ידיעה כתובה |

: האם נותר מה להרוס? עוד הריסה ב"אל-עראקיב"

חברה נכתב על ידי

היום בבוקר (17.09.2015) נהרס הכפר הבדואי ה"לא-מוכר" אל-עראקיב בפעם ה-89 על ידי כוחות המשטרה ומשמר הגבול. למרות שבימים אלו גרים שם רק כמה עשרות בני-אדם, במספר מבנים רעועים שהקימו בשטח בית הקברות של הכפר, הכוחות נכנסו לכפר חמושים והבולדוזרים הרסו את כל המבנים שנותרו.

על פי אתר החדשות "Arab48" כוחות משטרה נכנסו כבר אתמול (רביעי) וצילמו את כל המבנים במתחם בית הקברות של הכפר כהכנה להריסה. תושבים בכפר סיפרו שהרכבים המשטרתיים הסתובבו סביב הכפר ונסעו במהירות ובפראות על מנת לעורר פרובוקציה ולחץ בקרב המשפחות.

היום בבוקר הכוחות הקיפו את הכפר ונכנסו עם הטרקטורים והשופלים. כמו תמיד, ההרס של מבני המשפחות גרם לפאניקה אצל חלק מהילדים והנשים. התושבים נאלצו להמשיך את היום ללא מחסה מאורגן בחום הכבד.

תמונה מההריסה הבוקר (17.09.2015) מתוך אתר "ערביי 48"

תמונה מההריסה הבוקר (17.09.2015) מתוך אתר "Arab48"

ההריסה הראשונה בכפר אל-עראקיב בוצעה כבר בשנת 2010, לפני 5 שנים, ומאז כמות ההריסות ונחישותם של התושבים להמשיך במאבקם הפכו את הכפר לסמל של ממש במאבק נגד תוכניות הנישול של הממשלה. יש לציין, כי הכפר אל-עראקיב הוא רק אחד מתוך עשרות כפרים בדואים בנגב, שהמדינה מסרבת להכיר בהם ולספק להם תשתיות בסיסיות כמו חשמל, מים, מערכות ביוב ותחבורה ציבורית. התושבים, רובם ככולם, חיים בכפרים שבהם חיו משפחותיהם עוד מלפני קום מדינת ישראל ב-1948 וחלקם אף הועברו או גורשו בכח ע"י הממשל הצבאי ממקום מגוריהם המקורי אל הנקודה בה הם חיים כיום. עד היום, המגורים והבנייה בכפרים אלו הנם לא חוקיים מבחינת המדינה והיא אינה מאשרת "תוכניות מתאר" אשר יהוו אישור לבנייה מסודרת במסגרת החוק כפי שנהנים ממנה היישובים היהודים.

מחכה מתחת לעץ (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

מאז ה-25 ביולי 2010 נהרס הכפר אל-עארקיב 70 פעמים, ופינוי התושבים לרהט באופק. כיום חיות כ-22 משפחות באל-ארעקיב בתנאים קשים. בשבוע שעבר, 26.6.2014, התקיימה הפגנה ברהט למען תושבי אל-ארעקיב בהשתתפות פעילים, תושבי רהט ותושבי הכפר. למרות צום הרמאדן הריסות הכפר אל-עראקיב נמשכות. התושבים נאחזים בקרקע כאשר לא מתירים להם אפילו הקמה של צילייה להתגונן מפני השמש.
הופק ע"י: | עלה ב: 30/06/2014


תכנית פראוור – עיור כפוי (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

ראיונות עם תושבי אל עראקיב ואל סרה על אורח החיים הבדואי והחיים בנגב בצל תכנית פראוור
עלה ב: 10/06/2014

  כתבות ווידאו שחבל לפספס