ידיעה כתובה |

: מעצר, חקירה והעמדה לדין של קטינים פלסטינים

מדינה נכתב על ידי

במהלך שנת 2015 הגישה האגודה לזכויות האזרח מספר בקשות חופש מידע לצבא ולמשטרה בדרישה לקבל מידע ונתונים אודות מעורבותם של קטינים פלסטינים בהליכים פליליים בשטחים הכבושים. בעקבות הבקשות התקבלו נתונים רבים מצה"ל ומהמשטרה.

במענה לבקשות האמורות, התקבלו נתונים רבים הן מדובר צה"ל והן מהמשטרה המתייחסים לעיכוב, מעצר, חקירה, והעמדה לדין של קטינים פלסטינים ע"י מערכת המשפט הצבאית בשטחים בשנת 2014 (הנתונים מתייחסים, בין היתר, למספר הקטינים שנעצרו בשנת 2014, סוגי העבירות בהם נחשדו והואשמו קטינים, מידע על חלופות מעצר ומעצרים עד תום ההליכים ועוד).

בניסיון להקל על קריאת החומרים, הפיקה האגודה לזכויות האזרח מסמך המרכז, מסכם ומנתח את המידע שקיבלנו בתקווה שיהווה כלי שימושי בידי ארגונים המקדמים זכויות קטינים, ועורכי דין המייצגים קטינים פלסטינים בבתי משפט צבאיים, ומקור מידע מהימן למתעניינים בנושא ולציבור הרחב.

האגודה לזכויות האזרח פועלת מזה תקופה ארוכה להגברת ההגנה על זכויות פלסטינים העומדים בפני הליכים פליליים במערכת המשפט הצבאית בשטחים הכבושים. במסגרת זאת, האגודה שמה דגש מיוחד על הגנת זכויותיהם של קטינים פלסטינים בהליכים פליליים, ובפרט בהליכי עיכוב, מעצר וחקירה על ידי כוחות הצבא והמשטרה הישראליים, ורואה בדאגה את ההפרות הרבות המבוצעות בהקשר זה.

הקטינים הפלסטינים שנעצרים בשטחים הכבושים נאלצים להתמודד עם מערכת צבאית המאופיינת בפרקטיקות פוגעניות רבות, ובכלל זאת – מעצרים המבוצעים באמצע הלילה, עיכוב קטינים מתחת לגיל האחריות הפלילית, ביצוע חקירות ללא תיעוד ויזואלי, חקירות ללא נוכחות הורים ועוד. מקורן של פרקטיקות פוגעניות אלו מצוי לעיתים בחקיקה הצבאית עצמה ולעתים בהנחיות ובנהלים פנימיים הנקבעים על ידי המשטרה והצבא, או שהן תוצאה של העדר הנחיות ונהלים ברורים.

  • צפו: הפגנה נגד מעצרי ילדים במזרח ירושלים:

הפגנה נגד מעצרי ילדים במזרח ירושלים (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

הפגנה מול עיריית ירושלים, בכיכר ספרא במחאה נגד נוכחותם האלימה של מג"ב בסביבת בתי הספר בשכונת א-טור שבמזרח ירושלים, במסגרתה מבוצעים מעצרי ילדים, פעמים רבות תוך התעלמות מהחוקים הקבועים בחוק לשם הגנתם. להאזנה לראיון עם חאדר אבו-ספיטאן, מוכתר הר הזיתים וחבר וועד ההורים של שכונת א-טור ברדיו "כל השלום".
הופק ע"י: | עלה ב: 09/02/2015

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס