ידיעה כתובה |

: צעדת החופש

חברה נכתב על ידי

צעדת החופש תתקיים שוב ביום שישי הקרוב, כמה ימים לפני טקס יום הזיכרון האלטרנטיבי.

ביום שישי, 06.05.16, ישראלים ופלסטינים יגיעו שוב למחסום המנהרות לפעולה משותפת. המארגנים כותבים: "ניפגש לצעדת החופש הישראלית-פלסטינית ונצעד יחד כדי שלא יהיו כאן עוד קורבנות ועוד שפיכות דמים. אנחנו מאמינים שהאלימות, ההסתה והשנאה הן לא גזירות גורל, אלא מציאות שאפשר ושחייבים לשנות. אנחנו מאמינים שאפשר לחיות בשלום של עצמאות וצדק לשני העמים, שאפשר לחיות ביחד בשקט ובשפיות. ואנחנו מזמינים את מי שמאמינים בזה – לצעוד איתנו ביחד, רק ביחד."

  • לצפייה בכתבה על צעדת החופש בינואר 2016:

צעדת החופש (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

מאות ישראלים ופלסטינים צעדו ביום שישי (15/01/16) בצעדת החופש מצומת חוסאן לכיוון מחסום המנהרות, בהפגנה בלתי אלימה נגד הכיבוש ולמען עתיד של שלום, עצמאות וצדק לשני העמים. הצעדה אורגנה על ידי תנועת לוחמים לשלום בשיתוף עם עומדים ביחד.
הופק ע"י: | עלה ב: 17/01/2016

הצעדה תתקיים פחות משבוע לפני טקס יום הזיכרון הישראלי פלסטיני. בתנועת לוחמים לשלום טוענים כי גם הצעדה וגם הטקס מבטאים קריאה משותפת לסיום הכיבוש והמלחמות ולעצירת מעגל הדמים.

לדעתי, הטקס והצעדה משלימים זו את זה. הטקס האלטרנטיבי יוצא דופן (ומרגיז רבים) משום שהוא מעז "לשתף" פלסטינים ביום שנועד במקור לנפגעים ישראלים. הטקס מבטא את ההבנה ששני הצדדים נפגעים מהסכסוך ולכן מעוניינים לסיים אותו.

צעדת החופש יוצאת ממחסום, סמל מובהק לכיבוש. בהפגנה ישראלים ופלסטינים צועדים יחד בקריאה לסיום הכיבוש. פעילים ישראלים צועדים במחאה על פגיעה בזכויות האדם של הפלסטינים, אך גם מתוך הכרה בכך שהכיבוש לא פוגע רק בחברה הפלסטינית, אלא גם בחברה הישראלית. האלימות לא יכולה להישאר בשטחים.

הטקס נוצר מתוך בסיס ישראלי ואילו הצעדה מתוך בסיס פלסטיני ואת שניהם מוביל רעיון השותפות.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס