ידיעה כתובה |

: עתליה בן אבא מסרבת לשרת בצבא

חברה נכתב על ידי

ביום שני ה-6/2/2017 עתליה בן אבא תתייצב בלשכת הגיוס ותסרב לשרת בצבא. היא תצטרף בכך לסרבניות תמר אלון ותמר זאבי אשר יסרבו להתגייס לצבא בפעם החמישית, לפרטים נוספים על האירוע לחצו כאן.

בשיחה עם הטלוויזיה החברתית מספרת עתליה: "כשהייתי בערך בת שש אב הבית בבית הספר היסודי שלמדתי בו נהרג בפיגוע. אז הבנתי שאנחנו חיים במלחמה, ושכולנו – יהודים וערבים – חיים בפחד. אני עדיין זוכרת בבירור את האזכרה שעשינו בבית הספר. כשאמא שלי ואני הלכנו לעיר העתיקה כמה ימים אחר כך אני זוכרת כמה פחדתי. ניסיתי להתחבא מאחוריה וכשהיא הבינה שאני מתנהגת מוזר היא עצרה אותי ושאלה מה עובר עליי. כשסיפרתי לה שאני מפחדת היא עצרה ונזפה בי "ממה את מפחדת? אין לך ממה לפחד, האנשים פה הם בדיוק כמוני וכמוך ואין לך שום סיבה להרגיש מאויימת מהם". הרגע הזה היה כל כך חשוב מבחינתי, אחת הסיבות שמגיל צעיר הבנתי שכולנו בני אדם."

צפו: ראיון עם עתליה בן אבא לקראת סירובה:

עתליה בן אבא – אני מסרבת (לדף הכתבה »)(Available in Spanish, English)

"על ידי סירוב, אני רוצה להפעיל לחץ פוליטי על הממשלה, כדי להביא לסיום הכיבוש והמדיניות הצבאית האלימה בשטחים". עתליה בן אבא, בת 19 מירושלים, בראיון לטלוויזיה החברתית על סירובה להתגייס. מקווה שהסירוב שלה יהווה השראה לאחרים, ומציעה לכל מי שעומדים להתגייס - לצאת לסיור בגדה, לקחת חלק בפעילות משותפת בשטחים, כדי להיחשף למציאות הכיבוש, לפני ההחלטה האוטומטית להתגייס. ב-6 בפברואר תתייצב עתליה בבקו"ם שם היא אמורה להודיע על סירובה.
הופק ע"י: | עלה ב: 02/02/2017

עוד מספרת עתליה על סיבותיה לסרב: "דיברתי פעם עם פעיל פלסטיני שתיאר את הפעם הראשונה שהוא ראה ישראלים. כל מה שהוא ראה, כילד, זה חיילים זרים, מדברים שפה שהוא לא מבין, נכנסים לכפר שלו והורסים את אחד הבתים. אלימות יוצרת אלימות, היא לא מאפשרת דרך לשלום. שיתוף הפעולה עם הפלסטינים מאפשר לנו ליצור מערכת יחסים אתם שסוללת דרך לשלום ומוכיחה שיש אפשרות לשותפות בשני הצדדים וליצירת עתיד טוב יותר ביחד."

"הרצון שלי להביא סוף לכיבוש אינו נובע רק מתוך הזדהות עם הפלסטינים, הוא נובע מתוך דאגה לנו, לעם שלנו. אנחנו הישראלים גם נפגעים מהכיבוש. אנחנו מנהלים חיים של פחד בלי פתרון ממשי. אנחנו נפגעים מממשלה שמנצלת את הפחד שלנו, שפועלת מתוך תאוות כוח והון ולא מתוך דאגה לטובת האנשים. שלום משרת את האינטרסים הישראלים, הוא יאפשר לנו לחיות בביטחון ולא בפחד ושנאה. הוא הסיכוי היחיד שלנו לחיים טובים, חיים שבהם אפשר להשקיע בחינוך, ברפואה ואומנות יותר מבמלחמה."

צפו בסיקור הפגנת התמיכה בתמר אלון ותמר זאבי ביום התייצבותן בלשכת הגיוס:

מסרבות להיות כובשות (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

תמר זאבי ותמר אלון התייצבו בלשכת הגיוס (16/11/2016) והצהירו על התנגדותן לכיבוש ועל סירובן להתגייס לצה"ל. בהפגנת התמיכה בהן השתתפו עשרות, בהן סרבניות עבר, פעילות תנועת מסרבות וח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת). לקריאה נוספת באתר שיחה מקומית.
הופק ע"י: | עלה ב: 16/11/2016

  כתבות ווידאו שחבל לפספס