נדל"ן, שיפוצים נרחבים או מהלכים מיתוגיים, ערך הקרקע של שכונת מצוקה עולה ובכך נדחקים החוצה התושבים המקוריים. במקומם נכנסים תושבים ממעמד סוציו-אקונומי בינוני-גבוה, ואילו התושבים המקוריים נאלצים לעבור לאזורים חלשים אף יותר ולפעמים גם לעזוב את העיר. התהליך הזה קורה בדרום העיר כבר שנים רבות, וניתן לראות את השפעותיו בשכונות כמו נווה צדק או עג'מי ביפו. הערבים, תושביה המקוריים של עג'מי, נדחקים לשכונות מוזנחות וצפופות יותר בתוך יפו ולפעמים נאלצים אף לעזוב את העיר. תהליך דומה עתיד לקרות בנווה שאנן ושכונת שפירא, במיוחד לאור התמריצים של עיריית תל אביב יפו להתיישבות באזורים הללו.

צפו בכתבה על הפינוי ביפו: 

יפו – פינוי וגירוש מחדש (לדף הכתבה »)

מינהל מקרקעי ישראל ועמידר הוציאו כ-500 צווי הריסה ופינוי בעיקר בשכונות עג'מי וג'בלייה ביפו, אלפי אנשים צפויים להישאר בלי קורת גג לטובת בעלי הון ויזמים עשירים. נראה שהתכנון הוא להחליף את האוכלוסייה הפלסטינית בעג'מי באוכלוסייה עשירה שרוצה בית על הים.
הופק ע"י: | עלה ב: 27/04/2007

כמובן שהחזית הנוספת במאבק היא נגד גירוש מבקשי המקלט. מבקשי המקלט מאפריקה נמצאים כרגע בסכנת גירוש לאחר שאושר החוק לגירוש וכליאת מבקשי המקלט בחודש האחרון. מבקשי המקלט סובלים בישראל מיחס מפלה וגזעני מאז הגעתם, יחס שהתבטא לאחרונה בחקיקה של חוק הפיקדון וכמובן בהחלטה על הגירוש.

צפו בכתבה על חוק הפיקדון: 

"להרגיש לא חוקי": החיים תחת חוק הפיקדון (לדף הכתבה »)(Available in Ehglish)

אמהות חד-הוריות שהחלו לעסוק בזנות, עובדים שמבקשים לעבוד "בשחור" – אלו הן מקצת מאילוצי החיים שחוק הפיקדון הביא על מבקשי המקלט. החוק, שנכנס לתוקפו במאי 2017 קובע שמעסיקים מחויבים לנכות 20 אחוזים ממשכורת הנטו של מבקשי המקלט ולהעבירם לקופת פיקדון. הסכום המצטבר יוחזר לעובדים עם עזיבתם את ישראל כמנגנון תמרוץ ל"עזיבה מרצון". אך מתברר, שמבקשי מקלט שעזבו את הארץ, לא הצליחו לקבל את הסכומים שהצטברו עבורם. מחר (5/12/2017), יגיע חוק הפיקדון לדיון בבג"צ.
הופק ע"י: | עלה ב: 04/12/2017

צפו בכתבה על ההפגנה נגד גירוש מבקשי המקלט באוניברסיטת תל אביב: 

אל תעצמו עיניים (לדף הכתבה »)

הפגנה באוניברסיטת תל אביב נגד החלטת הממשלה לגרש את מבקשי המקלט החיים בארץ.
הופק ע"י: | עלה ב: 28/12/2017

הפגישה תתקיים בבית ארגון אחותי (מטלון 70, ת"א) בשלישי הבא בשעה 18:00. לפרטי האירוע בפייסבוק.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס