ידיעה כתובה |

: תמר אלון השתחררה מהכלא הצבאי

חברה נכתב על ידי

איך תמר אלון הצליחה להשתחרר מהכלא לאחר 130 ימי מחבוש על אף שוועדת אי התאמה החליטה לא לפטור אותה משירות? 

תמר אלון סירבה להתגייס לצבא ולכן ישבה בכלא צבאי במשך כ-130 ימים. אתמול, 5/04/2017 היא קיבלה פטור מטעמי 'אי התאמה והתנהגות רעה וחמורה'- כנהוג בכל מקרה של כליאה ארוכה בצבא. בחודש שעבר פנתה לועדת מצפון אשר דחתה את טענותה לסרב לשרת מטעמי מצפון, לדעתם בקשת הפטור אינה מטעמים של התנגדות מצפונית כללית לשירות בצבא, אלא טעמים המצביעים על סרבנות פוליטית ואי ציות אזרחי. תמר זאבי, סרבנית נוספת שסירבה יחד עם תמר אלון, הצליחה לקבל בשבוע שעבר פטור מועדת המצפון כשהצהירה שהיא מסרבת לשתף פעולה עם צבא ששולט בעם הפלסטיני, הצהרה דומה לזו שהצהירה תמר אלון.

צילום: מסרבות

בשבוע שעבר ביקרה ח"כ זהבה גאלון בכלא 4. מתנועת מסרבות נמסר כי גלאון היא חברת הכנסת הראשונה מסיעת מרצ, אשר הגיעה לביקור סרבנית מצפון בכלא, עד כה הגיעו רק חברי כנסת מהרשימה המשותפת. במהלך ביקורה ח"כ גלאון פנתה למב"ס בית הכלא, סא"ל ברק דנין, בבקשה לקדם את הבאת אלון בפני ועדת אי התאמה. לשאלת הטלוויזיה החברתית "האם מרצ תומכת בסרבניות הגיוס ומדוע החליטה גלאון לעזור לתמר אלון" השיבה גלאון: "מרצ אינה תומכת או מעודדת סרבנות, אבל אני בהחלט יכולה לגלות אמפתיה למי שמטעמים מצפוניים וערכיים, מתוך תפיסה אידיאולוגית, מקבל/ת החלטה משמעותית מבחינתו/ה לסרב לשרת בצה"ל, לשלם את המחיר האישי ולשבת בכלא. אין בכך משום עמדה רשמית של מרצ לתמיכה בסרבנות. אני עושה גם הבחנה בין החלטה של יחיד/ה לבין רבנים או מנהיגים שקוראים לסרבנות מאורגנת".

בעקבות התערבותה של ח"כ גלאון התכנסה הועדה לאי התאמה לדון בבקשתה של תמר. קצין מיונים בדרגת סגן אלוף הודיע לתמר כי הוועדה המליצה לא לפטור אותה משרות. אולם, מפקד מיט"ב , אל"מ יוסי מצליח לא קיבל את המלצת הוועדה והעניק לה פטור בגין אי התאמה.

תמר אלון אמרה לאחר קבלת ההודעה על שחרורה: "באופן טבעי, אני מאוד שמחה ונרגשת להשתחרר מהכלא אחרי 130 ימים. זו היתה תקופה לא קלה עבורי, אבל התמיכה והאהדה להן זכיתי גם בין כתלי הכלא וגם מחוצה לו חיזקו את תחושתי שיש משמעות למעשה ההתנגדות שלי. המחיר ששילמתי קטן ביחס למחיר שמשלמים כבר חמישים שנה מיליוני פלסטינים ופלסטיניות, שזכויותיהם הבסיסיות נשללות מהם באופן יומיומי וחירותם טרם הושבה להם כפי שהושבה לי. אמשיך להיאבק למען חברה צודקת וסיום הכיבוש גם מתוך החברה האזרחית. אני מאחלת לכל חברותיי ואחיותיי הכלואות בכלא הצבאי וביניהן שותפתי עתליה בן אבא שחרור מהיר וחג חירות שמח".

יסמין יבלונקו, רכזת פעילות ברשת מסרבות, אמרה: "תמר אלון שוחררה היום לאחר מאבק ארוך ונחוש שלה יחד עם פעילות ופעילים רבים שנתנו לה תמיכה וחיזקו אותה בדרכה הצודקת. שחרורה נותן תקווה לכולנו במאבק לסיום השליטה הצבאית בגדה המערבית ובעזה. הסירוב של צעירות וצעירים להתגייס ולקחת חלק בכיבוש ובדיכוי של העם הפלסטיני הוא חלק חשוב במאבק הזה."

הצהרת הסרבנות של תמר אלון, כמו הצהרותיהם של סרבניות וסרבנים נוספים המתועדים בווידאו, מהווים מקור השראה לצעירות וצעירים לפני גיוס.
צפו בהצהרותיהם הקודמות של ירון קפלן ואודי סגל שמסברים מדוע בחרו לסרב לשרת בצבא: 

ירון קפלן – אני מסרב (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

לאחר שנתיים בצבא ירון קפלן מסרב להמשיך לקחת חלק בשירות פעיל. לקראת הצהרת הסרבנות שלו, ירון מסביר למה הוא פושט את המדים ומה הוביל אותו להחלטה הזו.
הופק ע"י: | עלה ב: 05/04/2015

 

אודי סגל – אני מסרב (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

אודי סגל, בן 19 מקיבוץ תובל שבגליל, חתם לפני מספר חודשים על מכתב הסרבנים והפך אחד הפעילים המרכזיים בו. לקראת התייצבותו בלשכת הגיוס ביום שני, 28.7.14, ערכנו איתו ראיון מיוחד.
הופק ע"י: | עלה ב: 23/07/2014

  כתבות ווידאו שחבל לפספס