ידיעה כתובה |

: מי זה קובע מה זאת תרבות?

תרבות נכתב על ידי

השרה מירי רגב פועלת בצורה מגמתית נגד אירועי תרבות שלטענתה "אנטי ישראליים". פעולותיה של השרה מירי רגב אינן חוקיות ופוגעות בחופש הביטוי, כך לפי תשובת היועץ המשפטי לממשלה מ-14/5 לפניית האגודה לזכויות האזרח בישראל.

"שרת התרבות איננה קומיסרית התרבות ומשרד התרבות איננו צנזור התרבות. תפקידו של משרד התרבות הוא לתמוך בתרבות ובאמנות ולא לחנוק אותן. שרת התרבות אחראית להתוות מדיניות תרבות, אבל אסור באיסור חמור למשרד התרבות להתערב בתכניה של יצירת אמנות ולהחליט על תמיכה ביצירה לפי הנושא שלה או המסר אותו היא מבקשת לקדם." מסר זה העבירה האגודה לזכויות האזרח ליועץ המשפטי לממשלה לאחר איום בקיצוץ פסטיבל הקולנוע בירושלים ע"י השרה רגב.
מתחילת כהונתה של רגב כשרת התרבות והספורט היא מאיימת על מוסדות אומנות שונים ומטילה ספק בלגיטימיות של יצירות רבות שלא עומדות בקריטריונים אותם קבעה:

הקריטריונים החדשים לתקצוב המוסדות | צילום: חדשות 2

רגב נלחמה באירועים שלא עולים בקנה אחד עם הקריטריונים שהציבה, לדוגמא תאטרון אל מידאן שהעלה מחזה שנכתב בהשראת כתבי וליד דקה שהורשע במעורבות בחטיפה וברצח החייל משה תמם, וכן בגלריית ברבור בירושלים שאירחה אירוע של שוברים שתיקה. בנוסף השרה בוחנת בזכוכית מגדלת יצירות שעלולות להכיל 'תכנים מסיתים' כמו ההצגה 'פלסטין שנת אפס' שעלתה בפסטיבל עכו האחרון או סדרת הדוקו 'מגידו' שעוסקת באסירים ביטחוניים ולאחרונה גם ערב שהתקיים בסינמטק בירושלים 'בשם מלחמות ישראל — פנים רבות להן. מי התרנגולת ומי הביצה?'. כך כתבה על האירוע לראש עיריית ירושלים, ניר ברקת: "מטרת הערב כפי שהוצגה בפני היא להציג את פניה הרעות והמכוערות של מדינת ישראל".
משרד התרבות פונה לראשי העיריות ומבקש מהם להפסיק את התקציב ליצירות או אמנים שלא עומדים בקריטריונים שהציבה השרה. רגב פנתה לראש עיריית חיפה לביטול ההופעה של תאמר נפאר בפסטיבל לתאטרון קהילתי:

אבן דרך דו קיומית – הופעת תאמר נפאר בחיפה (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

בימים שלפני הופעת הפתיחה של הפסטיבל לתיאטרון קהילתי, הצהירו פעילי ימין כי לא יתנו למופע של הראפר תאמר נפאר להתקיים. גם שרת התרבות מירי רגב פנתה בקריאה לראש עיריית חיפה לבטל את הופעתו של נפאר. בסופו של דבר ההופעה התקיימה, למרות נוכחות גבוהה של מפגינים עטופי דגלי ישראל בקהל.
הופק ע"י: | עלה ב: 19/10/2016


האגודה לזכויות האזרח בישראל פנתה מספר פעמים ליועמ"ש בטענה שפעולותיה של רגב אינן חוקיות ופוגעות בחופש הביטוי. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר הגיבה: "מדובר בהצטברות מדאיגה של מקרים המעבירים מסר בעייתי כי פעילותם של מוסדות התרבות והיוצרים נבחנת כל העת תחת עינה הפקוחה של המדינה, כי הם נתונים לפיקוח וניטור מתמידים מטעם השלטון, בחינה היורדת לשורשו של חופש הביטוי. מסר זה מתעצם ביתר שאת נוכח תכיפותן של פניות אלו". עוד כותבת: "הגבלת אפשרות קיומם של אירועי ופעילויות תרבות על בסיס תוכנם, מובילה לפגיעה קשה במיוחד בחופש הביטוי, שהלא תוכנם של האירועים והרכב המשתתפים בהם – הם הם לב ליבם ועצם מהותם".
המאבק בין האמנים לשרה רגב מעלה את השאלות מה זה תרבות ומי קובע אותה? צעירי תל אביב יצרו שיר ששואל בדיוק את אותה השאלה:

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס