ידיעה כתובה |

: עשרות מפגינים מול קבינט הדיור

סביבה נכתב על ידי

אתמול, 8.6.2015, התקיימה הפגנה של תושבים ופעילי מגמה ירוקה מול שיבת קבינט הדיור בה הציג כחלון הצעה שתסרס את כוחן של ועדות התכנון המחוזיות.

כחלון העלה הצעה להכפיף את ועדות התכנון המקומיות למשרד האוצר. החשש: לועדות המוחלשות לא תהיה ברירה אלא לאשר את התוכניות שיוכתבו מגבוה, ללא שיקול דעת מקצועי אמיתי. מאז המחאה החברתית החל תהליך של ריכוז הכח של מוסדות התכנון ובנייה. ראשית הוקמו הותמ"לים והוד"לים, ועדות חותמת גומי שנועדו לאשר תוכניות בנייה שועדות התכנון הרגילות פסלו משיקולים מקצועיים. בירושלים למשל, תכניות ספדי שנדחו על ידי הועדה המחוזית לאחר התנגדות ציבורית ומקצועית נרחבת חוזרות עתה לשולחן הדיונים.

הפגנה מול קבינט הדיור, אתמול (קרדיט צילום: ארגון "מגמה ירוקה").

הפגנה מול קבינט הדיור, אתמול (קרדיט צילום: ארגון "מגמה ירוקה").


מור גלבוע, מנכ"ל מגמה ירוקה, בתגובה לרפורמת התכנון של משה כחלון: "עשרות אזרחים הגיעו היום להפגין כדי למנוע את תחילתו של מונופול ושלטון ריכוזי שאם לא ייעצר בזמן יהפך למדיניות. מונופול התכנון של שר האוצר כחלון הוא שלב מסוכן בדרך לפירוק מערכת התכנון הקיימת. ריכוז סמכויות התכנון במשרד האוצר והחלשת וועדות התכנון המחוזיות מעידות על מגמה מסוכנת שתאיץ בניה לא אחראית, רחוק ממרכזי הערים ועל חשבון השטחים הפתוחים והריאות הירוקות האחרונות שעוד נשארו לנו. כחלון יודע היטב שהפתרון למצוקת הדיור נמצא בחיזוק הערים הקיימות ובשחרור החסמים שקיימים כיום בתחום. כחלון יודע שזה גם סביבתי וגם חברתי. מונופול התכנון של כחלון יחליש מאד את יכולתו של הציבור להיות מעורב בתהליכי התכנון במדינה שמשפיעים על כל תחום בחיינו: בנגישות לתעסוקה, למרכזי חינוך, בריאות ומסחר, לתחבורה ציבורית נאותה, לחיי קהילה שוקקים ולאיכות החיים הנאותה שכולנו מייחלים לה. אנחנו עדיין מקווים שגם "כולנו" בראשות כחלון תהיה שותפה לשאיפה זו ותשקיע בחיזוק הערים ולא בהחלשתן על ידי הקמה של מערכת תכנון עוקפת, דורסנית ואנטי חברתית".

אורי נחמני, מובילת המאבק להצלת יער ירושלים מטעם "מגמה ירוקה": "כחלון רוצה ליצור ועדות תכנון מסורסות, שבפועל יהיו ועדה של איש אחד. האם הגיוני שאדם אחד יחליט האם להרחיב את בז"ן? שאדם אחד יחליט אם לבטל שמורות טבע? בהחלטות כאלו יש לשתף גורמים מקצועיים וגם את הציבור".

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס