ידיעה כתובה |

: ביטול מתווה הכותל

חברה נכתב על ידי

הממשלה החליטה להקפיא את "מתווה הכותל" בעקבות לחץ המפלגות החרדיות שהתנגדו לו. מתווה הפשרה אושר על ידי הממשלה כבר בינואר 2016, אך לא יושם עד כה.

מתווה הכותל קבע כי לצד רחבת התפילה הקיימת בחלקו הצפוני של הכותל המערבי, תוקם רחבה נוספת בחלק הדרומי של הכותל. ברחבה הצפונית התפילה תנוהל על פי היהדות האורתודוקסית תוך הפרדה בין עזרת גברים לעזרת נשים, כפי שהיה עד כה. ברחבה הדרומית התפילה אמורה היתה להתנהל על פי ערכים של פלורליזם ושוויון ולספק מענה לזרמים שאינם אורתודוקסים וביניהם הזרם הרפורמי והזרם הקונסרבטיבי. היום, כאמור, הוקפא המתווה, בעקבות לחץ המפלגות החרדיות לשמור על סטטוס קוו. השרים היחידים שהצביעו נגד ההקפאה היו יובל שטייניץ ואביגדור ליברמן.

צפו במשאל שערכנו בכותל לאחר אישור המתווה:

האם תתפלל/י ברחבה מעורבת בכותל? (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

לאחר אישור הקמת רחבת תפילה משותפת לגברים ולנשים בכותל המערבי יצאנו לשאול מה חושבים ברחובות ירושלים על ההחלטה, והאם יש מי שמתכוונות ומתכוונים להתפלל ברחבה המשותפת.
הופק ע"י: | עלה ב: 04/02/2016

ענת הופמן, יו"ר "נשות הכותל" אמרה בתגובה: "העובדה שראש הממשלה, שבעצמו יזם והוביל את מתווה הכותל, מתקפל וחוזר בו מההחלטה ההיסטורית היא תעודת עניות לממשלה ובמיוחד לשרות שהתגלו במלוא קלונן כשהשתמשו בקולן כנגד ציבור הנשים. זהו יום רע מאוד לנשים בישראל, כשראש ממשלה מוותר על זכויותיהן תוך התרפסות כלפי קומץ זעיר של גברים כוחניים הכופים את הנוהג הדתי שלהם תוך פגיעה מכוונת והתעלמות מלמעלה מ- 51% מהאוכלוסיה". היא הוסיפה כי "נשות הכותל ימשיכו להתפלל כדרכן בעזרת הנשים בכותל עם ספר תורה, טליתות ותפילין עד ששוויון לנשים יגיע גם לכותל. כמו שלא תבקשו מחובש כיפה להסיר אותה אל תבקשו מאתנו להימנע מלהתפלל לפי צו מצפוננו".

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, פרסם בדף הפייסבוק שלו כי "החלטת הממשלה לסגת ממתווה הכותל היא מהלך מביש ועגום של כניעה ללחצים של המפלגות החרדיות ויש בה פגיעה חמורה באינטרסים היסודיים של מדינת ישראל ושל העם היהודי. בנימין נתניהו ושותפיו נתנו יד למהלך אנטי ציוני הפוגע בקשריה של מדינת ישראל עם התפוצות ומחליש את הזיקה של מיליוני יהודים לירושלים".

עוד טרם החלטת הממשלה, התקיימה הבוקר בכותל תפילת ראש חודש תמוז של נשות הכותל. התפילה התקיימה תחת אווירת אנרדלמוסיה כשקומץ נערות מהחינוך החרדי הפריעו למתפללות ושרקו במשרוקיות מבלי שמאבטחי הקרן למורשת הכותל מנעו זאת מהן.

כ-100 נשות כותל שהגיעו לתפילה נאלצו להתפלל תחת הרעש הנוראי. לדבריהן: "יש כאלה שמטיפים לאהבת חינם, אבל במקום לשלוח ילדות קטנות לבית ספר, הם שולחים אותן להפריע לתפילת ראש חודש". הדברים נאמרו ביחס לנערות שוויתרו על יום לימודים והגיעו למקום כדי להפריע לתפילה.

בדומה לראשי חודש קודמים, ערכו המאבטחים בכניסות בדיקות קפדניות לנשות הכותל, אך למרות האבטחה הקפדנית, הצליחו נשות הכותל 'להגניב' ספר תורה וקראו בו במהלך התפילה.

תפילת ראש חודש תמוז בכותל. צילום: מיכל פתאל.

לדברי ענת הופמן, יו"ר נשות הכותל: "כאשר מטילים על מאבטחי הקרן למורשת הכותל את המשימה לאפשר לנשות הכותל להתפלל בשקט ובביטחה אין להתפלא שהדבר לא מבוצע. לרב הכותל יש אינטרס ברור למנוע מאתנו תפילה מכבדת ולכן ההפרעות, הצרחות והשריקות לתפילת נשות הכותל, אינן מטופלות והתפילה מתקיימת באווירת כאוס. אפליה במיטבה".

עוד על נשות הכותל:

הכותל בידן (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

רחבת הכותל התמלאה בנשים בבוקרו של ראש חודש שבט. בעבר נשות הכותל סולקו, נרגמו בכסאות ואף נעצרו ע"י המשטרה בשל רצונן להתפלל בקול ולהתעטף בטלית. פסק דין מלפני כשנתיים סלל את הדרך לקבוצות נשים שונות, להתפלל בכותל בדרכן, אך ההישג עדיין לא מושלם. אפשר להתפלל, להניח טלית ותפילין, אך אסור להכניס ספר תורה. נשות הכותל יושבות בוועדה בכנסת, שנועדה להקים אזור תפילה ליברלי, מעורב, לנשים ולגברים בקשת רובינזון, בכותל הדרומי.
הופק ע"י: | עלה ב: 04/02/2015

  כתבות ווידאו שחבל לפספס