ידיעה כתובה |

: עצרת לציון יום האדמה ה-40 בסכנין

חברה נכתב על ידי

40 שנה לאחר יום האדמה הראשון, השנה יציינו את היום ההיסטורי בעצרת בסכנין ומחאה בכפר ראמיה שבכרמיאל. 40 שנה אומנם חלפו, אך נראה שלא הרבה השתנה.

במאמרה לרגל ציון 30 שנה ליום האדמה כתבה תמר גוז'נסקי: "הגורם הישיר להכרזה בדבר השביתה הכללית הראשונה של האוכלוסייה הערבית בישראל הייתה החלטת הממשלה להפקיע מידי הבעלים הערבים עוד 20 אלף דונם במסגרת ביצוע התוכנית הגזענית בדבר "יהוד הגליל". הפקעה מתוכננת זו הולידה זעם רב בקרב הערבים, אזרחי ישראל.
[…]
יום האדמה הראשון היה יום של גאווה ללוחמים לשוויון. באותו יום ערכה האוכלוסייה הערבית לראשונה בתולדותיה שביתה כללית נגד הנישול מהקרקע וכל ייתר ההיבטים של מדיניות האפליה לרעה ונגד החוקים הגזעניים. השביתה ביטאה זעם על המדיניות הרשמית שייעדה לאזרחים הערבים את התפקיד של חוטבי עצים ושואבי מים ומנעה את שיתופם במנגנונים הציבוריים.

לקראת יום האדמה הגבירה המשטרה את הלחץ על הציבור הערבי. כאשר הלחץ נכשל והשביתה הקיפה את מרבית האוכלוסייה הערבית, החליטה הממשלה להפעיל כוח לשבירתה. יחידות של המשטרה תקפו תושבים ערבים וירו לעברם. מיריות השוטרים נהרגו ששה אזרחים ערבים בגליל ובמשולש ועשרות נפצעו.

יום האדמה, שצוין לראשונה ב-1976, הפך ראשיתה של מסורת. בכל שנה נערכות ב-30 במרס פעולות מחאה, שביתות כלליות או חלקיות והפגנות בתביעה להפסיק את הנישול מהקרקע ולממש את הזכות של הציבור הערבי לשוויון זכויות בכל התחומים".

השנה תקיים מק"י עצרת בסכנין ביום שישי (25/03/16) ובסגרתה יושמעו נאומים פוליטיים ויתקיים טקס הוקרה למשפחות.

  • צפו: באפריל 2015 נערכה עצרת מחאה נגד הריסת בתי אזרחים ערבים בגליל, במשולש, בנגב ובערים המשותפות, שחותמה את השביתה שהוכרזה ע"י ועדת המעקב העליונה לאוכלוסיה הערבית:

נאבקים על הבית (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

עצרת מחאה נגד הריסת בתי אזרחים ערבים בגליל, במשולש, בנגב ובערים המשותפות, שחותמת את השביתה שהוכרזה ע"י ועדת המעקב העליונה לאוכלוסיה הערבית ביום 28.4.2015. העצרת נערכה ב-28/5/2015 בכיכר רבין בתל אביב.
הופק ע"י: | עלה ב: 29/04/2015

יום לאחר העצרת בסכנין (26/03/16) יתקיים סיור בכפר הלא מוכר ראמיה שבכרמיאל. תושבי הכפר שנמצאים בסכנת גירוש ונישול מאדמותיהם, מזמינים פעילות ופעילים, בלוגרים, עיתונאים וצלמים להגיע לסיור בכפר על מנת לתעד את סיפורו ואת סיפוריהם של תושביו שקולותיהם לא נשמעים ושכפרם עלול להמחק.

  • צפו: סיקור מאבק תושבי ראמיה נגד הניסיון לעקור אותם מביתם ואדמתם:

לא לפינוי ראמיה (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

תושבי ראמיה נאבקים שנים בעקשנות נגד הניסיון לעקור אותם מביתם ואדמתם. בעקבות החלטת בית המשפט העליון, עומדים התושבים בפני סכנה מתקרבת של הריסת בתיהם ופינוי בכוח, אך תובעים פתרונות ולא רק דחיות.
הופק ע"י: | עלה ב: 18/11/2015

  כתבות ווידאו שחבל לפספס