ידיעה כתובה |

: הממשלה אשמה במחדל, לא עובדי חברת החשמל

חברה נכתב על ידי

בימים האחרונים התקשורת הממסדית התגייסה למתקפה מאסיבית נגד עובדי חברת החשמל. מטרת ההסתה נגד העובדים היא לקדם את הפרטת חברת החשמל ושבירת החוליה החזקה של העבודה המאורגנת בישראל.

ישראל היום, ידיעות אחרונות, הארץ ודה מרקר כולם טענו שעובדי חברת החשמל אשמים במחדל שגרם לעשרות אלפי משפחות להתמודד עם הפסקת חשמל של יותר מ48 שעות. כל העיתונים שציינתי גם דאגו להסביר שעובדי חברת החשמל מקבלים שכר גבוה מידי ושהפתרון ל"מונופול של העובדים" על משק החשמל הוא תחרות, ובשורה התחתונה- הפרטה.

עובדי חברת החשמל, שבחורף שעבר עבדו בשלג במשמרות כפולות ומכופלות כדי להחזיר את החשמל לבתים, עומדים מול תכנית הפרטה הרסנית שמאיימת לפגוע בפרנסתם של אלפי עובדים ועלולה לייקר עוד יותר את חשבונות החשמל ללקוחות לטובת רווחי הטייקונים.

לפני שבועיים (12.10.2015) יו"ר ארגון עובדי חברת החשמל, מיקו צרפתי, הסביר בדיון בוועדת הכלכלה ש:"אין סיכוי שתהיה רפורמה, אחרת אתם הולכים לאבדון. העובדים לא ישלמו את המחיר. לא נשב בשקט אם יפטרו 1,500 עובדים. גם לא יהיה מי שיטפל בציבור הצרכנים ויחלץ אתכם אם תהיינה הפסקות חשמל בסערה הבאה. לא יהיה מי שיתקן את קווי החשמל שינותקו". "…באף מדינה הרפורמה לא הביאה להוזלת מחירי החשמל. בשוק הזה ישנם רק טייקונים שמוכרים לטייקונים ובגללם המחירים רק עולים".


כן, בעלי ההון והממשלה הניאו-ליברלית של נתניהו יודעים טוב מאד שהכח החזק ביותר של העבודה מאורגנת נמצא אצל וועדי העובדים שידם נמצאת על השאלטר. ועדים חזקים זה הכח של ציבור העובדות והעובדים נגד מי שרוצה להוריד את שכרם לריצפה ולמקסם רווחים, אלו הכוחות שיכולים להגן גם על העובדים החלשים יותר, כמו העובדות הסוציאליות ועובדי הקבלן.

מהסיבה הזאת, הממשלה מקדמת שורה של הפרטות החל מחברת החשמל ונמלי הים, עד לרכבת, הדואר והדיור הציבורי. הם רוצים שכל העובדים במקומות האלו יהיו עובדי קבלן שלא מוגנים ע"י איגודים, שמועסקים בשכר עוני וללא זכויות סוציאליות. ככה יוכלו מספר מיליארדרים מקורבים לנהל "שוק חופשי" מלא ב"גמישות ניהולית" ושקט תעשייתי ולגרוף עוד רווחי עתק על חשבון הציבור.

הטענה השקרית, שמחירי החשמל גבוהים ויעילות החברה נמוכה בשל שכר העובדים הופרכה כבר בעבר כשנבחנו העובדות. השכר של כ-13,000 העובדים בחברת החשמל כולל רק כ- 8.5% מההוצאות התפעוליות של החברה! החובות האדירים של החברה ומחירי החשמל היקרים הם תוצאה ישירה של החלטות ממשלה ולא של ועד העובדים. מעבר לכך, מי שכן מקבלים משכורות עתק הם המנהלים הבכירים בחברת החשמל ולא העובדים מהשורה. פעמים רבות מתפרסמים נתונים על השכר הממוצע בחברת החשמל שמגיע לכ-30 אלף שקלים בחודש. אך הנתונים האלו מטעים מכיוון שמדובר בממוצע של משכורות המנהלים הבכירים, שמשתכרים פי כמה וכמה מרוב העובדים, בשילוב עם משכורות העובדים מהשורה שמרוויחים הרבה פחות. משכורותיהם של העובדים בחברת החשמל ובנמלי הים אכן גבוהות מהממוצע במשק, אך האם בהתחשב ביוקר המחייה בארץ אנחנו צריכים לשאוף להוריד אותן? התשובה שלי תהיה- ממש לא.

רוב העובדים במשק מרוויחים שכר שמבטיח מצוקה כלכלית ברמות שונות, אנחנו צריכים להשיג שכר של קיום בכבוד לכולם ולא לשאוף להוריד את כולם על הברכיים! יש מספיק עושר בחברה שיכול לממן את העלאות השכר האלו. אך הוא לא נמצא אצל הועדים החזקים. הוא נמצא אצל תאגידי הענק שלא משלמים מיסים ואצל הטייקונים ששודדים את משאבי הטבע שלנו ומתעשרים על גבם של מיליוני עובדות ועובדים.

אז במקום להתייצב לצד בעלי ההון במאבקם נגד העבודה המאורגנת, כדאי לנו, ציבור העובדות והעובדים, להתייצב לצד הוועדים החזקים במאבק נגד ההפרטה, נגד משכורות העוני ונגד שלטון ההון.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס