יום שני   06-07-2020
עדכון חדשות |

: סדר פסח בסימן הרעב במתקן חולות

חברה נכתב על ידי

בעקבות דיווחים על רעב ותת-תזונה בכלא חולות, "סדר הפליטים" – סדר פסח סמלי של ישראלים ומבקשי מקלט – יתקיים ביום שישי מול כלא חולות בדגש על חופש וצדק תזונתי.

מאות ישראלים ומבקשי מקלט יציינו מחר (15/04/16) את חג החירות באירוע "סדר פסח" סמלי, בעוד אלפי מבקשי מקלט נמצאים בכליאה ממושכת בכלא "חולות" בתנאים קשים של רעב, תת-תזונה, ומחזור בשירותים רפואיים.

החל משנת 2007, מתקיים מדי שנה, בשבוע שלפני חג הפסח, "סדר הפליטים", סדר פסח סמלי ובין-תרבותי, שבו יושבים מסובין ישראלים ופליטים יחדיו, וכל אחד מספר את סיפור "יציאת מצרים" שלו.

  • צפו: סדר הפסח שנערך בגינת לוינסקי בשנת 2013:
דרגו - עד כמה הכתבה:
מחדשת
מעניינת
חשובה
עשויה היטב
  נמוך       גבוה

השנה, בפעם השלישית, האירוע יתקיים מול כלא חולות שבו כלואים כ-3300 מבקשי מקלט ללא משפט, תחת תנאים קשים, באמצע הנגב. בשבועות האחרונים יצאו דיווחים רבים על רעב, מחסור במזון, הרעלת מזון, ומחסור חמור בשירותי בריאות בחולות – לכאורה בגלל מדיניות מכוונת "להמיס עליהם את חייהם". בימים אלה בג"ץ דן בעתירה בנושא האיסור על הכנסת מזון חיצוני לחולות, והמדינה אמורה לספק את תשובתה עד יום רביעי הבא (20/04/16).

  • צפו: דיווח על הדו"ח שפורסם לאחרונה בנוגע לתנאי הכליאה הרעועים של מבקשי המקלט:
דרגו - עד כמה הכתבה:
מחדשת
מעניינת
חשובה
עשויה היטב
  נמוך       גבוה

השנה הסדר יתקיים בסימן "כל דכפין ייתן ויכול" (כל מי שרעב יבוא ויאכל) עם קריאה לסגור את חולות, ולפחות בינתיים לספק לכלואים תזונה בסיסית. האירוע ייתן הזדמנות לישראלים ולמבקשי מקלט לשבת יחד, מסובין, לשאול שאלות, לשמוע את סיפור "יציאת מצרים" אחד של השני ולאכול יחד. באירוע יהיו נאומים של מבקשי מקלט ורבנים, ארוחה קהילתית משותפת, ו"יציאת מצרים" סמלית עם הקפה מסביב לחולות. באירוע גם תחולק "הגדת הפליטים" – מוסף להגדה של פסח שמיועדת לעורר מודעות לסיפורם ומצבם של מבקשי מקלט בישראל, בזמן שהעם היהודי מספר את סיפורי המחונן וחוגג את חירותו.

"פסח הוא זמן שבו יהודים בכל העולם מספרים את סיפור שחרורם ממצרים וחוגגים את ערך החירות," אומר מוטסים עלי, מבקש מקלט מדרפור שהשתחרר לא מזמן מחולות. "הוא גם זמן, אני מקווה, שבו יוכלו להתחשב בחירותם של אחרים. פסח הינו הזדמנות להתבונן על הדרך שבה ישראל כולאת ומדכאת אנשים שבאו לכאן לבקש מקלט, ולשאול האם מדינתיות אלה תואמות את הרוח היהודית."

12920504_1059797154082042_4546083883518044640_n

"התורה מצווה עלינו לאהוב את הגר כי גרים היינו בארץ מצרים," אומר הרב אריק אשרמן, נשיא ורב בכיר בארגון 'שומרי משפט-רבנים למען זכויות האדם'. "כיהודים, אנחנו לא יכולים לעמוד דום בזמן שממשלות כולאות מבקשי מקלט ופליטים בלי אפילו לספק להם את הצרכים האנושיים הכי בסיסיים."

האירוע מאורגן על ידי מתנדבים ישראלים ומבקשי מקלט יחד עם 'שומרי משפט-רבנים למען זכויות האדם', ובתמיכת הקרן החדשה לישראל. האירוע יתקיים מחוץ לכלא חולות בין השעות 11:00-10:30, עם הסעות מת"א, מירושלים ומב"ש.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס