ידיעה כתובה |

: הקריאה לחרם אינה מהווה עבירה פלילית

חברה נכתב על ידי

משטרת ש"י לא תקיים כל חקירה בתלונה שהגישו אנשי "אם תרצו" נגד גוש שלום בטענה לעבירה על חוק החרם.

בחודש נובמבר 2016, הגיש ראש תא הסטודנטים של "אם תרצו" באוניברסיטת אריאל, ראם פרנג'י, תלונה נגד תנועת גוש שלום. משטרת מחוז ש"י החליטה לא לקיים כל חקירה בתלונה, שכן "אין בה אשמה פלילית". בתלונה שהגיש טען פרנג'י כי גוש שלום קורא לחרם על אוניברסיטת אריאל וכי הדבר מהווה עברה על "חוק החרם" שהועבר בכנסת לפני מספר שנים, ואי לכך דרש מן המשטרה לפתוח בחקירה.

דבר הגשת התלונה נגד גוש שלום פורסם במספר אתרים ימניים, אולם אנשי גוש שלום לא קיבלו שום הזמנה לחקירה ולא שמעו דבר מן המשטרה עצמה. על כן פנתה תנועת גוש שלום אל המשטרה באמצעות עו"ד לימור וולף ממשרד גבי לסקי וביקשה להבהיר היכן עומדים הדברים. לאחר מספר חודשים קיבלו פרקליטי גוש שלום תשובה רשמית מאת רב פקד מוטי שושן, מלשכת פניות הציבור של מחוז ש"י במשטרה, אשר אישר כי המשטרה לא פתחה שום חקירה שהיא בתלונה.

תחילת הפרשה היא בכנס בינלאומי בנושא העם היהודי אשר נערך באוניברסיטת אריאל. דובר גוש שלום, אדם קלר, שיגר מכתבים אל מרצים וחוקרים מחו"ל (רובם במזרח אירופה) אשר הוזמנו להשתתף בכנס זה. במכתבים ציין קלר בפני האקדמאים הזרים כי אוניברסיטת אריאל טוענת שהיא נמצאת בישראל – אך בפועל נמצאת האוניברסיטה במובלעת התנחלותית בשטח כבוש שמעולם לא סופח למדינת ישראל. "השטח בו נמצאת האוניברסיטה הוא במוקד מחלוקת עמוקה בין ישראל לקהילה הבינלאומית, בין ישראל לפלסטינים וגם בין המפלגות והסיעות במערכת הפוליטית הישראלית עצמה" כתב קלר אל המרצים שהוזמנו לאריאל וציין בפניהם כי "השתתפות באירוע הנערך שם בהכרח תחשב כנקיטת עמדה במחלוקת פוליטית" ועל כן "חשוב שתקבלו החלטות על בסיס מידע מלא".

ד"ר אווה גברון, מן המכון לחקר היהדות באוניברסיטה היגלונית בקרקוב שבפולין, הודיעה לגוש שלום כי ביטלה את השתתפותה באירוע וביקשה מאוניברסיטת אריאל למחוק את שמה מתכנית הכנס. "ד"ר גברון היא אקדמאית בעלת שם עולמי, המלמדת באחת האוניברסיטאות העתיקות והיוקרתיות  ביותר באירופה" אומר קלר. "היא החליטה להקדיש את חייה לחקר ההיסטוריה והתרבות היהודית בפולין ואינה מהססת גם לחשוף דפים אפלים בהיסטוריה של ארצה. כאשר התבררו לה המשמעויות הפוליטית של השתתפות בכנס באוניברסיטה השוכנת במובלעת התנחלותית בשטח כבוש, היא בחרה שלא לנסוע לשם. זאת היתה ההחלטה האישית שלה, כאדם חושב בעל יושרה ומצפון. וזהו הרקע לתלונה שהגישו נגדנו במשטרה אנשי 'אם תרצו' – תלונה שהתגלתה כחסרת כל בסיס".

צפו בכתבה "נופש בשטחים עם Airbnb", על בעלי דירות המפרסמים אותן ללא ידוע לקוחות פוטנציאליים כי הדירות בשטח כבוש ולא בישראל: 

נופש בשטחים עם Airbnb (לדף הכתבה »)(Available in English, French)

איך משווקים תושבי ההתנחלויות יחידות דיור דרך airbnb לשוכרים פוטנציאליים מחו"ל? יצאנו לנסות ולהשכיר דירה לדוד שגר בקנדה. מה ענו המשכירים ומה הפלסטינים השכנים, מה תגובת מנכ"ל airbnb ומה תושבים פלסטינים אומרים לו בתגובה.
הופק ע"י: | עלה ב: 04/05/2016

  כתבות ווידאו שחבל לפספס