ידיעה כתובה |

: הדיון השלישי והמכריע בערר "קרקעות הצפון"

סביבה נכתב על ידי

מחאת תושבים ופעילי "מגמה ירוקה" תתקיים בדיון שתקיים ביום ראשון במועצה הארצית לתכנון ובניה.
שלשום פורסם דו"ח מבקר המדינה, המעביר ביקורת קשה על התנהלות כושלת של המשרד להגנת הסביבה בנסיון להתמודד עם זיהום האוויר בישראל. הדו"ח ממחיש שההזנחה והמחדל הסביבתי של בז"ן בחיפה הוא לא פחות מאשר מדיניות הפקרה מתמשכת של המשרד להגנת הסביבה שכל החלטותיו מבוססות על מידע שגוי.
מתוך הנתונים:
– שיעור המפעלים שבהם נמצאו חריגות הוא 58%!
– שיעור הארובות שלא נדגמו כנדרש הוא 54%!
– השרים להגנת הסביבה ארדן ופרץ עברו על ההחוק (סעיף 13ל' לחוק אוויר נקי) ולא קבעו הוראות חדשות למניעה ולצמצום של זיהום האוויר!
– נרשמו 19 מפגעי זיהום אוויר!
– חריגה של 383 ימים בטיפול במפגעים!

צילום: נועה קוזק, "מגמה ירוקה"

צילום: נועה קוזק, "מגמה ירוקה"

בשבוע שעבר התבטא דוד לפלר, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, לגבי כך שנתוני זיהום האוויר בחיפה ובקריות אינם שונים משאר חלקי הארץ. נתוני הדו"ח מוצאים כשלים רבים בפעילות המשרד וביכולתו לפעול למען חשיפת המימדים האמיתיים של הזיהום. דוח מבקר המדינה מראה כי למרות שב-2011 נכנס לתוקפו חוק אוויר נקי המשרד להגנת הסביבה אינו פועל כפי שמצווה עליו החוק.

בחודש האחרון, נחרדה מדינת ישראל כולה לאחר שפרסם משרד הבריאות כי מחצית ממקרי הסרטן של ילדים באזור חיפה נובעים מזיהום אוויר. כשהתקשורת לא נחה החליטו במשרד הבריאות לחזור בהם מהממצאים והודיעו "נמשיך לבדוק את נתוני הסרטן".

תושבי מפרץ חיפה הבינו שאין מי שלוקח אחריות על בריאותם ושאם ימשיכו לנוח על זרי הדפנה יופקרו.

בתחילת השבוע יצאו להפגין למעלה מ-1000 תושבים נגד ההפקרות תחת הקריאה "לא נמות כאן בשקט".

צילום: נועה קוזק, "מגמה ירוקה"

צילום: נועה קוזק, "מגמה ירוקה"

ועכשיו- זו ההזדמנות של מדינת ישראל: המשרד להגנת הסביבה, משרד הבריאות, ראש עיריית חיפה, וחברי הכנסת להירתם למאבק ולצאת נגד אחת משלוש התוכניות ההרסניות המסכנות קרוב למליון תושבים- ולדאוג שתוכנית הקמת מפעל פטרוכימי חדש בשם- "קרקעות הצפון"- תיגנז.
מור גלבוע, מנכ"ל מגמה ירוקה, מוסיף:
"זה הזמן לנקוט בהתערבות דרמטית במשבר הזיהום והתחלואה במפרץ חיפה. למאות אלפי תושבי האזור אין זמן לחכות עד שמקבלי ההחלטות במדינה יתעוררו. כשהממשלה מקצצת בתקציב של חוק אויר נקי היא גוזרת את דינם של התושבים- לחלות ולמות. כשהמשרד להגנת הסביבה אינו מכריז על אזור חיפה כאזור מוכה זיהום אויר ואינו פועל יחד עם משרד הבריאות ויונה יהב, ראש העיר, לעצור את התרחבות התעשייה המזהמת במפרץ הם מבצעים פשע חמור נגד קרוב לאותם מיליון אזרחים שחיים כבני ערובה של המצב הבלתי נסבל הזה. לאישורה של המועצה הארצית לתכנון ובניה מונחות כעת שתי תכניות מסוכנות שמאיימות להרחיב עוד יותר את התעשייה המזהמת במפרץ: תוכנית "קרקעות הצפון" והתכנית להרחבת בתי זיקוק פי 3. התכניות יגיעו לדיונים ביום ראשון הקרוב (10/5) וב- 19/5 וזוהי חובתם והאחריות המוסרית והאנושית שלהם להתנגד לתכניות האיומות האלה".

צילום: נועה קוזק, "מגמה ירוקה"

צילום: נועה קוזק, "מגמה ירוקה"

אופיר אלון, תושב חיפה, ממובילי המאבק וראש תא "מגמה ירוקה" בחיפה: "שלוש תוכניות מסוכנות עומדות על הפרק: התוכנית להרחבת בז"ן פי 3, הקמת נמל דלקים חדש ותוכנית "קרקעות הצפון", כולן יחד, וכל אחת לחוד, מהווה סכנה בריאותית וסביבתית ממדרגה ראשונה. אחרי גל הפרסומים, הדוחות והממצאים- זה הרגע לעשות מעשה, ויש לנו כאן הזדמנות לעשות צעד ראשון ומשמעותי ולהביא לפסילתה של תוכנית קרקעות הצפון. אני קורא לכל תושבי חיפה, שהראו בשבוע האחרון שאכפת להם ויצאו לרחובות, לעמוד על הרגליים האחוריות והצטרף אלינו ולהגיע לדיון במועצה הארצית לתכנון ובניה, כדי להזכיר לכל הנוגעים בדבר שההחלטה שיקבלו תשפיע על חיי אדם".

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס