ידיעה כתובה |

: הצבא מנע מישראלים מלעזור במסיק פלסטיני

מדינה נכתב על ידי

כמידי שנה נסעו עשרות פעילות ופעילים בתיאום עם התושבים הפלסטינים ועם המת"ק (מנהלת תיאום וקישור של הממשלה בשטחים) אך חיילי צה"ל ומספר מתנחלים חסמו את דרכם וגירשו אותם מהמקום.

ביום שבת (31.10.2015) האוטובוס שלפעילי שמאל שבאו למסוק זיתים, עצר בכניסה למטעי זיתים של הכפר הפלסטיני בורין, הנמצא בין ההתנחלויות ברכה ליצהר. הפעילים מספרים שכאשר ירדו מהאוטובוס הגיעו למקום מספר ג'יפים צבאיים ומתוכם יצאו חיילים רעולי פנים שאסרו עליהם להיכנס למטעי הזיתים ולעזור במסיק. למרות שההגעה למסיק הזיתים הייתה מתואמת עם המת"ק (מנהלת תיאום וקישור) נאמר להם להמתין לקצינים שיבדקו את העניין. בינתיים הגיע הרבש"ץ (רכז ביטחון שותף צבאי) של ההתנחלות יצהר הסמוכה, הוא ועוד מתנחלים הספיקו לגרש פלסטינים שמסקו את זיתיהם בקרבת ההתנחלות באישור הצבא. הרשב"ץ וקציני צה"ל מנעו את כניסת הפעילים וגירשו אותם מהמקום.

mesik

אחד הפעילים סיפר על המקרה:" הצבא, כנראה, מניח שפעילי שמאל ישראלים הבאים לסייע לפלסטינים למסוק זיתים מהווים איום על ביטחון מדינת ישראל, ועל ההתנחלות המרוחקת כק"מ ממטע הזיתים. ואכן, לאחר שהגיעו הקצינים למקום הסתבר שאנחנו (אזרחי ישראל!) מהווים איום על אזרחי ישראל. הצבא הכריז על האזור שטח צבאי סגור ודרש מאתנו להסתלק מהמקום. אנחנו הסתלקנו מהמקום מחשש שאם נתעקש ייפגעו בחקלאים הפלסטינים.

באנו למקום כדי לסייע לפלסטינים מהכפר בורין הסובלים באופן קבוע מתקיפות של מתנחלים מיצהר ומהמאחז גבעת רונן. נדגיש, ההתנכלות לחקלאים הפלסטינים מתרחשת בתוך הכפר והשדות שלהם. ואכן, בהרבה מקומות בגדה המערבית המתנחלים מצליחים להשתלט על אדמות פלסטינים שלא יכולים  להתמודד עם התקיפות החוזרות ונשנות מצדם של המתנחלים. צה"ל ברוב המקרים אינו מתערב. ביום שבת, 31.10.2015, צה"ל סייע למתנחלים, כאשר הוא גרש אותנו הישראלים שבאנו לעזור ולהיות מגן אנושי (לא-אלים) לקורבנות המתנחלים, לפלסטינים."

עוד על עונת המסיק בשטחים וטרור הצבא והמתנחלים נגד החקלאים הפלסטינים

 

מסיק 2014 (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

עונת מסיק הזיתים הסתיימה, וגם השנה, 2014, חוו הפלסטינים אלימות, כריתה ושריפת עצי זית, והגבלה בנגישות חופשית לאדמותיהם. על "בעיות ואתגרים" אלו, והמתנדבים העוזרים לחקלאים, בכתבה הבאה.
הופק ע"י: | עלה ב: 03/12/2014

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס