ידיעה כתובה |

: פגיעות בצוותי רפואה – לעיתים בירי חי

מדינה נכתב על ידי

בעשרה ימים נרשמו ארבעים ושתיים פגיעות בצוותי רפואה, באמבולנסים ובמתקני רפואה בגדה המערבית ובירושלים.

העמותה "רופאים לזכויות אדם" (הפועלת למען הזכות לבריאות בישראל ובשטחים הכבושים) דיווחה אתמול, 11.10.15, על עלייה בכמות הידיעות שקיבלה על פגיעה בצוותי רפואה בכלל ובאמבולנסים בפרט במהלך השבועות האחרונים. היא מקשרת את הדיווחים להחמרה באלימות בירושלים ובגדה המערבית.

מנתוני ארגוני הצלה בשטח ומעדויות שאספה העמותה עולה כי נכון לאתמול בבוקר, בעשרת הימים האחרונים נרשמו ארבעים ושתיים תקריות של פגיעה בצוותים רפואיים והפרה של ההגנה המוענקת להם. בשבעה מקרים הותקף פיזית צוות האמבולנס (פעמיים על ידי כדורי גומי וחמש פעמים על ידי הפעלת אלימות ישירה). היו תשעה מקרים של פגיעות ירי באמבולנסים (לפחות בשניים מתוכם מירי חי). הייתה לקיחה בכוח של פצועים מתוך האמבולנסים. בעשרים ואחד מקרים נוספים עוכב האמבולנס ונגרמה הפרעה לעבודת הצוות הרפואי. בשלושה מהמקרים הללו לא התאפשר מעבר אמבולנס. בארבעה מקרים פרצו כוחות הביטחון לבתי חולים בחיפוש אחר פצועים: בבית חולים בשכם נלקח פצוע על ידי כוח מסתערבים, ושלוש פריצות לבתי חולים בירושלים (אוגוסטה ויקטוריה, סנט ג'וזף ומקאסד) בוצעו במהלך חיפוש אחר חשוד. בנוסף לכך נרשמה פגיעה אחת באמבולנס על ידי מתנחלים.

חיילים בעיר העתיקה. קרדיט: arab48.com

חיילים בעיר העתיקה. קרדיט: arab48.com

ראא'ד פתחי אל יעקוב אל חותרי, פרמדיק של "הסהר האדום", סיפר על תקרית ירי חי ולקיחת פצוע שסבל מירי כדורי "טוטו" ברגלו השמאלית בג'בל אל-טוויל: "…התחלנו לזוז לאחור וכאשר עברנו את הבניין, התחילו החיילים לרוץ לכיווננו ולצעוק בעברית. [הם] היו במרחק חמישה עשר מטר וירו שתי יריות על הצד השמאלי של הרכב בכיוון ישיר. כאשר ניסינו להתרחק, התחיל חייל לירות באש חיה מול רכבנו וכיוון את נשקו אלי ואז עצרתי את הרכב. ניגשו אלי שני חיילים, אחד דיבר איתי בעברית והשני כיוון את נשקו אלי. לא הבנתי מה החייל שדיבר אמר. והוא משך את מפתחות האמבולנס. ארבעה חיילים אחרים ניגשו לדלת האחורית של האמבולנס. הצטרפו אליהם שלושה עד ארבעה חיילים נוספים וניסו למשוך את הפצוע מהאמבולנס. המתנדב שהיה איתי באמבולנס והפרמידק הנוסף החזיקו בפצוע ואמרו לחיילים שהוא פצוע וצריך לטפל בו קודם כל. אחד החיילים החזיק בקורת האמבולנס מכיוון הדלת האחורית, הרים את עצמו בידיו והרביץ ברגליו למתנדב שנפגע בברכו הימנית. החיילים לקחו את הפצוע. אחד מהם החזיק אותו מימין ואחר משמאל, ולקחו אותו בכיוון התנחלות פסגות. אחד החיילים ירה כעשרה כדורים באוויר ובין שלושה לחמישה רימוני הלם בסביבת האמבולנס. לקחנו את מפתחות האמבולנס מהחייל שעמד מאחורי האמבולנס ועזבנו את המקום". כשעה לאחר התקרית הוחזר הפצוע לידי "הסהר האדום" ופונה לבית חולים ברמאללה.

פגיעה בצוותי הצלה ובמתקני רפואה מפרה את כללי הנייטרליות הרפואיים ומתעלמת מההגנה המיוחדת המוענקת לצוותים אלו מתוקף מעמדם ותפקידם החיוני. "רופאים לזכויות אדם" פנו כבר ב-06.10.15 לשר הביטחון, לשר הבריאות ולמתאם פעולות הממשלה בשטחים והזהירו מפני המצב תוך דרישה לכבד את פעילות צוותי הרפואה לאור ריבוי הפגיעות. ארגון "הסהר האדום" הפלסטיני הכריז על מצב חירום ואילו הוועד הבינלאומי של "הצלב האדום" ציין כי על הרשויות לכבד את עבודת הצוותים הרפואיים גם בזמנים אלו. אולם מאז רק הלכו וגברו מספר התקריות בהן נרשמה פגיעה בצוותי רפואת החירום.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס