ידיעה כתובה |

: זה לא יקרה בלי המתווה

חברה נכתב על ידי

לקראת הדיון בבג"צ על עתירות נשות הכותל בנושא מתווה הכותל, עלה ביום חמישי האחרון קמפיין פייסבוק שכותרתו: "זה לא יקרה בלי המתווה" המציג פתקים המיועדים להיטמן בכותל ובהם בקשות לחוויה דתית שונה. מטרת הקמפיין היא להעלות למודעות הציבורית את הפגיעה בזכות של כל אחת ואחד להתפלל בכותל כדרכו וכמנהגו.

בקמפיין מוצגים פתקים שנועדו להיטמן בכותל, אלו מעבירים את תחושת הפספוס וההחמצה של חלקים בציבור הישראלי מעצם ביטול המתווה. כל אחד מהפתקים מסתיים בשורה: "זה לא יקרה בלי המתווה!" בין הפתקים ניתן למצוא את הפתק של "סשה" שרוצה לחגוג בת-מצווה בכותל עם אמא ואבא יחדיו, והפתק של "שירה" שמספרת על הרצון שלה ושל חבריה וחברותיה לשיר את התקווה יחד בהשבעתם בכותל.

הקמפיין יימשך עד ה-31 באוגוסט, המועד בו צפוי להתקיים דיון בבג"צ בעתירות נשות הכותל, בדרישה ליישם את מתווה הכותל או לחלופין לאפשר להן להתפלל כדרכן בעזרת הנשים. כל זאת בצל החלטת הממשלה מלפני כחודשיים על ביטול מתווה הכותל, שאותו אישרה בחודש ינואר אשתקד.

ענת הופמן, יו"ר נשות הכותל: "הנחת היסוד היא שהכותל הוא של כולן ושל כולם והמתווה העניק פתרון שכולם יכלו לחיות איתו, מבלי להעדיף צד זה או אחר. הפתקים שמטמינים בכותל מבטאים את החיבור הכי בסיס ביני לבין האלוהים וזו הדרך שהקמפיין מבקש להמחיש שהכותל הוא של כולנו, ושלכל אחד יש הזכות לחוות אותו כדרכו וכמנהגו. זה מאבק שמזמן חצה את גבולות הכותל ומייצג אפליה והדרה באוטובוסים, בטקסים צבאיים, ואפילו בספריות הציבוריות ובמשטחי החלקה על הקרח – מקומות שלהפרדה בהם אין שום הסבר הגיוני והיא אינה הולמת מדינה דמוקרטית מתוקנת".

עוד על מאבקן של נשות הכותל: 

הכותל בידן (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

רחבת הכותל התמלאה בנשים בבוקרו של ראש חודש שבט. בעבר נשות הכותל סולקו, נרגמו בכסאות ואף נעצרו ע"י המשטרה בשל רצונן להתפלל בקול ולהתעטף בטלית. פסק דין מלפני כשנתיים סלל את הדרך לקבוצות נשים שונות, להתפלל בכותל בדרכן, אך ההישג עדיין לא מושלם. אפשר להתפלל, להניח טלית ותפילין, אך אסור להכניס ספר תורה. נשות הכותל יושבות בוועדה בכנסת, שנועדה להקים אזור תפילה ליברלי, מעורב, לנשים ולגברים בקשת רובינזון, בכותל הדרומי.
הופק ע"י: | עלה ב: 04/02/2015

  כתבות ווידאו שחבל לפספס