תמלול הכתבה: יסמין ערן-ורדי – אני מסרבת!

אני יסמין, בת 18 מירושלים. ב-13 בינואר (2019), תאריך הגיוס שלי, אני אגיע לבקו"ם ואכריז שאני מסרבת להתגייס מטעמי מצפון. אני מתכוונת לסרב כי אני לא מוכנה לשתף פעולה עם מדיניות הכיבוש והמצור על עזה. כל תפקיד בצבא בסופו של דבר משרת את הכיבוש. אני לא מוכנה לעצום את העיניים שלי ואני לא מוכנה לתת יד למעשים שאני לא מאמינה בהם.

הדבר הכי בסיסי וחשוב זה ללמוד להגיד לא למשהו שאתה לא מאמין אליו, משהו שקורה ואתה לא מסכים איתו, זה בעצם אי-ציות אזרחי. אני לא מסכימה לשתף פעולה עם המדינה, שהיא עושה דברים שנוגדים את המצפון שלי ואת הקווים האדומים שלי. פגיעה בבני אדם על רקע דת, גזע, מין, מקום שהם נולדו בו.

ביסודי למדתי בבית הספר יד ביד, בית ספר דו לשוני בירושלים, בית ספר ערבי יהודי. וההיכרות עם ילדים פלסטינים הייתה לי מאוד משמעותית ומאוד חשובה. כשיצאתי משם בעצם ראיתי כמה העולם לא מתנהל ככה, כמה המדינה לא מתנהלת ככה.

אז בתיכון למדתי בבית ספר דמוקרטי בירושלים. אתה בוחר בעצמך אם ומה אתה רוצה ללמוד. ללמוד עוד על הסכסוך, ללמוד עוד על התרבות המשותפת והלא משותפת בין ישראלים לפלסטינים. תוך כדי הלמידה בבית ספר על המצב, החלטתי שאני לא מוכנה לשתף פעולה עם מה שקורה במדינה, עם הכיבוש, והחלטתי שמה שאני רוצה לעשות זה לסרב.

אני לא מאמינה בלשבור את הכללים. זאת אומרת, יש חוקים ובחוקים צריך לעמוד. אבל ברגע שהחוקים הם חוקים שמפלים, הם חוקים גזעניים שמפלים עם שלם, אני חושבת שיותר חשוב לא לעמוד בהם. לא הלכתי לקב"ן כי בעצם מה שהצבא מנסה זה להטיל את האחריות עליי. זאת אומרת, שאני לא כשירה לשרת בצבא, ומה שאני רוצה להגיד בסירוב שלי הוא שאני לא רוצה לשרת מערכת גזענית כמו הצבא.

אז דרך הרשת ("מסרבות") קיבלתי הרבה ביטחון לסרב. אני יודעת שיש מי שעומד מאחורי, אני יודעת שיתמכו בי במשך כל הסירוב. אם אני אוכל לא להתגייס על רקע מצפון, אז זה יהיה נפלא, זה יהיה התחלה של דרך חדשה במדינה.

סוף תמלול הכתבה: יסמין ערן-ורדי – אני מסרבת!

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס