ידיעה כתובה |

: מדינה אחת – מאוטופיה למציאות מתהווה

מדינה נכתב על ידי

פתרון המדינה האחת הוא לא חדש. הוא מדובר כבר שנים בקרב חוגים רדיקליים – בין אם בקרב פעילי ימין, שיתמכו במדינה אחת יהודית, ובין אם בקרב פעילי שמאל שמציעים מדינה אחת דמוקרטית. כך או כך, פתרון המדינה האחת שם סוף להגדרתה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, ובשל כך הרעיון כמעט ואינו מדובר בקרב הציבור הרחב. אך האם בכלל מדינת ישראל יכולה להמשיך ולהתקיים בצורתה הנוכחית? האם פתרון שתי המדינות עוד רלוונטי?

כדי לענות על שאלות אלו, ארגנה מפלגת דעם סמינר רעיוני בכפר כנא ביום שבת האחרון (21.10), תחת הכותרת "מדינה אחת – מאוטופיה למציאות מתהווה". בסמינר השתתפו יעקב בן אפרת, מזכ"ל המפלגה, אסמא אגבארייה זחאלקה, שרצה בעבר לכנסת בראש הרשימה, וגם אסף אדיב, ד"ר ראיף זריק, ד"ר איתמר מן ומחמד אל-חילו. ההרצאה של בן אפרת והפאנל שבא אחריו עסקו ברעיון המדינה האחת ברמה התיאורטית והרעיונית, ולאו דווקא התמקדו בפתרונות קונקרטיים ומהלכים שניתן ליישמם בעתיד הקרוב, ולא אחת כאשר נשאלו על כך הדוברים לאורך הכנס תשובתם הייתה שאינם יודעים אילו צעדים ניתן לקדם. האם הפתרון בכלל ריאלי? התשובה לכך עוד לא ידועה.

ובכל זאת, הרעיון נמצא כל כך רחוק מהזרם המרכזי שעצם העיסוק בו הוא עניין כשלעצמו. "אנחנו צריכים לבנות עולם שהוא פתוח" אומר המזכ"ל בן אפרת. "הדרך היום להפתח למרחב הערבי ומשם למרחב הבינלאומי היא קודם כל להפתח לחיים המשותפים עם הפלסטינים. ישראל נלחמת כמו בטחנות רוח נגד מגמות אנטי-ישראליות בעולם, אבל המגמות האלו באות מזה שהעולם לא מבין איך יכול להיות שמדינה דמוקרטית ומתקדמת מקיימת כזה שלטון וכזה משטר שמונע מחמישה מיליון פלסטינים את זכויותיהם הבסיסיות."

לפי ראייתו של יעקב בן אפרת, רעיון שתי המדינות נהיה כבר לא רלוונטי, במיוחד לאור התהליכים האחרונים במפלגות המרכז והשמאל הציוני. "מפלגת העבודה ויתרה על הרעיון של שתי המדינות." הוא אומר. "היא טוענת שאין פרטנר ואין עם מי לקיים משא ומתן. אבי גבאי אומר שהוא לא רוצה לפרק התנחלויות והוא לא רוצה לשבת עם הרשימה המשותפת, ובסופו של דבר הוא גם לא מתעניין בנושא של הכיבוש, הנושא שלו הוא נושא חברתי. מהבחינה הזו, הרעיון של שתי המדינות פשוט מת. זה כולל את ההתפטרות של זהבה גלאון – היא הובילה את הרעיון של שתי המדינות, והיום אנשים ממרצ רוצים להתחבר לפריפריה ולא רוצים להביא את המכשול של הכיבוש ושתי מדינות בפני אנשים, כך שהיום לא נשאר בישראל כוח פוליטי אחד, מלבד הרשימה המשותפת, שתומך ברעיון שתי המדינות."

אסף אדיב, מנכ"ל מען וחבר הנהגת דעם

אסף אדיב, חבר הנהגת דעם ומנכ"ל ארגון העובדים מען, מצטרף לתפישה הזו של פתרון שתי המדינות. "יש חיפוש גדול של אלטרנטיבות. לתחושתי, הרעיונות הישנים ששימשו את השמאל כנשק פוליטי במאבק נגד הימין איבדו הרבה מהחדות שלהם. הטענה שאפשר לקיים סוג של דו קיום בין מדינת ישראל למדינה פלסטינית שהם שם מאחורי הגדר ואנחנו פה הוא רעיון שבמציאות אי אפשר להגשים אותו. אנחנו מייצגים איזשהו סוג של שיח חדש, פתוח, פלורליסטי."

אדיב, ממבקריו של הסכם אוסלו, קורא לתוצאותיו של ההסכם 'נאו-קולוניאליזם'. "הכיבוש הולבש לבוש חדש, אבל בסוף הסכמי אוסלו הנציחו את העובדה שהכיבוש ממשיך. למרות שקיימת רשות פלסטינית, אין לה שום סמכויות, זו לא ממש עצמאות פלסטינית. בעצם, עשרים וארבע שנה זה ברור שזה לא הולך לשום מקום. ולכן, מה שאנחנו אומרים הוא שצריך לייצר איזו פרדיגמה מחשבתית חדשה וצריך להסתכל בצורה ביקורתית ולא להדבק לסיסמאות העבר."

ובאמת, במציאות הפוליטית של שנת 2017 מה שנאמר בכנס לא כזה תלוש מהמציאות כמו שניתן היה לחשוב. פתרון שתי המדינות תקוע, הגזענות חזקה מאי פעם, ופחות ופחות פוליטיקאים שמים את המאבק בכיבוש בראש סדר העדיפויות שלהם. גם כאשר מדובר בחזון רחוק, רעיון המדינה האחת מציע אלטרנטיבה לחשיבה הפוליטית הרווחת כיום. הואמוותר על הקונספט הישן של מדינת לאום בכלל, ובכך מציג גישה חדשה שקוראת לנו לחיות ביחד ובשיתוף מאשר מאחורי חומות.

"בעוד שהתפישה של שתי מדינות מבוססת על הפרדה, פתרון המדינה האחת מתבסס על שיתוף" מסכם אדיב. "ישראלים ופלסטינים זה אותו דבר, אנחנו ביחד. אנחנו נלחמים על חיים ביחד. וזו תפישה שונה לחלוטין. זה מאבק מאוד גדול, גם בצד היהודי ובצד הפלסטיני, אבל זה גם מאבק ששווה את זה. זה לא ילך עם המחשבה שעם איזושהי הפרדות נוכל לייצור איזשהו שלום, רק בשיתוף."

צפו בדבריו של מיכאל ורשבסקי, הדן במגבלות של פתרון מדינה אחת כפתרון לסכסוך בפלסטין: 

פתרון המדינה האחת (לדף הכתבה »)

מיכאל ורשבסקי, מייסד שותף במרכז לאינפורמציה אלטרנטיבית (AIC) וחבר מצפן, דן במגבלות של פתרון מדינה אחת כפתרון לסכסוך בפלסטין.
הופק ע"י: | עלה ב: 23/03/2016

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס