תמלול הכתבה: פרידמן – ולדן – פרס ליבוביץ'

מגישה: ונמשיך עם אווירת האופטימיות והעשייה היפה לשינוי חברתי. פרס ישעיהו ליבוביץ' מוענק מזה מספר שנים ע"י תנועת "יש גבול" לפעילות ופעילים המקדמים בעשייתם את משנתו. בפרס זכו בעבר שולמית אלוני ושרה בנינגה, אורי אבנרי וחגית עופרן. אמש הוענק הפרס לחנה פרידמן - מייסדת הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל ולפרופסור רפי ולדן - יו"ר שותף של רופאים לזכויות אדם.

נתנאל ליבוביץ': אני לא יכול להימנע מלציין שאף בחייהם האישיים יש רמז למורשת של סבא, פרופסור ולדן כרופא וכמחבר ספרים פילוסופים והגברת פרידמן שעל מקצועה כאחות שמעתי פעמים רבות מסבא שזה הוא המקצוע הנעלה ביותר מכולם.

חנה פרידמן: בשנת 1990 הקמנו חברי ואני ועד ציבורי נגד עינויים בישראל. עצם השם עורר אנטגוניזם – "עינויים בישראל?" ואנו עמדנו על שימור השם והצגת המציאות כמות שהיא.ערכנו מתקפת עתירות לבג"צ בהן דרשנו שוב ושוב להימנע מעינויים ולהפסיק שיטות חקירה פסולות. מתקפה זו נשאה פרי רק ב1999 כאשר בית המשפט העליון קבע בפסק דין המפורסם הקרוי בפי כל "בג"צ העינויים" כי אכן השב"כ מפעיל עינויים בחקירות בטחוניות באופן שיטתי וכי דבר זה פסול ובלתי חוקי. פסק דין זה היה הרגע המשמעותי בפעילותי ובפעילות חברי.

פרופ' רפי ולדן: אנו מנסים לדאוג לזכויות לבריאות שוות לכל אדם באשר הוא אדם. הטענה שאנחנו עוכרי ישראל ואנחנו פוגעים בלגיטימיות של המדינה נשמעת, נשמעת הרבה מאוד בחוגי הימין. אני רוצה להגיד לכם שאם יש גורמים שמגנים בחירוף נפש על הדימוי של מדינת ישראל כחברה נאורה זה ארגוני זכויות האדם.

מגישה: חשוב.

סוף תמלול הכתבה: פרידמן – ולדן – פרס ליבוביץ'

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס