ידיעה כתובה |

: יום המאבק לשוויון ליוצאי אתיופיה בכנסת

חברה נכתב על ידי

יום המאבק לשוויון ליוצאי אתיופיה התקיים אתמול (16/5/2017) במשכן הכנסת. פעילים ופעילות רבות הגיעו כדי לשתף את סיפורם האישי ולהציב מראה לממשלה על ההתנהלות הגזענית כלפי הקהילה האתיופית.

גוון העור אולי שונה, אבל אנחנו שווים (לדף הכתבה »)(Available in English)

יום המאבק לשוויון יוצאי אתיופיה התקיים בכנסת לאחר כשנתיים מאז המחאה הגדולה. במהלך היום, התקיימו ועדות שונות בנוכחות חכ"ים רבים וארגוני הקהילה האתיופית ודנו בנושאים המהותיים לקהילה.
הופק ע"י: | עלה ב: 22/05/2017

רבים ורבות מהקהילה האתיופית נכח בוועדות שונות שהתקיימו ועסקו בנושאיםכגון: מעמדם של הקייסים, שילוב סטודנטים יוצאי אתיופיה במוסדות להשכלה גבוהה, שקיפות, רווחה, בריאות ועוד. בוועדת החינוך, התרבות והספורט שעסקה בטיפוח מצוינות וסגירת פערים לימודיים אמרה זיוה מקונן-דגו, מנכ"לית האגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה: "הפערים בבגרות בין יוצאי אתיופיה לבין כלל האוכלוסיה היהודית הם 50%, מה שמבדל לא שווה, וכדי לסגור את הפערים האלה של המשרד הוא צריך לראות ראייה אינדיוודואלית, ילד אתיופי לא דומה בהכרח לאח שלו". ח"כ יוסף ג'בארין אמר: "ניכור בין התלמידים לבין הזהות הייחודית שלהם הוא ניכור שגם ישליך לרעה על ההישגים הלימודיים שלהם, אסור לקבל מצב שבו קבוצת מיעוט או תלמידים בקבוצת מיעוט הם מיעוט בבית הספר".

זיוה מקונן-דגו

במסגרת הוועדה לצדק חלוקתי ולשוויון חברתי עסקו בבחינת אי השוויון בבחירת מקום מגורים בקרב יוצאי אתיופיה במרכזי קליטה. ח"כ דב חנין תקף את מדיניות הממשלה שתוצאותיה אפליה והסללה: "לא יתכן שמשרד הקליטה הוא היחיד שאמור לתת מענה לציבור יוצאי אתיופיה, גם 20 ו-30 שנים אחרי שהגיעו לארץ, ועל אחת כמה וכמה לגבי אנשים שנולדו בארץ". "מנצלים את העובדה שהמבוגרים במרכז לא יודעים על מה הם חותמים כדי להוציא אותם מהמרכז בכוח", סיפר טלהון טרקין, המתגורר במרכז הקליטה שבמבשרת ציון. ח"כ דב חנין הוסיף: "לא יתכן שתושבי מרכז הקליטה במבשרת ציון יפלו בין הכיסאות, רק משום שלכאורה יש למשרד הקליטה עוד זמן עד למועד הסופי למציאת פתרונות חלופיים עבור התושבים".

חברי הכנסת אברהם נגוסה ודב חנין

בכנס המרכזי שהתקיים במסגרת היום סיכם אבי יאלו, פעיל חברתי וחבר בפורום החשיבה המשותף למאבק בגזענות, "9,000 איש ממתינים היום באתיופיה, נשאלת השאלה למה הם עדיין ממתינים שעה שמדינת ישראל משקיעה הון תועפות כדי לעודד עליה מצרפת, כל בוקר ובוקר אנחנו פוגשים את הגזענות היא דופקת לנו חזק חזק בדלת היא מעירה אותנו"  פנינה תמנו שטה, חברת כנסת לשעבר אמרה: "אנחנו נמצאים בכנסת ישראל וגם כאן יש הסללה, מה הדרגה הכי גבוה של יוצאי אתיופיה בכנסת, ניחוש? סדרן".
קול נוסף שלא קיבל במה בוועדות השונות ועלה בכנס הוא שלא עסקו בכלל בנושא אלימות משטרתית כלפיי יוצאי אתיופיה ובפרט ביוסף סלמסה. במהלך הדיונים התפרצו אנשים רבים שניסו לעלות את שמו של סלמסה לנושא הדיון. כמו כן, לא היה שיח על אברה מנגיסטו שעדיין נמצא בשבי בעזה. במהלך הכנס שמו הועלה לראשונה על ידי אבי יאלו אבל הנוכחים החליטו שלא עסקו בו מספיק, אחת הנוכחות הטיחה בחבר הכנסת אברהם נגוסה שלא באמת אכפת לו ממשפחתו של אברה מנגיסטו, היא הוסיפה ששיא הגזענות הוא שמדינת ישראל לא מוכנה לדון בדבר שיחרורו ובכך שהציבור לא מכיר אותו מהסיבה הפשוטה שהוא ממוצא אתיופי. למרות שהתפרצה היא קיבלה רשות להמשיך לדבר ודבריה הסעירו את החדר.

עוד אמר אבי יאלו: "אז אחרי שנתיים מקיימים יום שיוויון ליוצאי אתיופיה בכנסת, מציינים את המחאה ובסוף זה הופך לדיון פנים קהילתי, אף אחד לא לוקח את העניין של יוצאי אתיופיה ברצינות המתבקשת".

  כתבות ווידאו שחבל לפספס