ידיעה כתובה |

: מכתב ליועמ"ש : לרענן את הוראות הפתיחה באש

חברה נכתב על ידי

שנים עשר אירועי דקירה על ידי פלסטינים התרחשו בתוך שבוע (3-10.10.15). בשמונה מתוכם דווח כי החשוד במעשה נורה, ובשישה מהם נורה למוות. באותו פרק זמן התרחשו גם תקיפות של פלסטינים על ידי יהודים, בהם לפחות אירוע דקירה אחד. במקרים הללו לא נורה איש מן החשודים.

חלק מהתקיפות תועדו בסרטוני וידאו המופצים באינטרנט. בחינה של אלה מעלה חשד שכוחות הביטחון, במקרים מסויימים, פעלו שלא לפי הוראות הפתיחה באש. לדוגמא, מקרה הריגתו של פאדי עלון בן התשע עשרה על ידי שוטרים. פאדי עלון על פי החשד דקר ופצע נער בן חמש עשרה ביום 04.10.2015. בסרטון ניתן לראות את פאדי עלון מסתובב הלוך ושוב ולידו כוח משטרה. מסביב ניתן לשמוע קריאות מהקהל "תירה בו, תירה בו" וקללות. בשניה ה-43 לסרטון ניתן לראות ניידת משטרה נוספת שעוצרת במקום, בשניה ה-48 לסרטון נורה פאדי עלון למוות ע"י שוטר מאותו הכיוון ממנו הגיעה ניידת המשטרה. כאשר עלון נורה הוא לא היה קרוב לאיש ונראה כשהוא מתרחק מהמקום.

צפו בדבריהם של צעירים פלסטינים על תחושותיהם בתקופה נפיצה זו:

מספיק שיצעקו "מחבל, מחבל" (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

על רקע ההסלמה במצב הביטחוני, אנחנו שומעים ושומעות כל יום בתקשורת הממסדית דיווחים על פיגועים ועל הפחד של הציבור היהודי להסתובב ברחוב. ממסכי הטלוויזיה נעדר קולם של פלסטינים אזרחי ישראל, שהאווירה המתוחה והפחד משנים את שגרת חייהם לא פחות. ראיון ברדיו כל השלום על כתבה זו.
הופק ע"י: | עלה ב: 13/10/2015

סרטון נוסף מתעד את פציעתה של אסראא זידאן תאופיק עבד, בת שלושים מנצרת, אשר על פי החשד ניסתה לדקור חייל בתחנה המרכזית בעפולה ביום 09.10.2015. בסרטון ניתן לראות אותה עומדת ללא תנועה ובידה סכין. סביבה עומדים לפחות שמונה שוטרי מג"ב ומשטרה ומכוונים אליה כלי נשק. היא נורתה ונפצעה. לפי הפרסומים, פרמדיקים שהגיעו למקום לא איתרו נפגעים בגוף פרט לאסראא זידאן תאופיק עבד.

אירועים אלה התרחשו כאשר ברקע מצוטטים בכירים במשטרה ונבחרי ציבור כשהם קוראים להריגתם של מחבלים פלסטינים. ניצב משה אדרי, מפקד משטרת מחוז ירושלים, צוטט: "השוטרים מבצעים את תפקידם ומגיעים מהר. בתוך פחות מדקה וחצי המחבל כבר נהרג. כל מי שדוקר יהודים או פוגע בחפים מפשע – דינו להיהרג". זוהי האווירה שבאוויר, רוח רעה המתירה דם. ניתן גם לשער שאמירה מסוג זה עלולה להישמע לפקודיו של ניצב אדרי כפקודה, ועל כן להשפיע על פעולותיהם. אווירת ה"חיסול" של חשודים בביצוע פיגוע דקירה, מסוכנת במיוחד על רקע הקריאה לאזרחים לשאת נשק. זוהי תקופה בה רבות ורבים מאיתנו חשים פחד, ואנשים מפוחדים עם נשק עלולים לבצע מעשים מסוכנים.

האגודה לזכויות האזרח בישראל פנתה ליועץ המשפטי לממשלה במכתב בו היא קוראת לחזור על נהלי הפתיחה באש עם כל גורמי אכיפת החוק. בנוסף, נטען במכתב שיש להבהיר לאזרחים כי הקריאות לשאת נשק אינן במקומן ולקרוא לשר הביטחון ולאחרים לחזור בהם מהקריאה הזו. האגודה קוראת גם להורות על חקירה במקרים בהם יש חשד לירי שבוצע שלא כדין ולהורות למ"מ המפכ"ל לברר עם ניצב אדרי את דבריו ולנקוט בצעדים המתחייבים מתוצאות הבירור. את המכתב כתבה עורכת הדין רוני פלי.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס