ידיעה כתובה |

: מה תעשו עם חמישה מיליארד ש"ח?

סביבה נכתב על ידי

היכן עדיף להשקיע, בערים הקיימות בדרום או בהקמת יישובים חדשים באזור? סטודנטים/יות באוניברסיטת בו גוריון יזמו אירוע שמעלה מספר תשובות לשאלה.

משרד הבינוי והשיכון הודיע בתחילת השנה על כוונה להקים חמישה יישובים חדשים בנגב. הארגון "מגמה ירוקה" מתנגד להחלטה ויוצא בקריאה לשר הבינוי והשיכון, יואב גלנט: "השקע את חמישה מיליארד השקלים בערים הקיימות בדרום, ולא בהקמת יישובים חדשים". לטענת הארגון, היישובים החדשים יפגעו בבאר שבע, דימונה, ערד, ירוחם ואופקים וייצרו "פריפריה בתוך פריפריה". האוכלוסייה החזקה הקיימת כיום בערים הללו תעזוב אותן והן יוחלשו מבחינה כלכלית וחברתית.

הפגנה נגד הקמת היישובים החדשים, משנת 2014:

ט"ו בשבט של מחאות (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

פעילי מגמה ירוקה וסטודנטים מאוניברסיטת בן-גוריון נטעו השבוע עצים בבאר שבע במחאה על התוכנית הממשלתית להקמת "עשרת הישובים" בנגב שעלותה מוערכת ב-4.5 מיליארד שקלים. הפעילים, שהתחפשו לדמויותיהן של שר השיכון וראשי הערים הגדולות בנגב, קראו לראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ' להצטרף לשרים כמו יעל גרמן, ולחתום על עצומה הקוראת להפנות את המשאבים לחיזוק ופיתוח התשתיות בערי הנגב הקיימות, ובראשם- ערד, באר שבע, דימונה, כסייפה וחורה. לטענת המפגינים, הקמת ישובים חדשים ואליטיסטיים המיועדים לכ-250 משפחות בלבד, מחלישה את הערים, מכיוון שהיא גורמת לנדידה של אוכלוסייה אמידה לישובים החדשים, כפי שקרה עם הקמת היישובים מיתר, להבים ועומר. עוד הביעו הפעילים דאגה מהתכנית שתחייב בניית מאות קילומטרים של כבישים ותשתיות על חשבון שטחים פתוחים ומסדרונות אקולוגיים, ובנוסף על כך, הם יהפכו ליישובי שינה פרבריים המחייבים תלות ברכב פרטי באין תשתית יעילה של תחבורה ציבורית בנגב.
הופק ע"י: | עלה ב: 15/01/2014

בין היתר, בארגון "מגמה ירוקה" פועלים למען סלילת שבילי אופניים בבאר שבע וחיזוק השכונות הותיקות בעיר. בדצמבר האחרון פעילות ופעילים יצאו לטיול אופניים ברחבי באר שבע על מנת להעלות את המודעות לצרכים הללו.

ביום שלישי, 15.03.16, נערך האירוע "עושים רחוב" שיזמו הסטודנטים/יות. במהלך האירוע פעילים בארגון "מגמה ירוקה" הפנו אל תושבות ותושבים את השאלה, מה הם היו עושים עם חמישה מיליארד שקלים שמושקעים בדרום.

"הייתי בונה פארק מים ענק שיביא תיירות", כתב אחד התושבים. "הייתי משדרג את סורוקה", כתב אחר. תושבת נוספת כתבה: "הייתי משקמת את ים המלח". עוד תשובה שהקבלה הייתה: "הייתי מחזק את השכונות הותיקות בעיר".

bs2 bs1

זוהר בהט מ"מגמה ירוקה": "באנו ושאלנו את התושבים מה הם צריכים ורוצים והתשובות שקיבלנו הוכיחו בצורה חד משמעית: צריך להשקיע בערים הקיימות, יש עוד הרבה מה לעשות בהן. אנחנו מציעים למשרד הבינוי והשיכון לרדת לדרום, לדבר עם האזרחים שחיים פה ולשאול אותם מה הם מעדיפים, השקעה בעיר בה הם גרים או יישובים חדשים לעשירים בלבד?"

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס