ידיעה כתובה |

: נועה גור גולן נשפטה ל-5 ימי מחבוש

חברה נכתב על ידי

סרבנית המצפון, נועה גור גולן, התייצבה אמש בלשכת הגיוס וסירבה לשרת בצבא. עקב סירובה נועה נשפטה ל-5 ימי מחבוש וצפויה להתבקש להתייצב לגיוס פעם נוספת, אך היא מתכוונות להמשיך לעמוד על סירובה ומצפות לה כליאות חוזרות ונשנות.

נועה גור גולן, בת 19 מנתניה, הגיעה אתמול ללשכת הגיוס וסירבה לשרת בצבא. נועה מסרבת להתגייס בשל אמונתה הפציפיסטית באי-אלימות, ומשום שהיא מאמינה שעליה לפעול באופן אקטיבי להפחתת האלימות ולכינון השלום. היא עמדה כבר פעמיים מול ועדת מצפון אך בקשתה לפטור מטעמי מצפון נדחתה. היא דורשת להכיר בבחירתה המצפונית שלא להתגייס ולעשות שירות לאומי/אזרחי חלופי, ומוכנה לשלם את המחיר הצפוי – כליאה ממושכת. "הרגשתי שהערכים על פיהם חונכתי – ציות לחוק ותרומה לחברה – חייבים להתקיים לצד ערכים אחרים בהם אני מאמינה בכל ליבי – קדושת חיי אדם באשר הוא אדם והתנגדות לאלימות", כך מספרת נועה בהצהרת הסירוב שלה. "אני מסתכלת על ההיסטוריה שלנו ואני חושבת שיש דרך אחרת אפקטיבית יותר מאשר עוד מלחמה בקיץ, עוד מבצע, שאנחנו לא באמת מרגישים בטוחים פה בארץ. אני מרגישה שיש דרך להגיע לביטחון אמיתי שהיא לא דרך צבאית שהיא לא דרך אלימה".
צפו בהצהרת הסירוב שלה: 

חלמה להיות טייסת ועכשיו מסרבת (לדף הכתבה »)(Available in Ehglish)

נועה גור גולן חלמה כילדה להיות טייסת. במקום זה היא תצהיר השבוע על סירוב מטעמי מצפון וצפויה להיכנס לכלא. צפו בה מספרת על אחיה התומכים, על פציפיזם ומדוע לא ניסתה להשתחרר דרך קב"ן.
הופק ע"י: | עלה ב: 10/07/2017


אמש התייצבה נועה בלשכת הגיוס, יחד איתה הגיעו לתמוך משפחה, חברים, פעילים חברתיים וסרבני עבר.

נועה גור גולן, רגע לפני הכניסה ללשכת הגיוס

ערן טורבינר, סרבן שהגיע לתמוך סיפר על ההשפעה של סרבנות: "זה שובר את הטאבו הזה בנוגע לדיבור על הגיוס, כלומר בנוגע לדיבור על הגיוס באופן ספציפי, אלא בנוגע לדיבור על הגיוס באופן פוליטי, כי כל בחירה שקשורה בגיוס בין אם זה בחירה להתגייס או לסרב או לצאת על קב"ן, זה בחירה פוליטית ורוב האנשים בארץ לא מכירים בזה ומתעלמים מזה."
עידו רמון, סרבן מצפון נוסף: "אני מאחל לנועה שהיא תעבור את תקופת הכליאה הזו בקלות ושהיא תצליח להוביל לשינוי שהיא רוצה באמת".

הפגנת התמיכה בנועה גור גולן, אתמול בכניסה לבסיס תל השומר

עתליה בן אבא, סרבנית מצפון שבחודש האחרון קיבלה את הפטור שלה מספרת: "הגל האחרון הוא באמת גל של סרבניות, של נשים שנעמדות וצועקות בגאון את מה שהן מאמינות בו, את מה שצריך לקרות לטעמן, אני חושבת שיש בזה משהו מאוד חזק שאנחנו כנשים עומדות על שלנו כי זה דבר שמאוד לא מובן מאליו בחברה"
יסמין ערן ורדי, תלמידת תיכון בכיתה יא' שהגיעה לתמוך בנועה מספרת: "זה מעורר השראה, זה נותן הרגשה שיש כוח, שאני לא לבד במאבק הזה ואני באמת מעריכה בצורה מטורפת את כל מי שנכנס לכלא זה באמת לא פשוט וזה להקריב הכל בשביל מה שאת מאמינה בו."

  כתבות ווידאו שחבל לפספס